به‌روزرسانی بزرگ بعدی مرورگر کروم یعنی کروم ۷۹ رسما وارد مرحله بتا شده است، به عبارت دیگر در عرض چند هفته آینده ریلیز عمومی آن منتشر خواهد شد، حتی با آن که اکثر کاربران هنوز به نسخه کروم ۷۸ به‌روزرسانی نکردند.

کاربران می‌توانند در این به‌روزرسانی انتظار چند قابلیت جدید و باحال را داشته باشند از جمله به اشتراک‌گذاری متن و لینک در بین چند دستگاه همگام‌‎شده، پشتیبانی جدید از واقعیت مجازی، امنیت به‌روزرسانی شده و حتی یک ابزار جدید که باید از اشتهای کروم در مصرف رم دستگاه کم کند.

اگر می‌خواهید زودتر از سایرین کروم ۷۹ را تجربه کنید می‌توانید ریلیز بتا آن را دانلود و نصب کنید ولی در این مطلب می‌خواهیم برای افرادی که دوست دارند برای رفع باگ‌ها صبر کنند، بزرگ‌ترین تغییراتی که به‌روزرسانی بزرگ بعدی کروم خواهد داشت را معرفی می‌کنیم.

نسخه مرورگر کروم 79 چه تغییراتی خواهد داشت؟

قابلیت‌های جدید

منجمدسازی تب‌ها: کاربران کامپیوتر به خوبی از مقدار حافظه‌ای که کروم مصرف می‌کنند مطلع هستند ولی کروم ۷۹ یک قابلیت جدید به اسم «منجمدسازی تب‌ها» دارد که جلوی انجام وظایف جدید از سوی تب‌های بازی که بیشتر از ۵ دقیقه در پس‌زمینه هستند را می‌گیرد (گرچه این قابلیت روی تب‌هایی که در پس‌زمینه فایل‌های رسانه‌‌ای را پخش می‌کنند تاثیری ندارد). را ی

قابلیت منجمدسازی تب‌ها در اختیار کابران سیستم عامل‌های ویندوز، مک، لینوکس و سیستم عامل کروم قرار می‌گیرد.

حافظه موقت چند پلت‌فرمی: کاربرانی که در نسخه کامپیوتر و اندروید کروم وارد حساب گوگل خود شده باشند می‌توانند با استفاده از یک منو جدید حافظه موقت با رمزنگاری انتها به انتها متن را بین هر دو دستگاه به اشتراک بگذارند و همگام کنند. کاربران برای استفاده از این قابلیت

باید گزینه همگام‌سازی کروم را فعال کرده باشند.

ابزارهای جدید توسعه‌دهندگان واقعیت مجازی

قابلیت ممتاز کروم ۷۹ یک API واقعیت مجازی جدید است که توسعه‌دهندگان می‌توانند توسط آن اپلیکیشن‌های وب واقعیت افزوده و مجازی برای هدست‌های واقعیت مجازی و گوشی‌های هوشمند طراحی کنند.

نسخه مرورگر کروم 79 چه تغییراتی خواهد داشت؟

سطح کاربرد این قابلیت جدید در واقع به این نکته بستگی خواهد داشت که کاربر معمولی کروم چقدر از وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها که توسط آن توسعه داده شوند، استفاده کند. با وجود این، سایر مرورگرها مانند Firefox Reality، مرورگر آکیولس، مایکروسافت اج و Helio همگی از API جدید پشتیبانی می‌کنند و یقینا این پتانسیل وجود دارد که در آینده نزدیک شاهد استفاده وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های بیشتری از قابلیت‌های واقعیت افزوده و مجازی باشیم.

به‌روزرسانی‌های امنیتی

حریم خصوصی بیشتر توسط پروتکل DNS-over-HTTPS: کروم ۷۹ در نهایت پروتکل DNS-over-HTTPS (DoH) را در این مرورگر برای بخش اندکی از کاربران تست خواهد کرد. DoH یک روش امن‌تر برای دسترسی به وب‌سایت‌ها است چون از هویت کاربر مرورگر محافظت می‌کند.

این پروتکل ابتدا برای مرورگر کروم ۷۸ معرفی شد ولی به کروم ۷۹ برگردانده شده است.

پیش‌نیازهای امنیتی به‌روزرسانی شده برای وب‌سایت‌ها: این امکان وجود دارد که کاربران متوجه شوند بعضی از وب‌سایت‌هایی که قبلا امن بودند در مرورگر کروم ۷۹ «ناامن» تشخیص داده شوند.

علت این قضیه این است که کروم از بعضی پروتکل‌های امنیتی خاص دیگر پشتیبانی نمی‌کند تا وب‌سایت‌ها از استانداردهای امنیتی بهتر استفاده کنند.

سایر تغییرات

جدا از این به‌روزرسانی‌های بزرگ، همچنین مجموعه‌ای از تغییرات فنی و تغییرات کوچک‌تر به نسخه کروم ۷۹ خواهد آمد. کاربر معمولی متوجه اکثر این تغییرات نخواهد شد ولی در صفحه توسعه‌دهندگان کروم برای علاقه‌مندان فهرست شده‌اند.

منبع: lifehacker.com

دیدگاه شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید