داشبورد پرینت سه بعدی

سال ۲۰۱۷ شرکت تویوتا یک خودروی مفهومی الکتریکی به نام کانسپت آی (Concept-i) به نمایش گذاشت و گفت خودروی آینده تویوتا در سال ۲۰۳۰ چیزی شبیه به این خواهد بود. حالا تویوتا با کمی ارتقا و به‌روز رسانی، خودرویی مشابه همان را که ال کیو نام دارد، در المپیک ۲۰۲۰ توکیو خواهد داشت. این خودرو به‌زودی در نمایشگاه خودروی توکیو به نمایش در می‌آید.

خودروی ال کیو از یک دستیار صوتی هوش مصنوعی بهره می‌برد که یوئی (Yui) نام دارد. این دستیار هوش مصنوعی از همان الگوی کلی که شرکت دیزنی برای ساخت انیمیشن‌های جذاب و سرزنده با طراوتش بهره می‌گیرد، استفاده می‌کند.

هدف اولیه شرکت تویوتا از ساخت این خودروی مفهومی هم همین بوده. یک خودروی الکتریکی با هوش مصنوعی ولی جذاب، دوستانه و صمیمی و پر هیجان. هوش مصنوعی ال کیو طوری طراحی شده است که روش‌های مختلفی برای برقراری ارتباط باسرنشین داشته باشد. در حقیقت فلسفه اصلی ساخت این هوش مصنوعی، یاد گیری، رشد و ایجاد ارتباط است.

داشبورد پرینت سه بعدی

یوئی در حلقه آبی رنگ، در مرکز داشبورد چاپ سه بعدی قرار، قرار دارد. دستیار صوتی تویوتا ال کیو به‌فرمان های صوتی واکنش نشان می‌دهد. البته این کار با بررسی وضعیت فیزیکی راننده انجام می‌شود. هر چند که یک وضعیت خودکار هم برای آن تعریف شده که شرایط داخل ماشین را همان طور که خودش صلاح می‌داند برای افزایش ایمنی تنظیم می‌کند. مثلاً می‌تواند نور داخل ماشین، موزیک در حال پخش، رایحه داخل ماشین و وضعیت صندلی را تغییر هد. همچنین اگر یوئی تشخیص دهد که راننده خسته است می‌تواند بالشتک هوا که پشت کمر قرار داده شده است را کمی باد کند و حالت نشستن را تصحیح کند. قابلیت سرمایش صندلی هم از دیگر اختیاراتی است که به اختیار یوئی گذاشته شده است.

داخل خودروی مفهومی تویوتا

یکی از ویژگی‌های جالب دیگر هوش مصنوعی خودروی مفهومی ال کیو، لامپ‌های ال ای دی در سقف و کف اتومبیل است که حس متفاوتی به سرنشین‌ها می‌دهد. زمانی که یوئی متوجه شود فردی در حال صحت کردن است، می‌تواند لامپ‌های زیر پایش را کمی روشن‌تر کند.

ویژگی‌های جذاب دیگر مثل کار گذاشتن OLED و واقعیت افزوده نمایش مسیر در شیشه جلو که می‌تواند محیط اطراف از فاصله ۷ تا ۷۰ متری را با نمایش گرافیکی پوشش دهد، هم از متعلقات دیگر ال کیو هستند. فن رادیاتور این خودرو یک کاتالیزور دارد که اوزون سطحی را به اکسیژن تبدیل می‌کند.

ال کیو تویوتا عقب

خودروی مفهومی تویوتا همچنین یک خودروی خودران سطح ۴ است که سرنشین‌ها می‌توانند رانندگی را به یوئی بسپارند. یوئی می‌تواند خودرو را به مقصد هدایت کرده و به کمک سیستم پیش خدمت خودکار (automated valet system) که با همکاری پاناسونیک توسعه داده، آن در جای مناسب پارک کند. این سیستم از چندین سنسور و دوربین که روی ال کیو نصب شده استفاده می‌کند و از دوربین‌هایی که در محل پارکینگ قرار گرفته برای هماهنگی بیشتر کمک می‌گیرد.

چراغ جلو ال کیو

یوئی علاوه بر تمام این‌ها، قادر است با افراد خارج از خودرو هم ارتباط برقرار کند. هوش مصنوعی ال کیو این کار را از طریق نمایشگرهای خارجی که روی آن قرار گرفته انجام می‌دهد. این کار به کمک ۱ میلیون آینده کوچکی که در قسمت چراغ جلوی این خودرو قرار گرفته انجام می‌شود. به این طریق ال کیو می‌تواند تصاویر گرافیکی پیچیده‌ای بر روی زمین ایجاد کند.

یک تفاوت مهم ال کیو با کانسپت آی در تعداد درها است. ال کیو که اساس برای بالاترین حد لذت از رانندگی ساخته شده بر خلاف کانسپت آی، ۴ در دارد. خودروی ال کیو در نمایشگاه خودروی توکیو که به‌زودی برگزار می‌شود، به نمایش در خواهد آمد. همچنین سال آینده هم شاهد حضور این خودروی هوشمند در المپیک ۲۰۲۰ توکیو خواهیم بود و بعد از آن ال کیو در خیابان‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

منبع: autoblog

دیدگاه شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید