روکیدا
استارتاپ مدیریت و موفقیت در کسب و کار

نحوه راه‌اندازی یک استارتاپ بدون یک هم‌بنیان‌گذار فنی: عملیاتی سخت و پر ریسک

روکیدا - نحوه راه‌اندازی یک استارتاپ بدون یک هم‌بنیان‌گذار فنی: عملیاتی سخت و پر ریسک - زندگی و استارتاپ, مدیریت استارتاپ

برای ساخت یک استارتاپ موفق نیازی به نوشتن کد نیست. به فرد یا افرادی با مهارت برنامه‌نویسی و مدیریت نیاز است.

در حقیقت، بسیاری از استارتاپ‌هایی که توسط تیم‌های قدرتمند ساخته شده‌اند به علت مخالفت‌ها یا موضوعات مورد توجه متفاوت هم‎‌بنیان‌گذار به موفقیت نرسیدند.

روکیدا - نحوه راه‌اندازی یک استارتاپ بدون یک هم‌بنیان‌گذار فنی: عملیاتی سخت و پر ریسک - زندگی و استارتاپ, مدیریت استارتاپ

پیدا کردن یک هم‌بنیان‌گذار فنی مشکل «چه کسی قرار است محصول را بسازد» را حل خواهد کرد. در این مطلب به مراحلی اشاره می‌کنیم که بدون نیاز به یک هم‌بنیان‌گذار فنی یک استارتاپ راه بیاندازید.

  • به دنبال یک هم‌بنیان‌گذار فنی بگردید

هم‌بنیان‌گذاران نمی‌توانند استخدام شوند، همانطور که نمی‌توانید یک همسر را استخدام کنید. در حقیقت، اکثر بنیان‌گذاران بیشتر از شرکای زندگی خود با هم‌بنیان‌گذارانشان وقت می‌گذرانند. به دنبال یک هم‌بنیان‌گذار نگردید، اجازه دهید دست سرنوشت او را پیش پای شما بگذارد. نحوه این کار به صورت زیر است.

با شرکت در جوامع فعال و حضور در جلسات مختلف پیش از این که بتوانید ایده‌های استارتاپ خود را عملی کنید، منتظر آشنایی با فرد مناسب باشید. از طرفی می‌توانید با استخدام افراد با یک تیر دو نشان بزنید و در طول مدت همکاری او را بهتر بشناسید و به آهستگی یک رابطه کاری را در حین ارزش‌گذاری استارتاپ به یک رابطه هم‌بنیان‌گذاری تبدیل کنید. اما در نهایت آن ها در استخدام شما نخواهند بود. شریک و هم بنیانگذار شما خواهند بود.

این مسیر درستی است که باید پیش بگیرید. در هر صورت، یک هم‌بنیان‌گذار خوب، یک شریک زندگی خوب است.

  • یک کارآفرین استخدام کنید

ایجاد یک استارتاپ با ساخت هر محصول فناوری دیگر فرق دارد. صدها هزار اپلیکیشن با ظاهر و عملکرد بهتر وجود دارد ولی از طریق یک مدل کسب و کار معتبر موفق به ارزش‌گذاری استارتاپ نشدند. علاوه بر این، ارزش یک اپلیکیشن که درست کار کند ولی صدها مشتری دارد به مراتب بهتر از فناوری‌های میلیون دلاری است که بدون مشتری و برخورداری از پتانسیل بازار ساخته شده‌اند.

کارآفرینان با سابقه فنی به شما در راه‌اندازی یک استارتاپ کمک خواهند کرد. اما برنامه‌نویسانی که هرگز فراز و نشیب‌های راه‌اندازی یک استارتاپ را تجربه نکردند تنها به شما در ساخت یک اپلیکیشن کمک می‌کنند. به دنبال کارآفرینان بگردید، آن‌ها همکاری هستند که در نهایت دوست دارید هم‌بنیان‌گذاران استارتاپ شما باشند.

بازار فریلنسرها یکی از کانال‌هایی است که می‌توانید از آن برای پیدا کردن همکاران آینده خود پیدا کنید ولی بهترین کانال نیست. در عوض، در جوامع استارتاپی شرکت کنید و از درخواست برای کمک نترسید. بسیاری از اعضای فعال آن‌ها همیشه به دنبال پروژه‌های جالب هستند. رویدادهای شخصی نیز مکان عالی دیگری برای پیدا کردن آن‌ها است.

برنامه‌نویسان کارآفرین در مقایسه با سازمان‌ها و تیم‌های توسعه وب به شیوه متفاوت به استارتاپ شما نزدیک می‌شوند. به عنوان مثال، اگر یک سرمایه ۵۰ میلیون تومانی داشته باشید، بعضی از سازمان‌ها با توجه به بودجه‌تان برنامه‌ریزی برای ساخت یک محصول را پیشنهاد خواهند داد.

اما فرد دارای تجربه کار با یک استارتاپ، تقسیم سرمایه را برای طراحی بیشتر از یک نسخه محصول پیشنهاد می‌دهد تا تست آن‌ها سریع باشد، ریسک به حداقل برسد و سطح تقاضا را بررسی کند، حتی با آن که این کار ممکن است به این معنا باشد که در کوتاه مدت نتوانند عایدی محصول را به حداکثر برسانند.

این افراد چون کارآفرین هستند به شما در تصمیم‌گیری کمک خواهند کرد. در حقیقت، ساده‌ترین راه برای از دست دادن آن‌ها به عنوان یک همکار نادیده گرفتن کامل ایده‌ها و پیشنهاداتشان است. باید فراموش نکنید هدف آن‌ها از همکاری پول نیست و می‌خواهند یک کسب و کار موفق با شما راه بیاندازند.

 

  • سریعا تست کنید

هدف شما به عنوان یک هم‌بنیان‌گذار غیر فنی تست محصول و همچنین رابطه شما با همکار منتخب‌تان است. اگر یک تیم توسعه‌دهنده استخدام کنید که تخمین بزنند یک پروژه با چه هزینه و در عرض چند ماه تکمیل می‌شود، ممکن است تنها پس از صرف شاید ۲۰ تا ۵۰ درصد کل هزینه بتوانید بفهمید محصول‌تان مناسب بازار نیست، چون اکثر شرکت‌ها ۲۰ درصد پیش پرداخت می‌گیرند.

به جای این کار، با یک دوره تست شروع کنید که به پیشنهاد یک برنامه‌‍نویس کارآفرین یک ماه یا کمتر طول می‌کشد. این مدت می‌تواند مرحله برنامه‌ریزی باشد یا از آن پیش از حرکت به جلو برای ایجاد یک نسخه کوچک‌تر از محصول نهایی استفاده کرد.

محصول را سریعا تست کنید، به ویژه اگر پیشرفت شما وابسته به منابع‌تان است. زمان معادل پول است.

توجه داشته باشید برنامه‌نویسانی که در زمان آزاد خود ماه‌ها صرف ساخت یک محصول می‌کنند و سپس متوجه پتانسیل محدود تجاری آن می‌شوند، می‌توانند آن را کنار بگذارند و از درس‌هایی که یاد گرفتند در ادامه مسیر استفاده کنند.

بنیان‌گذاران غیرفنی علاوه بر شکست و درس‌هایی که یاد گرفتند باید پول سرمایه‌گذاری شده را فراموش کنند.

مطالب مرتبط

راهنمای کامل استفاده از IGTV اینستاگرام برای بازاریابی

محمد آقاپور

هوش مصنوعی چگونه می تواند مشکلات کسب و کار را از پیش رو بردارد؟

محمد آقاپور

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۰ چگونه کار می کند؟

محمد آقاپور

۵ استراتژی مطمئن برای پیشرفت کارآفرینان در زمینه تجارت الکترونیک

محمد آقاپور

چگونه با کارمندانی که از خانه کار خود را انجام می دهند، رفتار کنیم؟

محمد آقاپور

۱۰ نکته برای دورکاری موفقیت آمیز

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟