نجوم، هوا و فضا

رفتار عجیب اولین سیارک چند رنگ همه را مبهوت کرد

سیارک تغییر رنگ گالت

هر سال تعداد زیادی سیارک در آسمان کشف می‌شود. ولی تا به حال موردی مثل سیارک گالت ۶۴۷۸   (Gault) کشف نشده بود. عجیب‌ترین ویژگی سیارک گالت ۶۴۷۸ رفتار تقلیدی آن از ستاره‌های دنباله دار است! البته نه یک ستاره دنباله دار معمولی، بلکه یک ستاره دنباله دار چند رنگ. بنابراین گالت یک سیارک چند رنگ است

این اولین بار است که دانشمندان با چنین سیارکی رو به رو می‌شوند. این سیارک غباری از طیف قرمز تا آبی از خود به‌جای می‌گذارد و مرتباً تغییر رنگ می‌دهد. البته منظور از تغییر رنگ سیارک، چیزی شبیه به تغییر رنگ چند ثانیه‌ای اختاپوس یا آفتاب پرست نیست. اول از همه آن که سیارک گالت ۶۴۷۸ اصلاً با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود. چرا که مشاهده فعالیت‌های آن فقط در طیف نوری مادون قرمز قابل مشاهده است. دوم آن که تغییر رنگ آن به‌مراتب بسیار کندتر از آن چه ما از تغییر رنگ حیوانات در ذهن داریم رخ می‌دهد.

با این حال، مشاهده رفتار عجیب این سیارک چند رنگ برای دانشمندان درست مانند مواجهه با یک آفتاب پرست برای اولین بار است. این سیارک در حالی که غبار قرمز رنگ خود را در فضای می‌پراکند، آرام‌آرام به لایه زیرین که آبی رنگ است می‌رسد. علت تغییر رنگ غبار این سیارک رنگ‌های مختلف لایه‌های آن است. این سیارک میان سیاره مشتری و مریخ در فضا سرگردان است. تاریخ کشف این سیارک چند رنگ مربوط به حدود ۳۰ سال پیش یعنی سال ۱۹۸۸ است. ولی از آن زمان تا کنون ویژگی خاص این سیارک هیچ گاه کشف نشده بود.

اولین بار در سال ۲۰۱۸ بود که دانشمندان دو نوع رد غبار مانند متفاوت به‌جای مانده از این سیارک را رصد کردند که برای یک سیارک عجیب و نادر است. همین باعث جلب نظر دانشمندان به این سیارک شد. نهایتاً با بررسی‌های دقیق‌تر و جدی‌تر، منجر به کشف غیرمنتظره‌ای شد که نشان می‌داد این سیارک دائماً تغییر رنگ می‌دهد.

حتما بخوانید:
آیا ماده‌ تاریک زندگی تاریک را تولید می کند؟

علت بر جای گذاشتن غبار در مسیر حرکت به علت چرخش سریع این سیارک به دور خود است. دانشمندان می گونید این سیارک آن‌قدر سریع به دور خود می‌چرخد که لایه سطحی آن به‌تدریج در فضا پراکنده شده که باعث می‌شود ترکیبات جدید در لایه‌های زیرین به سطح برسند.

با دلیل همین رفتار غیرمعمول، می‌توان حدس زد که گالت ۶۴۷۸ مدت زیادی در میان ما نباشد. در سال‌های آینده بالاخره این سیارک به‌طور کامل به گرد و غباری باقی مانده در فضای بین مشتری و مریخ تبدیل خواهد شد. دانشمندان می‌گویند پرتاب ذرات و غبار به اطراف می‌تواند نشان دهنده فروپاشی این سیارک چند رنگ در آینده نزدیک باشد.

منبع: cnet

مطالب مرتبط

کشف دندان‌های ۲ میلیون ساله

کیوان

فضانوردان مریخ می‎توانند پوست و استخوان‎ها را به صورت سه بعدی چاپ کنند!

قبل از بیگ بنگ (انفجار بزرگ) جهان چه شکلی بود؟

عباس رهامی

افزایش عمر فضاپیماهای ۴۲ ساله ناسا

کیوان

چرا دوست داریم جانشین ما یک ربات باشد؟!

کیوان

تشخیص سرطان ریه با آزمایش خون ممکن شد

کیوان

۲ ماه دیگر تا عرضه نمایشگر هوشمند گوگل

کیوان

اندوه خود را در فضای مجازی به اشتراک نگذارید!

کیوان

یک دُم پوشیدنی برای انسان: ربات دُم نما برای بهبود تعادل و چالاکی!

کیوان

اسرار مهره‌های شیشه‌ای عجیب و غریب درون صدف فاش شد

کیوان

لنزی که با ۲ بار پلک زدن زوم می‌کند!

کیوان

تصاویر جدید نیوهورایزنز از کمربند کویپر

عباس رهامی

خواص ضد کپکی رازیانه چیست؟

کیوان

دانشمندان نظریه نسبیت انیشتین را تایید کردند!

پرشان شاکری فر

سکونت روی ماه تنها راه نجات بشر، ایده جاه‌طلبانه جف بزوس برای بلو اوریجین!

عباس رهامی

دانستنی های کوتاه سلامتی: قارچ، وای فای، آرایش، کافئین و پشه!

کیوان

۵ چیزی که در مورد نخستین فضانورد آمریکایی «آلن شپارد» نمی‌دانستید!

زهیر معصومیان

کهکشان راه شیری کهکشان‌های دیگر را می‌بلعد و خود بلعیده می شود؟!

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟