دنیای خودرو پیشنهاد سردبیر

مسابقه سرعت تسلا مدل S و پورشه تایکان توربو، برنده کیست؟

تسلا مدل S

زمانی که پروشه رکورد پیست نوربر رینگ (Nurburgring)، یکی از مشهورترین پیست‌های بررسی و مسابقه، را برای یک خودروی چهار دره الکتریکی زد، همه فقط به یک چیز فکر می‌کردند، باید ببینیم تسلا چه می‌کند! این پیامی روشن برای رقیب الکتریکی پروشه بود. شاید تسلا در مسابقه شتاب پورشه را شکست بدهد، ولی در مسابقه سرعت، هرگز. این سؤال ذهن عاشقان دنیای خودروی را درگیر کرده بود: آیا تسلای الکتریکی در یک پیست مسابقه واقعی، جایی که دائماً ترمزها، تایرها، باتری و خلاصه تمام اجزای خودرو آزمایش می‌شود، حرفی برای گفتن خواهد داشت؟ ولی تسلا شرکتی نیست که به این سادگی میدان را خالی کند. ایلان ماسک با سماجت تمام تصمیم گرفت برتری‌اش را نشان دهد، آن هم با کمک تسلا مدل S.

تسلا با خودروی الکتریکی مدل S در این پیست حضور پیدا کرد و توانست رکورد ۷ دقیقه و ۴۲ ثانیه پورش تایکان توربو را ۱۹ ثانیه ارتقا دهد! البته این رکورد به‌صورت غیررسمی ثبت شده است. ولی به هر حال نشان می‌دهد که به‌احتمالاً زیاد در این زمینه هم پورش از تسلا شکست خواهد خورد.

تسلا برای این مسابقه از نسخه بهبود یافته مدل S استفاده کرد. این نسخه ارتقا داده شده از فلاپ دور گل گیر، چرخ‌های پهن‌تر و چسبنده‌تر، باله عقب و جلوپنجره پهن‌تر استفاده می‌کرد. مشخص نیست که آیا این خودرو از داخل هم تغییراتی داشته یا خیر. اگر تسلا مدل S معمولی‌اش را وارد پیست می‌کرد احتمالاً شکست می‌خورد. از تغییرات داخلی احتمالی که بگذریم، تغییر چرخ‌ها یک تغییر الزامی برای تبدیل هر خودروی معمولی به یک خودروی اسپرت است. بنابراین نمی‌توان به تغییرات جزئی تسلا ایراد گرفت.

از طرف دیگر، طبق گزارش‌ها، رکورد تایکان توربو تحت شرایطی ثبت شد که از یک نسخه ضعیف‌تر شده استفاده شده بود. به هر حال تسلا مدل S با تغییراتی که داشت توانست پیست نوربر رینگ را در ۷ دقیقه و ۲۳ ثانیه دور بزند تسلا هنوز رسماً این خبر را اعلام نکرده ولی به‌احتمال زیاد به‌زودی این رکورد یا حتی رکوردی بهتر را رسمی می‌کند. این رقابت برای تسلا صرفاً یک رکورد شکنی نیست، بلکه تسلا قرار است در آینده نزدیک یک نسخه‌ای از مدل S با ویژگی‌های مشابه به نام Plaid را روانه بازار کند.

از دست ندهید:
پژو 508 اسپرت هیبریدی در پایتخت صلح

پورشه به رکوردهای تسلا اهمیت زیادی نمی‌دهد و معتقد است راننده و خودرو هر دو در رکورد زنی مؤثر هستند و این شرکت قادر است رکوردش را بهتر از این کند. در نتیجه هنوز اصرار دارد که تایکان توربوی او بهتر از مدل S تسلا است. به‌خصوص که تایکان ۹۰ اسب بخار قدرت بیشتری نسبت به رقیبش دارد و به‌طور کلی پتانسیل بیشتری نسبت رقیبش دارد.

منبع: engadget

مطالب مرتبط

خط تولید وانت پیکاپ کیاموتورز احتمالاً در سال ۲۰۲۲ یا ۲۰۲۳ راه‌اندازی خواهد شد!

نوید بیک زاده

نگاهی دقیق به هیوندا سانتافه ۲۰۱۹: خودروی زیبای دوست داشتنی خوش قیمت!؟

مهرناز شهریاری

وقتی مرسدس‌‌بنز جریمه می شود: اتهامات بنز چیست؟!

کیوان

رونمایی از اولین خودروی تمام برقی مینی

کیوان

معرفی و بررسی کیا سلتوس ۲۰۲۰ ! تجربه حس خوب رانندگی با خودرویی شکیل

نوید بیک زاده

نقد و بررسی و مشخصات ابرخودروی جدید فراری ۸۱۲ سوپرفست+ تصاویر: خودرویی لوکس و قدرتمند که می خواهد پرواز کند!

نوید بیک زاده

باتری Megapack تسلا ، طرحی جدید این بار برای شبکه توزیع برق

عباس رهامی

چالش ده سال : ورژن خودرو!

مهرناز شهریاری

آینه‌های خودرو: خدانگهدار!

کیوان

کیا اپتیما ۲۰۱۸ استیشن ، انقلاب یا تکامل ؟!

ماهان

BMW تست درایو مجازی خودروی مفهومی Vision iNext رونمایی کرد

زهرا چنگیز

ممنوعیت دائمی بنزین و گازوئیل در هلند برای هوای پاک!

عباس رهامی

فولکس واگن می‌خواهد در جاده های دنیا انقلاب کند

ماهان

خداحافظی هوندا از آرژانتین، دیگر خودرو تولید نخواهد کرد!

کیوان

فراخوان ۲۵۰۰ مزدا در آمریکا: فقط برای نگرانی‌های ایمنی!

کیوان

در این شبیه سازی تیم دانشگاه دلفت، هایپرلوپ را از نزدیک تجربه کنید

عباس رهامی

خودروسازان ایرانی سبدشان کوچک‌تر می‌شود؟

کیوان

سبقت مرسدس از بی‌ام‌و و آئودی در چین

کیوان

دیدگاه شما چیست؟