روکیدا
سلامت و تندرستی

هشدار در مورد بیماری مرتبط با سیگار الکترونیکی

سیگار الکترونیکی

مرکز کنترل بیماری در آمریکا اعلام کرده تا اطلاع ثانوی استفاده از سیگار الکترونیکی باید ممنوع شود! سیگار الکترونیکی (وِیپ – Vape) که به‌عنوان جایگزینی برای سیگار معمولی استفاده می‌شود ظاهراً باعث شیوع ابتلا به‌نوعی بیماری شده است. بررسی‌ها نشان داده این سیگار به طریقی که هنوز مشخص نیست باعث نوعی بیماری ریوی می‌شود. تا فعلاً بیشتر از ۲۱۵ مورد بیماری و ۲ مورد مرگ بر اثر استفاده از سیگار الکترونیکی گزارش شده است.

استفاده از سیگار الکترونیکی مدت‌ها مورد بحث بود. شایعات زیادی در مورد مضرات استفاده از آن به گوش می‌رسید و حواشی مختلفی حول این محصول ترک سیگار وجود داشت. حالا که سر و کله این بیماری پیدا شده، اوضاع به نفع سیگار معمولی تغییر کرده. البته مرکز کنترل بیماری آمریکا گفته فعلاً نمی‌توان در مورد این بیماری، علت آن و ارتباط آن با سیگار الکترونیکی به‌طور قطعی نظر داد. هنوز مشخص نیست این بیماری مربوط به یک سیگار الکترونیکی از شرکت خاص است یا آن که همه سیگارهای الکترونیکی همین مشکل را دارند.

مهم‌تر از همه اینکه هنوز مشخص نیست سیگارهای الکترونیکی دقیقاً چه نقشی در ایجاد بیماری دارند. به‌ویژه اینکه بسیاری از افراد مبتلا به بیماری گفته‌اند که آن‌ها هم از محصولات نیکوتین دار استفاده می‌کرده‌اند و هم از محصولات تی اچ سی (THC) دار. به هر حال موضوع هر چه که هست، این مرکز موقتاً سیگار الکترونیکی را ممنوع اعلام کرده است.

علائم این بیماری سرفه، تنگی نفس، درد ناحیه قفسه سینه، حالت تهوع، دردهای ناحیه شکم و تب است. لازم به اشاره نیست که وقتی وضع محصولات معتبر چنین است، وضعیت محصولات غیر معتبر بسیار بدتر خواهد بود. بنابراین توصیه می‌شود که به هیچ وجه محصولات غیر معتبر و غیراستاندارد را حداقل در این برهه زمانی نخرید.

بسیاری معتقدند که سیگار الکترونیک از اساس مشکل دارد و با افزایش ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی مرتبط است. به هر حال هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست بیماری به چه علت به وجود می‌آید و باید دید آیا حل شدن این پرونده به معنی پایان دوران سیگار الکترونیک خواهد بود یا خیر؟

منبع: engadget

مطالب مرتبط

موسیقی با ضرب‌آهنگ بالا هنگام ورزش چه تاثیری دارد؟

محمد امین نعمتی

آیا واقعا امکان معکوس کردن سن بیولوژیک وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

چرا در زندگی باید قدردان باشیم؟

محمد امین نعمتی

چطور رژیم غذایی می‌تواند باعث بی‌ خوابی شود؟

محمد امین نعمتی

همه چیز درباره گیاهخواری: بین وگان و گیاهخواری چه تفاوتی وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

چه باورهای پزشکی اشتباه هستند؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟