روکیدا
نجوم، هوا و فضا

رفتار عجیب اولین سیارک چند رنگ همه را مبهوت کرد

سیارک تغییر رنگ گالت

هر سال تعداد زیادی سیارک در آسمان کشف می‌شود. ولی تا به حال موردی مثل سیارک گالت ۶۴۷۸   (Gault) کشف نشده بود. عجیب‌ترین ویژگی سیارک گالت ۶۴۷۸ رفتار تقلیدی آن از ستاره‌های دنباله دار است! البته نه یک ستاره دنباله دار معمولی، بلکه یک ستاره دنباله دار چند رنگ. بنابراین گالت یک سیارک چند رنگ است

این اولین بار است که دانشمندان با چنین سیارکی رو به رو می‌شوند. این سیارک غباری از طیف قرمز تا آبی از خود به‌جای می‌گذارد و مرتباً تغییر رنگ می‌دهد. البته منظور از تغییر رنگ سیارک، چیزی شبیه به تغییر رنگ چند ثانیه‌ای اختاپوس یا آفتاب پرست نیست. اول از همه آن که سیارک گالت ۶۴۷۸ اصلاً با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود. چرا که مشاهده فعالیت‌های آن فقط در طیف نوری مادون قرمز قابل مشاهده است. دوم آن که تغییر رنگ آن به‌مراتب بسیار کندتر از آن چه ما از تغییر رنگ حیوانات در ذهن داریم رخ می‌دهد.

با این حال، مشاهده رفتار عجیب این سیارک چند رنگ برای دانشمندان درست مانند مواجهه با یک آفتاب پرست برای اولین بار است. این سیارک در حالی که غبار قرمز رنگ خود را در فضای می‌پراکند، آرام‌آرام به لایه زیرین که آبی رنگ است می‌رسد. علت تغییر رنگ غبار این سیارک رنگ‌های مختلف لایه‌های آن است. این سیارک میان سیاره مشتری و مریخ در فضا سرگردان است. تاریخ کشف این سیارک چند رنگ مربوط به حدود ۳۰ سال پیش یعنی سال ۱۹۸۸ است. ولی از آن زمان تا کنون ویژگی خاص این سیارک هیچ گاه کشف نشده بود.

اولین بار در سال ۲۰۱۸ بود که دانشمندان دو نوع رد غبار مانند متفاوت به‌جای مانده از این سیارک را رصد کردند که برای یک سیارک عجیب و نادر است. همین باعث جلب نظر دانشمندان به این سیارک شد. نهایتاً با بررسی‌های دقیق‌تر و جدی‌تر، منجر به کشف غیرمنتظره‌ای شد که نشان می‌داد این سیارک دائماً تغییر رنگ می‌دهد.

علت بر جای گذاشتن غبار در مسیر حرکت به علت چرخش سریع این سیارک به دور خود است. دانشمندان می گونید این سیارک آن‌قدر سریع به دور خود می‌چرخد که لایه سطحی آن به‌تدریج در فضا پراکنده شده که باعث می‌شود ترکیبات جدید در لایه‌های زیرین به سطح برسند.

با دلیل همین رفتار غیرمعمول، می‌توان حدس زد که گالت ۶۴۷۸ مدت زیادی در میان ما نباشد. در سال‌های آینده بالاخره این سیارک به‌طور کامل به گرد و غباری باقی مانده در فضای بین مشتری و مریخ تبدیل خواهد شد. دانشمندان می‌گویند پرتاب ذرات و غبار به اطراف می‌تواند نشان دهنده فروپاشی این سیارک چند رنگ در آینده نزدیک باشد.

منبع: cnet

مطالب مرتبط

ناسا به دنبال پیدا کردن حسگری برای دوام روی سیاره زهره است

محمد امین نعمتی

آیا اسپیس ‌ایکس به رویای فرستادن انسان‌های عادی به فضا نزدیک شده است؟

محمد امین نعمتی

ایران ماهواره ظفر را به فضا خواهد فرستاد

محمد امین نعمتی

چرا انسان‌ها هنوز نتوانستند به مریخ سفر کنند؟

محمد امین نعمتی

ناسا قصد دارد در فضا کابین اختصاصی قابل سکونت اجاره دهد

محمد امین نعمتی

تا سال ۲۰۵۰ چه تعداد انسان روی مریخ ساکن خواهند بود؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟