زندگی سلامت و تندرستی

واکسیناسیون کاملا بدون درد چیست؟!

پژوهشگران دانشگاه “ام.آی.تی”، نوعی پچ پوستی ابداع کرده‌اند که می‌تواند داروها را با سرعت و بدون درد به بدن بیمار انتقال دهد.

به گزارش روکیدا، “ملانوما”(Melanoma)، شکل کشنده‌ای از سرطان پوست است که در ۳۰ سال گذشته، گسترش قابل توجهی داشته است. سالانه ۱۰۰ هزار نوع از ملانوما تشخیص داده می‌شوند و روزانه افراد بسیاری، جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست می‌دهند. پژوهشگران دانشگاه “ام.آی.تی”(MIT)، نوعی پچ پوستی ابداع کرده‌اند که می‌تواند انتقال داروها را برای حمله به سلول‌های ملانوما به سرعت انجام دهد. این پچ که روی پوست موش و انسان آزمایش شده است، می‌تواند پیشرفتی در ابداع واکسن ملانوما و حتی واکسن بیماری‌های دیگر باشد.

“یانپو هه”(Yanpu He)، دانشجوی دانشگاه ام.آی.تی و از پژوهشگران این پروژه گفت: پچ ما، یک پوشش شیمیایی منحصر به فرد و عملکرد خاصی دارد که امکان قرار گرفتن روی پوست و برداشتن آن را تنها در یک دقیقه فراهم می‌کند تا امکان انتقال سریع دارو فراهم شود. این پچ، امکان خارج شدن نوعی پادتن را نیز در موش زنده فراهم می‌کند و ما امیدواریم که یک واکنش ایمنی قوی نیز روی پوست انسان نشان دهد.

اگرچه پمادهای موضعی هم می‌توانند روی پوست قرار بگیرند و کار درمان را انجام دهند اما این پمادها فقط تا فاصله کمی نفوذ می‌کنند. تزریق دارو می‌تواند روش خوبی برای انتقال سریع آن به بدن باشد اما این روش برای بیماران، دردناک و ناراحت‌کننده است.

پچ‌های میکرونیدل که با روش پوشش لایه به لایه آماده می‌شوند، یک روش ساده و بدون درد برای درمان هستند. پژوهشگران با کمک روش پوشش لایه به لایه، سطح پچ را با مولکول‌های دارای بار الکتریکی مثبت و منفی می‌پوشانند.

هه ادامه داد: برای این که غشای حامل دارو روی سطح پچ قرار گیرد، باید لایه‌ها محکم روی هم قرار بگیرند اما این کار موجب می‌شود که کل غشا، حالتی بسیار چسبناک پیدا کند. روش‌های پیشین که این حالت چسبناک را حفظ می‌کردند، حدود ۹۰ دقیقه زمان نیاز داشتند تا مقدار کافی از دارو را به بدن برسد و پچ از روی پوست برداشته شود.

حتما بخوانید:
رفع فقر آهن زنان با بسته ی: «ورزش، ویتامین C و مکمل»

پژوهشگران دانشگاه ام.ای.تی برای رفع این مشکل، روش جدیدی ابداع کردند. آنها نوعی پلیمر طراحی کردند که نسبت به  “پی‌اچ”(pH) واکنش نشان می‌دهد و از دو قسمت تشکیل شده است.

هه افزود: قسمت نخست، گروه‌های “آمین”(Amine) را در بر دارد که هنگام  قرار گرفتن روی پوست، بار الکتریکی مثبت می‌گیرند اما قسمت دوم، گروه‌های “کربوکسیلیک اسید” (Carboxylic acid) را شامل می‌شود که بار الکتریکی ندارند و در تماس با پوست، بار الکتریکی منفی می‌گیرند؛ به این ترتیب، یک تغییر کلی میان بار مثبت و منفی صورت می‌گیرد.

هاموند اضافه کرد: پچی که ما ابداع کرده‌ایم، می‌تواند برای انتقال واکسن‌ها به بدن و درمان بیماری‌های عفونی متفاوت به کار برود و همچنین ابزاری برای مقابله با سرطان‌های گوناگون از جمله ملانوما باشد. ما برای انتقال واکسن، از مواد شیمیایی ارزان قیمت و ساختار ساده‌ای استفاده می‌کنیم و امیدواریم که نهایتا ابزار خود را پس از تایید، به بازار ارائه دهیم.

نتایج این پژوهش، در نشست “انجمن شیمی آمریکا” (ACS) ارائه خواهند شد.

مطالب مرتبط

یک دُم پوشیدنی برای انسان: ربات دُم نما برای بهبود تعادل و چالاکی!

کیوان

با خانم مورگان بلر ۲۶ ساله آشنا شوید: مغز متفکر ارز دیجیتال فیس بوک! + عکس

کیوان

کوچه‌پس‌کوچه‌های آمریکا میزبان ربات تحویل کالای آمازون است

کیوان

راهکارهای خانگی تامین ویتامین K

کیوان

گردش تسلا رودستر به دور خورشید!

کیوان

چه غذاهایی سرطان‌زا و چه غذاهایی ضد سرطان هستند؟

کیوان

سطح بینایی جنین انسان قبل از تولد در چه حد است؟

طاهر مهدی پناه

پیشگیری از سرطان پوست با ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده DNA

کیوان

دانشمندان واکسن جلوگیری از پیشرفت ملانوما (سرطان پوست) را ساختند

کیوان

پیشرفت سریع ستاره پیما مدارگرد اسپیس ایکس ، دیگر چیزی نمانده

عباس رهامی

مار سه چشم واقعی استرالیا!

عباس رهامی

سورپرایز سامسونگ: قابلیت‌های Galaxy Watch Active در ساعت‌های قدیمی

اثرگذاری تبلیغات تصویری چه ارتباطی با جنسیت دارد؟

کیوان

آیا اشکالی ندارد یک سگ ما را لیس بزند؟ پزشکان آمریکا: کار ممکن است به قطع عضو برسد

محمد امین نعمتی

هوش پایین در کودکی چه تاثیری روی آلزایمر در بزرگسالی دارد؟

کیوان

ساختار حسی جدیدی که در درک احساس درد نقش دارد

کیوان

مومیایی ها از ۱۵۰۰ سال قبل از فرعون وجود داشته‌اند!

مهرناز شهریاری

تسریع شناخت آسیا توسط رسانه‌های اجتماعی

کیوان

دیدگاه شما چیست؟