روکیدا
مدیریت و موفقیت در کسب و کار

آیا ایده کسب‌وکار ما مناسب است؟ چگونه متوجه شویم؟

ایده کسب‌وکار
سوال: من یک سال مشغول تحقیق روی یک محصول جدید بودم، اما نتیجه‌ ای در پی نداشت. آیا باید ادامه دهم؟ (کارل، پیتسبورگ)

با حدود ۱۰سال تجربه مشاوره، یک سوال وجود دارد که دوست دارم مراجعه کنندگان بیشتری از من بپرسند: آیا ایده کسب‌وکار من، برای بازار مناسب است؟

این، نقطه شروع کار ما با یک مراجعه کننده است. یک شرکت باید مشتریان اصلی را شناسایی کرده و با یک برنامه ویژه، سود فروش خدمات یا محصولش را افزایش دهد.

اما شما تا زمانی که ویژگی‌های مناسب بازار محصول خود را پیدا نکنید، نمی‌توانید به مقیاس مناسبی برای برنامه ریزی دست یابید. این یک رقابت بزرگ در کسب و کار است و معمولا به آن توجه نمی‌شود.

تشخیص تناسب بازار، بسیار دشوار است؛ این که مردم چیزهایی که شما تولید می‌کنید را می‌خرند دلیلی مبنی بر دستیابی شما به قدرت تشخیص تناسب بازار نیست. در مقابل، اگر هنوز با رشد خارق العاده‌ای روبه‌رو نشده‌اید بدین معنی نیست که در مسیر درستی قرار ندارید. چگونه بفهمیم چه زمانی باید رشد چندبرابری داشته باشیم؟

ایده کسب‌وکار

  1. با محصول یا خدمات خود آغاز کنید

بسیاری از کسب و کارها تلاش می‌کنند که یک نقطه مناسب را در بازار پیدا کنند و سپس محصولی را توسعه دهند. اما تنوع و موارد غیرقابل‌ پیش‌بینی زیادی وجود دارد. درعوض، درکی روشن از اینکه: محصولی که قرار است تولید کنید چیست؟ مخاطب محصولتان چه کسانی هستند؟ نحوۀ کار محصول چگونه خواهد بود؟ و مزایای قابل توجه آن چیست؟، خواهید داشت.

اگر ندانید مشتریان اصلی‌تان چه کسانی هستند و چگونه زندگی می‌کنند، کار سختی برای کسب درکی دقیق در پیش دارید.

این اطلاعات را از کجا بدست می‌آورید؟

  1. به مشتریان خود نفوذ کنید

بسیاری از بنیانگذاران می‌خواهند تمام مسائل به سادگی حل شوند، که البته این یک اشتباه بزرگ است. شما باید یک محصول بسازید و استمرار داشته باشید. راه‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد، اما بهترین ابزار شما همیشه مشابه خواهد بود: تجزیه و تحلیل و بینش.

ایده کسب‌وکار

محصول خود را در معرض عموم قراردهید البته تنها پاسخ به این سوال که آیا محصول شما را دوست دارند یا نه کافی نیست. دقیق‌تر بررسی کنید. شاخص خالص مروجان (NPS) یک سیستم عالی برای انجام این کار است؛ این یک روش برای ارزیابی کاربران و طرز تفکر آن‌ها درباره شماست.

شما باید همه چیز را در مورد مخاطبین خود بدانید. آن‌ها چه می‌خوانند، چگونه پردازش می‌کنند، و به دوستانشان چه می‌گویند. بررسی تک تک جزئیات، نشان‌دهنده کارایی یا ناکارآمدی محصولات و خلأهای موجود است.

۳. بازار خود را ارزیابی کنید

وقتی محصول و مخاطبین هدف خود را شناختید، زمان آن رسیده که بفهمید آیا در بازار مناسب قرار دارید یا خیر. با سه سوال ساده شروع کنید: چند کاربر در حال حاضر وجود دارند؟ چه قابلیتی برای جذب کاربر جدید وجود دارد؟ چه موانعی برای جذب کاربر وجود دارد؟

به یاد داشته باشید که بازار مناسب، تنها فاکتور  رشد نیست. زمانی که به دنبال بازار متناسب با خود هستید، کارها را دقیق تنظیم کنید و به قهرمان مشتریان خود تبدیل شوید. برای انجام این کار، شما باید بتوانید مشخص کنید که کدام جزئیات و یا طرح‌ها، تاثیر ماندگاری خواهند داشت.

به عنوان یک قانون، به خودتان ۱۲ ماه فرصت دهید تا ببینید آیا می‌توانید بازار متناسب با خودتان را پیدا کنید یا خیر. کسب‌وکار، بازی بقا است. اگر پیشبرد کارهایتان نیازمند این است که با چنگ ودندان در مسیر خود تلاش کنید، درنگ نکنید. بدین ترتیب، احتمال موفقیت محصول خود را افزایش می‌دهید.

 

منبع: entrepreneur.com

مطالب مرتبط

راهنمای کامل استفاده از IGTV اینستاگرام برای بازاریابی

محمد آقاپور

هوش مصنوعی چگونه می تواند مشکلات کسب و کار را از پیش رو بردارد؟

محمد آقاپور

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۰ چگونه کار می کند؟

محمد آقاپور

۵ استراتژی مطمئن برای پیشرفت کارآفرینان در زمینه تجارت الکترونیک

محمد آقاپور

چگونه با کارمندانی که از خانه کار خود را انجام می دهند، رفتار کنیم؟

محمد آقاپور

۱۰ نکته برای دورکاری موفقیت آمیز

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟