دانش و فناوری

کشف گیاهی با طعم چیپس سرکه نمکی!

دانشمندان گیاهی را کشف کرده‌اند که طعمی شبیه چیپس سرکه نمکی دارد! یکی از اولین آموزه‌هایی که به شیمی‌دانان گفته شده و روی آن تاکید می‌شود این است که در کلاس شیمی هیچ نمونه‌ای را نخورند یا نچشند. اما گویا وقتی که دانشجویان به دانشمندانی بالغ مبدل می‌شوند، قوانین کلاس دیگر به اندازه قبل لازم الاجرا به نظر نمی‌رسند.

کشف گیاهی با طعم چیپس سرکه نمکی
کشف گیاهی با طعم چیپس سرکه نمکی

محققان استرالیایی در هنگام فهرست کردن گروهی از انواع گیاهان بومی متوجه شدند که یکی از این گیاهان طعمی درست مثل مزه موجود در چیپس سرکه‌ نمکی دارد. و بله، این کشف با لیسیدن انگشتانشان حاصل آمده است.

این کشف هم مانند بسیاری از اکتشافات شگفت‌انگیز دیگر، خیلی تصادفی در هنگامی که دانشمندان در آخر شب در حال انجام اضافه کاری بودند، اتفاق افتاد. در این مورد، زیست‌شناسان دانشگاه وسترن استرالیا (UWA) در حال بررسی انواعی از گیاهان در آزمایشگاه بودند.

متیو بارت زیست‌شناس، به لیزا ماریسون یکی از کارکنان ABC North West گفت “یک نفر انگشتش را لیسید و این مزه را حس کرد.”

گیاهانی که آن شب توسط دانشمندان مورد بررسی قرار می‌گرفت انواع مختلفی از اسپینیفکس (از تیره تریودیا) – یکی از گیاهان نمادین و بومی استرالیا بوده است که به عنوان نمادی از مقاومت شناخته می‌شود، این گیاه حتی در مقابل بدترین خشکسالی‌های این قاره قرمز بخوبی مقاومت می‌کند.

کشف گیاهی با طعم چیپس سرکه نمکی
کشف گیاهی با طعم چیپس سرکه نمکی

تاکنون حداقل ۶۴ نوع مختلف از تریودیا در سراسر استرالیا کشف شده است، با این حال محققان انتظار دارند که این تعداد باز هم با افزایش روبرو باشد، زیرا برخی از انواع این گیاه دامنه کوچکی دارند و در مکان‌هایی رشد می‌کنند که دسترسی به آن دشوار است.

اکتشافات و بازبینی‌های ژنتیکی باعث تغییر طبقه‌بندی این گیاهان میخ مانند شده است، و تیم تحقیقاتی در طی یکی از همین بازبینی‌ها، متوجه طعم و عطر قابل توجه یکی از گونه‌های جدید این گیاه شد.

به نظر می‌رسد طعم عجیب و غریب این گیاه از قطرات مایعی ناشی می‌شود که در ساقه‌های گیاهان جوان این گونه وجود دارد.

بارت عنوان کرد که “در نگاه اول شاید غیر قابل تشخیص به نظر برسد اما اگر به دقت نگاه کنید می‌توانید قطرات بسیار کوچک درخشانی را روی ساقه‌ها ببینید.”

“وقتی از آن بچشید، مزه‌ای مانند چیپس سرکه نمکی دارد.”

این گیاه درخشان زبانه‌دار – تریودیا سینتیلاس – اکنون در گروه هشت گونه جدیدی وجود دارد که توسط بارت و بن اندرسون دانشجوی دکترای دانشگاه UWA، توصیف شده است.

محققان در این مطالعه خاطر نشان کرده‌اند که قطرات طعم‌دار موجود در این گیاه “می‌توانند مانند مایعی چسب‌ناک باقی بمانند با بعد از خشک شدن شکلی کریستالی پیدا کنند.” با این حال می‌توان مواد موجود در این محلول را از روی برگ‌ها شست.

بسیاری از گیاهان از موی‌ریزه‌های باریک موجود در سطح برگ‌هایشان، شکر چسبناک، پروتئین و حتی نمک ترشح می‌کنند، و محققان تصور می‌کنند که این قطرات درخشان کشف شده بر روی گیاه T.Scintillans به این رفتار شباهت دارد.

کشف گیاهی با طعم چیپس سرکه نمکی
کشف گیاهی با طعم چیپس سرکه نمکی

با اینکه محققان، این قطرات درخشان را به عنوان بخشی از توصیفات این گیاه عنوان کردند، طعم گیاه در این مطالعه بررسی نشد.

این یافته‌ها تنها یک مشخصه دیگر به فاکتور سرد بودن این گیاه نمادین استرالیایی، اضافه کرده است. استرالیایی‌های بومی درباره برخی از مشخصه‌های این گیاه کاملا مطلع بودند و هزاران سال است که از رزین‌های اسپینیفکس به عنوان چسب استفاده می‌کنند.

علم نیز در حال پیشرفت است، در سال گذشته، یک تیم تحقیقاتی دیگر توانست راهی را برای استخراج نانوسلولوزها از اسپینیفکس کشف کند و امروزه از این یافته برای ایجاد لاستیک طبیعی فوق‌العاده محکم استفاده می‌شود.

 

 

۱ comment

راز دریاچه صورتی هیلیر (Hillier) استرالیا - روکیدا یکشنبه , ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ at ۱۸:۴۴

[…] دوست دارید در استرالیا گشت و گذار کنید، حتماً باید سری هم به دریاچه هیلیر […]

Reply

Leave a Comment