روکیدا
دانش و فناوری

سومین فوران آتشفشانی بزرگ در تاریخ زمین

پرتگاه رودخانه پالوس که بوسیله سومین فوران آتشفشانی بزرگ در تاریخ زمین به وجود آمده است.

دانشمندان سومین فوران آتشفشانی بزرگ در تاریخ زمین را شناسایی کردند. آن‌ها فهمیدند که پرتگاه رودخانه پالوس در ایالت واشنگتن بوسیله جریان‌های گدازه‌ای این فوران آتشفشانی بزرگ شکل گرفته است.

در جنوب شرقی ایالت واشنگتن پرتگاهی در رودخانه پالوس به عمق ۶۰ متر ایجاد شده است. این پرتگاه ۱۶ میلیون سال پیش بوسیله جریان‌های گدازه‌ای به وجود آمده است. اما نکته بسیار جالب این است که محققان کشف کردند این جریان‌های گدازه‌ای ناشی از سومین فوران آتشفشانی بزرگ در طول تاریخ زمین بوده‌اند.

این تحقیق بوسیله دانشگاه ایالتی واشنگتن و زیر نظر بنیاد ملی علوم انجام می شود. این تحقیق، یک دوره هزار ساله از انفجار گاز گوگرد که زمین را در برگرفته و با جلوگیری از رسیدن تابش خورشید باعث سرد شدن زمین شده را بررسی می‌کند.

حدود ۱۶.۵ میلیون سال پیش، گدازه‌های سوزان از منافذ آتشفشانی در جنوب شرقی واشنگتن و شمال شرقی اورگان آزاد شدند. این جریان‌ها که مملو از گازهای سمی بودند، تا نزدیکی مرز کانادا پیش رفتند و حتی به اقیانوس آرام هم رسیدند. این گدازه‌های آتشین دره‌ها و پرتگاه‌هایی را در مسیر خود به وجود آوردند که یکی از این پرتگاه‌ها در ایالت واشینگتن در طول رودخانه پالوس ایجاد شده است.

سومین فوران آتشفشانی بزرگ در تاریخ زمین

محققان تخمین می‌زنند که این جریان گدازه‌ در مدت زمانی بیش از ده‌‌ها هزار سال چیزی بین ۲۴۲ تا ۳۰۵ هزار میلیون تن دی‌اکسید گوگرد تولید کرده است. مقداری از این گازهای گوگرد در کریستال‌های نزدیک منافذ آتشفشانی به دام افتاده‌اند که توسط دانشمندان مورد بررسی قرار می‌گیرند. دانشمندان معتقدند که همان طور که دی‌اکسید گوگرد می‌تواند باعث خنک شدن مواد مذاب آتشفشانی شود، می‌توان با پرتاب ذرات دی‌اکسید گوگرد به جو زمین باعث برگشت روند گرم شدن زمین شد.

فقط دو فوران بزرگتر از این فوران عظیم شناخته شده است: یکی در سیبری و دیگری در هند. این دو فوران آتشفشانی منجر به دو انقراض بزرگ در زمین شده‌اند. به عقیده محققان، چنین فوران‌های عظیمی می‌تواند جامعه مدرن بشر را به کلی نابود کند.

مطالب مرتبط

نقد و بررسی بازی The Last of Us Part 2: یک شاهکار تاریک

محمد آقاپور

چگونه وسایل آتش بازی، به شکل های خاص منفجر می شوند؟

محمد آقاپور

چه قابلیت های جدیدی به واتساپ اضافه خواهد شد؟

محمد آقاپور

پردازنده اسنپ دراگون ۴۱۰۰ چه ویژگی هایی را به ساعت های هوشمند اضافه می کند؟

محمد آقاپور

آیا به زودی شاهد شارژ سریع ۱۲۰ واتی شیائومی خواهیم بود؟

محمد آقاپور

آیا بالاخره شاهد نسخه ۶۴ بیتی گوگل کروم برای اندروید خواهیم بود؟

محمد آقاپور

۱ دیدگاه

قاره های زیرزمینی چند میلیارد ساله زمین - روکیدا پنجشنبه , ۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۱ at ۱۱:۳۱

[…] ولی حالا مشخص شده که این قاره‌ها نتیجه سرد شدن اقیانوس باستانی مواد مذاب در مراحل اولیه تشکیل زمین بوده […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟