تلسکوپ جیمز وب (James Webb) یکی از پروژه‌های پر چالش ناسا محسوب می‌شود. این تلسکوپ تقریباً رو به پایان است و کارمندان ناسا به‌سرعت به تاریخ نهایی تحویل پروژه نزدیک می‌شوند. این تلسکوپ اخیراً آزمایش‌های عملکردی مختلفی را پشت سر گذرانده که مربوط به عملکرد یک محافظ 5 لایه عظیم خورشیدی نصب شده بر روی آن است.

تلسکوپ جیمز وب (James Webb) یکی از پروژه‌های پر چالش ناسا محسوب می‌شود. این تلسکوپ تقریباً رو به پایان است و کارمندان ناسا به‌سرعت به تاریخ نهایی تحویل پروژه نزدیک می‌شوند. این تلسکوپ اخیراً آزمایش‌های عملکردی مختلفی را پشت سر گذرانده که مربوط به عملکرد یک محافظ ۵ لایه عظیم خورشیدی نصب شده بر روی آن است.

این اولین بار بود که این محافظ خورشیدی توسط دستگاه‌های الکترونیکی فضا پیما باز و بسته شده است. این محافظ خورشیدی به بزرگی یک زمین تنیس است و کار آن محافظت از ابزارهای بسیار حساس و دقیق تلسکوپ جیمز وب در برابر امواج حرارتی از سوی خورشید است. بخشی از تلسکوپ که به سمت خورشید قرار دارد دمایی حدود ۱۱۰ درجه سانتی‌گراد خواهد داشت در حالی که طرف دیگر تا دمای ۲۳۷ درجه زیر صفر سرد خواهد شد.

آزمایش عملکردی محافظ خورشیدی دانشمندان ناسا را تا به اینجای کار راضی کرده است. عملکرد محافظ خورشیدی در برابر عوامل محیطی فضاپیمایی که آن را آزمایش کرد، به‌خوبی دوام آورد. همین طور ناسایی‌ها جزئیات بیشتری در مورد ارتباط میان تلسکوپ و قطعات محافظ خورشیدی متوجه شدند.

ناسا امیدوار است با کمک تلسکوپ جیمز وب بتواند اولین گام در مسیر مشاهدات علمی فضایی را بر دارد تا بتواند اجرام موجود در فضای منظومه شمسی و حتی خارج از آن را مشاهده کند. به این ترتیب در آینده نزدیک بشر خواهد توانست سیارات دور از زمین را با دقت بسیار بیشتری مطالعه کند و ساختار و شرایط واقعی آن را مورد بررسی قرار دهد. شاید حتی به پیدا کردن پاسخ چگونگی ایجاد این جهان و منشأ آن هم نزدیک‌تر شویم.

تلسکوپ جیمز وب در طول مدت ساخت و اماده‌سازی با مشکلات مختلفی رو به رو شده است. چندین بار تاریخ تکمیل پروژه عقب انداخته شد و حتی هزینه‌های بیشتری برای ناسا تراشید. با این حال به نظر می‌رسد این بار پروژه طبق انتظار پیش می‌رود. اوایل امسال این تلسکوپ آزمایش‌های خلأ را طی می‌کرد و حالا با تست محافظ خورشیدی می‌توان امید داشت که این تلسکوپ به‌زودی در جایگاه در نظر گرفته شده در فضا مستقر شود.

پس از باز شدن محافظ خورشیدی برای انجام تست‌ها، باید آن را مرتباً جمع کرد تا به‌طور کامل برای پرتاب به فضا آماده باشد. بعد از آن، تلسکوپ جیمز وب تحت آزمایش‌های عملکرد الکتریکی قرار خواهد گرفت و در نهایت عملکرد مکانیکی این تلسکوپ و مقاومتش در برابر لرزش و شرایط محیطی بررسی خواهد شد. این تلسکوپ قرار است سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شود و کار خود را آغاز کند.

منبع: digitaltrends

دیدگاه شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید