خودروی مفهومی نیسان IMK

شرکت نیسان مانند شرکت‌های دیگر قصد دارد از نمایشگاه خودروی توکیو بیشترین بهره را ببرد. یکی از خودروی‌هایی که این شرکت برای رو نمایی در نظر گرفته، خودرویی مفهومی، دوست داشتنی، راحت، شهری و سر تا سر غوطه‌ور در فناوری IMK است. این خودرو برای کلان شهرها، که اتفاقاً در ژاپن نمونه‌های آن فراوان یافت می‌شود، طراحی شده است.

شرکت‌های ژاپنی ثابت کرده‌اند خودروهای جمع و جور و کوچک شهری لزوماً نباید شبیه به خودروهای دست دوم و به درد نخور و ناکارآمد به نظر برسد! با یک نگاه به شکل و شمایل خودروی شهری IMK نیسان شما هم به همین نتیجه می‌رسید و حتی ممکن است آن را به بسیاری از خودروهای غیرشهری دیگر ترجیح دهید.

چراغ‌های ال ای دی خودروی مفهومی نیسان به‌طور خاص به القای حس پیشرفته بودن آن کمک زیادی می‌کند. البته جلوپنجره متفاوت با طرح زیبای آن هم به در انتقال این حس بی‌تأثیر نیست. در واقع سبک طراحی IMK در بیشتر خودروی‌های مفهومی نیسان دیده می‌شود هر چند که خود شرکت نیسان معتقد است این طراحی کاملاً جدید است.

طراحی سپر، چرخ‌ها، تایرها، شیشه‌ها، چراغ عقب، سقف و باله انتهای آن بیش از هر چیز ما را یاد یک هنر قدیمی تزئینی ژاپنی به نام mizuhiki می‌اندازد.  سرپرست طراحی این خودرو (SatoruTai) گفته است که سبک جلوپنجره و سپر IMK در آینده به امضای خودروهای نیسان تبدیل خواهد شد.

فرای زیبایی ظاهری این خودروی مفهومی، باید به فضای داخل این خودرو هم اشاره کرد. طبق گفته‌های شرکت نیسان، نشستن بر روی صندلی این خودرو بسیار آرامش بخش است و داشبورد به سبکی طراحی شده است که هیچ دکمه‌ای در آن قرار داده نشده است!

در یک کلام باید گفت که خودروی مفهومی نیسان با فناوری‌های روز دنیا احاطه شده است، هر چند که خود نمایی این فناوری‌ها در طراحی این خودرو مد نظر نبوده است. خودروی IMK می‌تواند راننده‌اش را از طریق گوشی هوشمند شناسایی کند و حالت صندلی، تهویه هوا و پخش موسیقی را به‌طور خودکار طبق آن چه کاربر پیش از این ذخیره کرده، تنظیم کند. همچنین یک صفحه نمایش در داشبورد کار گذاشته شده که هنگام روشن کردن خودرو بیرون می‌آید و اطلاعات خودرو، مسیر و موارد دیگر را نمایش می‌دهد.

مانند بسیاری از خودروهای مفهومی این روزها، IMK هم از فناوری رانندگی خودکار استفاده می‌کند. بنابراین راننده خودروی مفهومی نیسان می‌تواند با خیال راحت به یک مسافر تبدیل شود و کارها را به سیستم هدایت خودکار بسپارد. این سیستم همان فناوری ProPilot 2.0 نیسان است که در شرایط مناسب می‌تواند کنترل خودرو را به دست بگیرد. شاید بهترین ویژگی آن پیدا کردن جای پارک در خیابان‌ها باشد که کمی به آرامش بیشتر سرنشین در شهرهای بزرگ کمک می‌کند.

خودروی مفهومی IMK یک خودروی الکتریکی است ولی از آن جا که هنوز جزئیات دیگر مثل طول مسیر، شتاب و موارد دیگر در مورد آن اعلام نشده است، در مورد الکتریکی بودن آن نمی‌توان به‌عنوان یک ویژگی خاص بحث کرد. این اطلاعات هنگام رو نمایی در نمایشگاه توکیو اعلام می‌شوند.

اگرچه این خودرو قرار نیست وارد بازار شود ولی طبق گفته شرکت نیسان، تعیین کننده مسیر آینده خط تولید خودروهای این شرکت خواهد بود. بنابراین چندان عجیب نخواهد بود اگر در سال‌های آینده خودرویی مشابه IMK را در بازار ببینیم.

همان طور که هدف اولیه ساخت این خودرو ایجاب می‌کند، ابعاد آن نسبتاً کوچک است. ۳.۴۲ متر طول،  ۱.۵ متر عرض و ۱.۶۳ متر ارتفاع تمام فضایی است که این خودروی مفهومی در خیابان‌ها اشغال خواهد کرد. خودروی مفهومی IMK نیسان یکی از ۱۴ خودرویی است که این شرکت برای نمایشگاه توکیو آماده می‌کند. این نمایشگاه ۲۵ اکتبر (۳ آبان) برگزار می‌شود.

 

منبع: autoblog

دیدگاه شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید