ون الکتریکی آمازون

جف بزوس اعلام کرده شرکت آمازون برای همکاری جهت مقابله با گرمایش زمین و تغییرات آب و هوا ۱۰۰ هزار ون الکتریکی خواهد خرید. این کار برای دست یابی هر چه سریع‌تر به نقطه‌ای است که پیمان‌نامه سازمان ملل در مورد تغییر اقلیم تعیین کرده است. آمازون امیدوار است با این کار برنامه مقابله با تغییرات اقلیمی را ۱۰ سال جلوتر بیندازد.

اگر آمازون ۱۰۰ هزار خودروی الکتریکی بخرد، تولید دی اکسید کربن که در توافق نامه ذکر شده است تا سال ۲۰۴۰ به دست خواهد آمد. همچنین جف بزوس، مدیر عامل آمازون طرح‌هایی را اجرا کرده که باعث می‌شود ۸۰ درصد از انرژی مورد نیاز این شرکت توسط منابع تجدید پذیر تأمین شوند. هدف نهایی آن است که آمازون تا سال ۲۰۳۰ کاملاً به کمک انرژی تجدید پذیر اموراتش را بگذارند.

با این اوصاف، چندان عجیب نیست که آمازون برای کمک به جلوگیری از تغییرات آب و هوا ۱۰۰ هزار خودروی الکتریکی بخرد. شرکتی که البته در این میان سود سرشاری نصیبش می‌شود، ریویان (Rivian) خواهد بود. ۱۰۰ هزار خودروی الکتریکی آمازون در حقیقت ۱۰۰ هزار ون برای تحویل سفارشات است که از این شرکت خریداری خواهد شد. ابتدای همین امسال بود که آمازون ۷۰۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه گذاری کرد. اولین ون‌های الکتریکی آمازون سال ۲۰۲۱ تحویل داده خواهند شد. تا سال ۲۰۲۴ آمازون ۱۰ هزار ون الکتریکی خواهد داشت و تعداد خودروی‌های الکتریکی این شرکت تا سال ۲۰۳۰ به ۱۰۰ هزار عدد خواهد رسید.

ولی این اقدام بزوس یک پیام روشن و قابل توجه دارد! اگر شرکتی مثل آمازون که بیش از ۱۰ میلیارد بسته در سال ارسال می‌کند می‌تواند موارد توافق نامه پارسی را ۱۰ سال پیش از موعد انجام دهد، پس همه شرکت‌های دیگر هم می‌توانند.

بد نیست بدانید که آمازون سیستم محاسبه تولید دی اکسید کربن اختصاصی خودش را دارد. آمازون به‌طور کلی یکی از پیچیده‌ترین شرکت‌های جهان است. یکی از بخش‌های شرکت آمازون به محاسبه دی اکسید کربن تولید شده در محدوده فعالیت‌های آمازون اختصاص دارد!

این اقدام حاصل درخواست و در واقع فشاری است که کارمندان آمازون به تیم تصمیم گیرنده آورده است. در ملاقات کارکنان و سهام داران، آن‌ها از شرکت خواستند که برنامه‌ای برای مقابله با تغییرات اقلیمی در نظر گرفته شود. بسیاری از کارکنان آمازون اعضای فعال گروه‌های مقابله با تغییرات اقلیمی هستند و از شرکتشان می‌خواهند با افراد و سیاست مدارانی که در این جهت حرکت نمی‌کنند، همکاری نداشته باشد.

البته تغییرات مسیر آمازون به این سرعت اتفاق نخواهد افتاد. تا زمانی که ون الکتریکی آمازون تحویل داده شوند و برنامه‌های دیگر به‌طور کاربردی و درست پیاده سازی شوند، این شرکت همچنان به سوخت فسیلی متکی خواهد بود.

منبع: engadget

1 نظر

  1. […] آمازون دو عضو جدید برای سری تبلت‌های خود HD 10 به اسم Fire HD 10 و Fire HD 10 Kids Edition معرفی کرد. این دو تبلت از نظر مشخصات یکسان هستند و مدل مخصوص کودکان یک قاب محافظ ویژه با یک پایه داخلی و همچنین ضمانت دو ساله محافظت از آسیب دارد. […]

دیدگاه شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید