روکیدا
نجوم، هوا و فضا

ناسا و آژانس فضایی اروپا محافظان سیاره زمین در برابر سیارک ها

سیستم انحراف سیارک ها ناسا و آژانس فضایی اروپا

اگر قرار باشد بشر به زندگی نه چندان مصالحت آمیزش بر روی این کره خاکی ادامه دهد، باید هر چه زودتر راهی برای متوقف کردن بلایای آسمانی غیرقابل اجتناب پیدا کند. سیارک‌های خطرناک هر سال کره زمین را تهدید می‌کنند. هر روز نام تعدادی سیارک به فهرست اجرام فضایی خطرناک برای کره زمین اضافه می‌شود. بالاخره روزی مسیر یکی از این سیارک ها با زمین تلاقی خواهد کرد و آن چه نباید اتفاق بیفتد، پیش خواهد آمد. ناسا و آژانس فضایی اروپا می‌خواهند به همین خاطر باهم همکاری کنند.

به‌زودی رؤسای ناسا و آژانس فضایی اروپا ملاقاتی خواهند داشت تا مسئله تهدید زمین از سوی سیارک ها و اجرام فضایی به‌صورت جدی دنبال شود. هدف کلی آن است که راهی کاربردی و منطقی برای انحراف سیارک ها پیدا شود. قرار است به‌صورت مشترک احتمال موفقیت انحراف اجرام فضایی از طریق پرتاب کردن یک فضا پیما به سمت آن بررسی شود. قرار است از این طریق یک یا دو سیارکی که بین ماه و زمین قرار دارند منحرف شوند.

قرار است سیستم انحراف مسیر سیارک ها در سال ۲۰۲۱ امتحان شود. این کار به کمک پرتاب کردن یک سفینه به سمت سیارک‌های دیدوس که در حدود ۲۳ هزار کیلومتر از ما قرار دارند، انجام شود. به این طریق حرکت سیارک کاملاً تحت کنترل و اختیار ما خواهد بود. البته به‌شرط آن که بررسی رفتار سیارک و اثرات برخوردی به‌طور کامل از پیش بررسی شده باشد. پس از آن در سال ۲۰۲۴ کاوشگر هرا (Hera) به فضا پرتاب خواهد شد که سیارک‌های مورد نظر را مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد. البته هرا برای رسیدن به مقصد ۲ سال باید در حرکت باشد.

البته دانشمندان می‌دانند که باوجود تست‌های اولیه بر روی سیارک‌های نزدیک زمین، باز هم نمی‌توان از نتایج تکرار همین کار بر روی سیارک هدف، مطمئن شد. انحراف مسیر یک سیارک کوچک، کند و نزدیک به ما به نظر ساده‌تر و مطمئن‌تر از هدف نهایی پروژه می‌رسد.

ولی به هر حال نیاز به وجود و توسعه این سیستم غیرقابل انکار است. در آینده شاید این سیستم انحراف سیارک بسیار مؤثرتر و دقیق‌تر عمل کند و سیارک‌هایی با سرعت‌های بالاتر را از مسیر منحرف کند و روزی نجات دهنده نسل بشریت و شاید کل زمین باشد. این سیستم در واقع یک نوع سیستم دفاعی سیاره زمین محسوب می‌شود.

منبع: engadget

مطالب مرتبط

ناسا به دنبال پیدا کردن حسگری برای دوام روی سیاره زهره است

محمد امین نعمتی

ناسا موفق به ثبت تصویر گردباد دیو گرد و خاک مریخ شد

محمد امین نعمتی

ناسا قصد دارد در فضا کابین اختصاصی قابل سکونت اجاره دهد

محمد امین نعمتی

آیا دانشمندان به توانایی تولید اکسیژن روی سطح ماه رسیده‌اند؟

محمد امین نعمتی

ناسا در حال آزمایش ماه نورد وایپر برای پیدا کردن آب

عباس رهامی

ناسا در منطقه “گلدیلاکس” سیاره‌ای احتمالاً قابل سکونت به اندازه زمین را کشف کرده است

محمد آقاپور

۱ دیدگاه

این سیاهچاله هر 9 ساعت سیگنال می فرست و هیچ‌کس علتش را نمی‌داند! - روکیدا یکشنبه , ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ at ۰۱:۱۷

[…] سال ۲۰۱۸ دانشمندان در حالی که از تلسکوپ نیوتون آژانس فضایی اروپا استفاده می‌کردند متوجه پرش مشکوک امواج که هر ۹ ساعت یک […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟