روکیدا
عمومی

روشی ایده آل برای چاپ سه بعدی اعضای بدن

چاپ سه بعدی اعضای بدن

سال‌هاست دانشمندان به دنبال راهی برای جایگزین کردن اعضای بدن انسان هستند. از آنجا که اعضای جایگزین در موارد بسیار نادر و معمولاً در اثر سکته مغزی برای پیوند آماده می‌شوند، روش‌های دیگر مثل پرورش اندام‌های انسان در آزمایشگاه موضوع تحقیقات سال‌های اخیر بوده است. روش جدیدی که می‌تواند به نجات جان انسان‌ها کمک کند، استفاده از چاپ سه بعدی اعضای بدن است.

پیش از این دانشمندان تلاش زیادی برای پروش و ساخت اندام‌های مختلف انجام داده‌اند. ولی این فناوری هنوز فاصله زیادی تا تحقق یافتن و کاربردی شدن دارد. با تمام پیشرفت‌های صورت گرفته، هنوز اندام‌های تولیدی آزمایشگاهی بسیار کوچک و عملاً غیرقابل استفاده برای انسان هستند. ولی استفاده از فناوری چاپ سه بعدی می‌تواند برخی مشکلات را حل کند. مثلاً رگ‌های خونی را می‌توان به‌صورت کامل با فناوری چاپ سه بعدی تولید کرد. یا مثلاً پرورش اندام‌های مختلف با کمک ایجاد پیش سازه‌های سه بعدی بسیار ساده‌تر می‌شود.

در آزمایشاتی که انجام شده، محققین توانسته‌اند به‌صورت موفقیت آمیز بافت رگ‌های خونی تولید کننده که به نسبت رگ‌های مصنوعی قبلی کارایی و قابلیت‌های بسیار بیشتری داشت. این کار تنها ظرف ۷ روز انجام می‌شود که به نسبت زمان کمی است.

برای این کار دانشمندان از صدها هزار سلول بنیادین استفاده می‌کنند. سپس این سلول‌ها در قالب از پیش ساخته قرار داده می‌شوند. باقی کار را خود سلول‌ها انجام می‌دهند. آن‌ها با رشد و تکثیر سریع، جوهر و قالب اولیه را دنبال می‌کنند و آن را می‌پوشانند. در نهایت پس از ۷ روز کانالی تشکیل می‌شود که می‌تواند به‌عنوان یک رگ خونی مورد استفاده قرار گیرد.

با این حال باید گفت استفاده از فناوری چاپ بیولوژیکی یا یا چاپ سه بعدی اعضای بدن هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد. به همین دلیل است که فعلاً امکان ساخت استخوان، پوست و اندام‌های پیچیده‌تر وجود ندارد. این اندام‌ها نیازمند جایگزین کردن شبکه پیچیده‌ای از سلول‌ها، رگ‌ها و موارد دیگر هستند. همچنین در حین کار باید مواد غذایی و اکسیژن دائماً به سلول‌ها برسد که کار را بسیار پیچیده می‌کند.

فناوری چاپ سه بعدی اندام‌ها یک روش استاندارد است که در آن می‌توان از انواع سلول‌ها استفاده کرد. بنابراین شاید این فناوری راه حل نهایی برای ساخت اندام‌های طبیعی به روشی مصنوعی در آینده باشد.

منبع: engadget

دیدگاه شما چیست؟