آیا با پیشرفت تکنولوژی مهارت رانندگی ما کاهش می‌یابد؟

اتومبیل آئودی Q7 با امکانات ایمنی و تکنولوژی مختلف، مانند سیستم هشدار دهنده شهری که اتومبیل­‌ها را همانند عابران پیاده در نظر می‌­گیرد، و سیستم جلوگیری از تصادف، ساخته شده است.

تحقیقات جدید نشان می‌­دهد که هرچه تکنولوژی بیشتری در خودرو استفاده شود، رانندگی ما بدتر خواهد بود. که این تکنولوژی‌­ها شامل سیستم‌­های اعلان اطلاعات خودرو و سیستم­‌های ایمنی فعال می‌­شود.

موسسه اتومبیل آمریکا، تحقیقی در مورد چگونگی حواس‌­پرتی رانندگان انجام داد. این تحقیق توسط محققانی از دانشگاه یوتا انجام شد و در اوایل ماه اکتبر ۲۰۱۷ منتشر شد. این تحقیق میزان ایجاد حواس‌­پرتی بالقوه سیستم‌های اعلان اطلاعات ۳۰ خودرو مختلف را ارزیابی کرد. تحقیق نشان داد که سیستم‌­های جهت‌­یابی، بیشترین حواس‌پرتی را ایجاد می‌­کنند، و تنظیم کردن رادیو و انتخاب جهت و مقصدِ سیستم جهت‌­یاب بیشتر از مکالمه یا پیام دادن چشم رانندگان را از جاده منحرف می­‌کند. اما در کل، تمام برنامه‌­های اعلان سخن‌­گو مانند تماس گرفتن یا مکالمه، پیام دادن، تنظیم کردن رادیو یا انتخاب مقصدِ سیستم جهت‌­یاب با درجات بالاتری از سطح حواس‌پرتی مرتبط است.

بخش تحقیقات موسسه اتومبیل آمریکا از یافته‌­های یک مطالعه دانشگاه میشیگان که در تابستان امسال منتشر شد حمایت می‌­کند. این تحقیق، که به وسیله یکی از خودروسازان انجام می‌­شد، برای دانستن این نکته که چگونه رانندگان از سیستم هشدار نقطه کور خودروسازان استفاده می‌­کنند، طراحی شده بود. محققان با شگفتی متوجه شدند، رانندگانی که از سیستم تشخیص نقطه کور اتومبیل استفاده می‌­کنند تمایل به تغییرِ مسیر خود بدون توجه به اطراف دارند. این دو تحقیق دو مشکل اصلی را شناسایی کرد و به سومین مشکل می‌­رسد:

استفاده از بعضی از تکنولوژی­‌های ایمنی حواس رانندگان را پرت می‌­کند.

رانندگان از سیستم­‌های ایمنی به عنوان منبع اولیه کمک در رانندگی استفاده می‌­کنند، نه به عنوان پشتیبان.

خودروسازان برای گسترش این نمونه از تکنولوژی در رقابت هستند، در حالیکه بعضی از آنها کم‌­احتیاط‌­تر از بعضی دیگر هستند.

ترکیب این فاکتور­ها با فاکتور­های زیادی که خود رانندگان رعایت نمی‌­کنند، باعث حواس‌­پرتی بیشتر آن­ها می‌­شود.

بیل وَن تِیسل، مدیر برنامه‌­های آموزش رانندگان در موسسه اتومبیل آمریکا می‌­گوید: “تکنولوژی‌­های جدید مانند دو لبه یک تیغ است. اگر سیستم‌­ها درست کار کنند و رانندگان به‌­درستی از آن­ها استفاده کنند، از مزایای حتمی ایمنی بهره خواهند برد. اما اگر این سیستم‌­ها به‌­درستی کار نکنند یا راننده رفتار خود را تغییر دهد، به طور حتم از عدم ایمنی ضربه خواهد خورد.”

آماری که موسسه ملی ایمنی ترافیک بزرگراه منتشر کرده نشان می‌­دهد که میزان مرگ ناشی از تصادفات به مقدار ۲.۶ درصد به اِزای هر ۱۸۵ میلیون کیلومتری که رانندگی شده، افزایش یافته. اما دلیل این مرگ‌­و­میرها حواس‌­پرتی رانندگان نبوده. در واقع میزان مرگ­ و­ میرهایی که به دلیل حواس­‌پرتی اتفاق افتاده بیش از ۲ درصد کاهش یافته است

اگرچه آمار مرگ‌­و­میر ناشی از حواس­‌پرتی پایین آمده، افزایش میزان عدم توجه رانندگان به جاده هنوز مشکل‌­ساز است. هم‌­اکنون، تعداد زیادی از رانندگان به بعضی از تکنولوژی‌­های رانندگی بدون راننده، که معمولا با نام تجاری سیستم‌­های ایمنی فعال در بازار موجود است، دسترسی دارند، که شامل این مشخصات می‌­شود:

نشان دادن نقطه کور

پارکِ خودکار یا کمک­‌کننده پارک

کٌروز کنترل پویا، که به صورت خودکار فاصله امن خودرو را با اتومبیل جلویی حفظ می‌­کند، و در صورت نیاز سرعت را کم و زیاد می­‌کند.

دستیار ماندن بین خطوط، که به هنگام خروج خودرو از خطِ خود متوجه شده و به راننده جهت برگشت بین خطوط کمک می‌­کند.

هشدار تصادف از روبرو با ترمز اضطراری، وقتی­‌که خودرو بسیار نزدیک به خودرو جلویی می‌­شود با کشیدن ترمز به صورت خودکار مانع برخورد می‌­شود.

سیستم­‌هایی که موانعی مانند عابران پیاده، جانوران بزرگ، و دوچرخه‌­سواران را تشخیص داده و با ترمز خودکار اضطراری خودرو را مهار می‌­کند.high tech

آسان است تصور کنیم هر­چه بیشتر این مشخصات در هر خودرویی که عرضه می­‌شود وجود داشته باشد، راننده به میزان کمتری عقیده خواهد داشت که باید به جاده توجه داشته باشد. اینجا است که مسیر تار می‌­شود: فرض بر این بود که سیستم‌­های ایمنی فعال به عنوان نیروی کمکی برای مهارت رانندگی رانندگان باشد، تا اگر راننده مرتکب اشتباه شود کمک کند. همان‌­طور که از اسم تکنولوژی خودروهای اتوماتیک و خودران پیدا است، راننده نیاز به انجام کاری پشت فرمان ندارد.

مساله دیگر آن است که هنوز بیشترِ این سیستم‌­ها نسبتا جدید می‌­باشند و به تازگی در خودروهای مقرون‌­به‌­صرفه و رده متوسط به کار گرفته شده است، که به این معنی است هنوز خیلی از مصرف­کننده‌­ها طرز استفاده از این سیستم‌­ها را نمی‌­دانند. عدم وجود یکپارچگی (به اجبار یا داوطلبانه) در میان خودروسازان از جمله موضوعات پیچیده بیشتری است، که این سیستم‌­ها با توجه به‌­وجود برند­ها و مدل­‌های مختلف می­‌توانند متفاوت عمل کنند.

در نهایت، یک خودروی خودران واقعی از تمام این سیستم‌­ها استفاده می‌­کند اگرچه هنوز فرض می‌­شود که رانندگان کنترل خودرو را در دست دارند. تا زمانی که خیلی از رانندگان صلاحیت خود را در استفاده از سیستم‌­های ایمنی فعال نشان دهند، متخصصان ایمنی در مورد متقاعد کردن مردم برای توجه به جاده در اتومبیل‌­های خودران نگران خواهند بود.

بعضی از متخصصان پیشنهاد می‌­کنند، استانداردسازی تعریف اصطلاحات تکنولوژی ایمنی به درک مصرف­‌کنندگان از این‌که چه‌­چیزی را می­‌خرند و چگونه کار می‌­کند، کمک خواهد کرد، اما وَن‌­تِیسل معتقد است که رانندگان باید بر امکاناتی که در اختیار دارند تمرکز کنند.

او می‌­گوید: “شما باید بدانید که خودرو شما چه کارهایی می‌­تواند انجام دهد و از انجام دادن چه کارهایی بر­نمی‌­آید. شما وسیله نقلیه را می‌­رانید، پس باید کار کردن با آن و نحوه راه‌­اندازی آن را بدانید.”

در حالی‌­که تمام مسولیت بر عهده راننده است، او می‌­گوید خودروسازان باید به صورت پیش­گیرانه و فعالانه عمل کنند. ون‌­تِیسل می‌­گوید: “خودروسازان باید اطلاعات و آموزش‌­های مناسب را در اختیار مشتریان بگذارند، و مدیر شبکه آن‌ها که با خریداران در ارتباط است باید با تلاشی درخور و شایسته اطلاعات مفید را در اختیار مشتریان بگذارد.”

ون­‌تِیسل در مورد سوال اصلی که آیا مهارت­های رانندگی ما، رو به اٌفول است کمی خوش‌­بین است. او به این موضوع اشاره می‌­کند که رانندگان هم‌­اکنون نیاز به یادگیری چگونه استفاده کردن از ۲۰ تکنولوژی جدید یا بیشتر دارند، پس در یک نگاه، مجموعه مهارت‌­های ما در حال گسترش است.

او می‌­گوید: “من اطمینان ندارم که واقعا یک کاهش در مهارت­‌های رانندگی در سطح ملی در حال اتفاق است. در واقع، ما شاهد تجدید حیات درباره آموزش ایمنی رانندگان در سال­‌های اخیر هستیم، پس رانندگان باید نسبت به چند سال گذشته آگاه‌­تر شوند.”

در آینده، ممکن است نیاز به مهارت‌­های قدیمی رانندگی نباشد، اما هنوز تا رسیدن به اتومبیل‌­های خودران راهی طولانی مانده‌­است. برای چنین روزی، رانندگان باید خیلی بیشتر هوشیار باشند.

واقعیت نگران‌کننده خودروهای خودران تسلاTesla

شرکت خودروسازی تسلا تمام توجه خود را جهت دست­یابی به تکنولوژی رانندگی خودکار که “خودران” نامیده می‌­شود معطوف کرده است و شکست‌­های عمومی آن به خوبی ضبط شده است. تفاوت بین تسلا و بقیه خودروسازان در این است که تسلا اساساً تکنولوژی “خودران” را با آزمایش بتا به‌­وسیله مشتریان خود انجام داده، و بقیه را در جاده با خطر مواجه کرده است. حادثه تصادف مدل s خودران تسلا، بهترین شاهد داستان احتیاط برای رانندگانی است که اشتیاق زیادی به رانندگی خودکار اتومبیل‌­ها دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.