دانش و فناوری

سومین فوران آتشفشانی بزرگ در تاریخ زمین

پرتگاه رودخانه پالوس که بوسیله سومین فوران آتشفشانی بزرگ در تاریخ زمین به وجود آمده است.

دانشمندان سومین فوران آتشفشانی بزرگ در تاریخ زمین را شناسایی کردند. آن‌ها فهمیدند که پرتگاه رودخانه پالوس در ایالت واشنگتن بوسیله جریان‌های گدازه‌ای این فوران آتشفشانی بزرگ شکل گرفته است.

در جنوب شرقی ایالت واشنگتن پرتگاهی در رودخانه پالوس به عمق ۶۰ متر ایجاد شده است. این پرتگاه ۱۶ میلیون سال پیش بوسیله جریان‌های گدازه‌ای به وجود آمده است. اما نکته بسیار جالب این است که محققان کشف کردند این جریان‌های گدازه‌ای ناشی از سومین فوران آتشفشانی بزرگ در طول تاریخ زمین بوده‌اند.

این تحقیق بوسیله دانشگاه ایالتی واشنگتن و زیر نظر بنیاد ملی علوم انجام می شود. این تحقیق، یک دوره هزار ساله از انفجار گاز گوگرد که زمین را در برگرفته و با جلوگیری از رسیدن تابش خورشید باعث سرد شدن زمین شده را بررسی می‌کند.

حدود ۱۶.۵ میلیون سال پیش، گدازه‌های سوزان از منافذ آتشفشانی در جنوب شرقی واشنگتن و شمال شرقی اورگان آزاد شدند. این جریان‌ها که مملو از گازهای سمی بودند، تا نزدیکی مرز کانادا پیش رفتند و حتی به اقیانوس آرام هم رسیدند. این گدازه‌های آتشین دره‌ها و پرتگاه‌هایی را در مسیر خود به وجود آوردند که یکی از این پرتگاه‌ها در ایالت واشینگتن در طول رودخانه پالوس ایجاد شده است.

سومین فوران آتشفشانی بزرگ در تاریخ زمین

محققان تخمین می‌زنند که این جریان گدازه‌ در مدت زمانی بیش از ده‌‌ها هزار سال چیزی بین ۲۴۲ تا ۳۰۵ هزار میلیون تن دی‌اکسید گوگرد تولید کرده است. مقداری از این گازهای گوگرد در کریستال‌های نزدیک منافذ آتشفشانی به دام افتاده‌اند که توسط دانشمندان مورد بررسی قرار می‌گیرند. دانشمندان معتقدند که همان طور که دی‌اکسید گوگرد می‌تواند باعث خنک شدن مواد مذاب آتشفشانی شود، می‌توان با پرتاب ذرات دی‌اکسید گوگرد به جو زمین باعث برگشت روند گرم شدن زمین شد.

فقط دو فوران بزرگتر از این فوران عظیم شناخته شده است: یکی در سیبری و دیگری در هند. این دو فوران آتشفشانی منجر به دو انقراض بزرگ در زمین شده‌اند. به عقیده محققان، چنین فوران‌های عظیمی می‌تواند جامعه مدرن بشر را به کلی نابود کند.

مطالب مرتبط

۳۶ تصویر جذاب از کلیسای نتردام پاریس در طول تاریخ تا روز آتش‌سوزی

عباس رهامی

آثار آب مایع در مریخ کشف شد: در یک قدمی کشف آب مایع

عباس رهامی

جایگزین‌های پلاستیک در کسب و کار، چالش یا فرصت؟

سعیدی

پرواز آزمایشی “ماشین پرنده” شرکت بوئینگ + ویدیو

فاطمه غفاری

چرا عقرب ها زیر نور فرابنفش می درخشند؟

نگین ابراهیمی

چرا پای پنگوئن ها در سرمای منفی ۵۹ درجه یخ نمی‌زند؟

نگین ابراهیمی

خواب عجیب دلفین‌ها و یک نیمه مغز همیشه بیدار

زهرا چنگیز

تکنولوژی آینده را نابود می‌کند یا زندگی ما را می‌سازد؟

پرشان شاکری فر

چگونه مارمولک گرمسیری می‌تواند ۱۶ دقیقه زیر آب بماند؟

مهرناز شهریاری

هفت موجود ناشناخته و مرموز دریایی که در ساحل یافت شدند + عکس

فاطمه غفاری

آیا گیاهان موسیقی تولید می کنند؟

پرشان شاکری فر

تغییرات سیاره زمین تا ۵۰۰۰ سال دیگر چگونه خواهد بود؟

designer1

دیدگاه شما چیست؟