روکیدا
نجوم، هوا و فضا

همکاری بی‌سابقه شرکت‌های فناوری جهان برای تحقق سکونت در ماه

سکونت در ماه

گروهی از مدیر عامل‌های شرکت‌های سیلیکون ولی (دره سیلیکون – Silicon Valley) و مهندسی تصمیم گرفتند با همکاری هم سکونتگاهی آرام و به دور از هر نوع اغتشاش و درگیری در سطح ماه درست کنند. این همکاری برای سرعت بخشیدن به پیشرفت و اکتشاف ماه و همین طور آرزوی دیرینه بشر یعنی سکونت در ماه ، انجام می‌شود. البته محدودیت فعالیت به سیلیکون ولی، آمریکا یا سرمایه دارهای میلیاردر محدود نمی‌شود و همه می‌توانند در آن شرکت داشته باشند.

این اتفاق نتیجه فعالیت‌های چند ساله بنیادی به نام The Open Lunar Foundation است. جرقه تشکیل این بنیاد در واقع ۵ سال پیش و زمانی زده شد که مؤسسین آن متوجه شدند با هزینه کردن ۲-۳ میلیارد دلار (یا یک عدد تک رقمی دیگر!) سکونت در ماه واقعاً قابل تحقق است. نتیجه آن شد که افرادی با تفکر مشابه دور هم جمع شدند و این بنیاد را راه اندازی کردند که البته تا به امروز فعالیت جدی خود را آغاز نکرده بود.

برخی در این انجمن معتقدند که اگر امروز مردم جهان در پیشرفت‌های فضایی مشارکت نکنند، دسترسی بشر به فضا برای همیشه تحت کنترل و نفوذ شرکت‌ها، دولت‌ها و قدرت‌های برتر خواهد ماند. در ظاهر به نظر می‌رسد این کار عملی نیست. ولی این انجمن به هر طریق ممکن قصد دارد کارش را پیش ببرد و تا حدی هم موفق شده. حداقل اسامی افراد سر شناس و شرکت‌های بزرگی در فهرست اعضای این بنیاد دیده می‌شود. از فضانوردان ناسا که در مأموریت‌های فضایی مشارکت داشتند گرفته تا مدیران سابق ناسا و محققین آن! این بنیاد فعلاً ۵ میلیون دلار جمع کرده و به‌زودی مأموریت‌های کوچک و ساده‌تر را برای ارسال کاوشگر و سیستم‌های رباتیک به ماه راه آغاز خواهد کرد. این بنیاد به‌صورت باز و اشتراکی کار می‌کند و امیدوار است با استفاده مدل‌های اپن سورس و به اشتراک گذاشتن سخت افزارها و مأموریت‌ها و کمک گرفتن از منابع مختلف بتواند به هدف خود نزدیک شود.

سکونت در ماه به‌تنهایی یک ایده عجیب و باور نکردنی محسوب می‌شود. و اگر این سکونت گاه بخواهد کاملاً بی‌طرفانه و صلح‌جویانه بر پا شود، تصور به حقیقت پیوست آن حتی سخت‌تر از این می‌شود. این بنیاد پس از گذشت ۵ سال از تأسیسش، حالا به‌طور جدی پا به عرصه فعالیت‌های فضایی گذاشته است. باید دید آیا این بنیاد می‌تواند در مسیری که ادعا کرده قدم بر دارد یا خیر.

منبع: engadget

مطالب مرتبط

ناسا به دنبال پیدا کردن حسگری برای دوام روی سیاره زهره است

محمد امین نعمتی

آیا اسپیس ‌ایکس به رویای فرستادن انسان‌های عادی به فضا نزدیک شده است؟

محمد امین نعمتی

ناسا موفق به ثبت تصویر گردباد دیو گرد و خاک مریخ شد

محمد امین نعمتی

ایران ماهواره ظفر را به فضا خواهد فرستاد

محمد امین نعمتی

چرا انسان‌ها هنوز نتوانستند به مریخ سفر کنند؟

محمد امین نعمتی

ناسا قصد دارد در فضا کابین اختصاصی قابل سکونت اجاره دهد

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟