هوآوی آمریکا را به حمله‎های سایبری و سایر رفتار «بی‎پروا» متهم می‎کند

امروز، هوآوی دولت آمریکا را متهم به انجام حمله‎های سایبری، وادار کردن افراد به انجام جرم، تفتیش غیرقانونی، گول زدن و موارد متعدد دیگر کرد. این شرکت می‎گوید آمریکا «از هر گونه ابزاری که در اختیار داشته است» از جمله «روش‎های بی پروا» برای آشفته کردن عملیات کسب و کار هوآوی و شرکای آن استفاده کرده است.

هوآوی آمریکا را به حمله‎های سایبری و سایر رفتار «بی‎پروا» متهم می‎کند - هوآوی آمریکا را به حمله‎های سایبری و سایر رفتار «بی‎پروا» متهم می‎کند - چین, هوآوی, آمریکا

این اتهامات که برای آن شواهدی وجود ندارد، یک روز پس از این زده شد که دولت آمریکا و لهستان یک توافقنامه برای بررسی موشکافانه تجهیزات شبکه ۵G شرکت‎های خارجی مانند هوآوی امضاء کردند.

طبق اعلام هوآوی، آمریکا از اجرای قانون برای «تهدید، ترساندن، به زور وادار کردن، فریب دادن و تحریک» کارمندان سابق و فعلی هوآوی استفاده کرده است.

هوآوی می‎گوید دولت آمریکا خلاف قانون کارمندان هوآوی را تفتیش، بازداشت و دستگیر کرده است؛ ماموران اف‎بی‎آی را به خانه کارمندان این شرکت فرستاده است؛ پرونده‎های مدنی قدیمی که حل شده‎اند را بازگشایی کرده است و چندین خلاف دیگر مرتکب شده است. (فهرست کامل این اتهامات در پایان مطلب قرار دارند.)

یک منبع ناشناس به وال‎استریت ژورنال گفته است که امسال سازمان‎های اجرای قانون آمریکا حداقل با سه کارمند دفتر هوآوی در آمریکا تماس گرفتند.

اما آنطور که این روزنامه اشاره می‎کند، مراجعه ماموران اف‎بی‎آی به کارمندان سابق و فعلی یک شرکت تحت بررسی یک امر غیر طبیعی نیست. دولت آمریکا گفته می‎شود علاوه بر نگرانی‎های مربوط به امنیت ملی، در حال بررسی اتهامات جدید در مورد دزدی مالکیت فکری است.

اتهامات هوآوی در یک خبر مطبوعاتی به نوعی غیر مربوط مطرح شدند که برای رد کردن اتهامات جداگانه‎‎ای نوشته شده بود که هوآوی مرتکب تخلف از حقوق اختراع شده است.

اواخر ماه گذشته میلادی، وال استریت ژورنال گزارش داد که وزارت دادگستری آمریکا هوآوی را متهم کرد که مالکیت فکری ثبت شده در آمریکا را دزدیده است. گرچه شرکت چینی در خبر مطبوعاتی امروز، ادعا کرد این اتهام‎ها اشتباه بودند.

هوآوی در متن این خبر نوشت «ما شدیدا این اتهام را محکوم می‎کنیم چون یک تلاش هماهنگ شده از سوی دولت آمریکا است تا باعث بدنامی هوآوی شود و موقعیت برتر آن در این صنعت را محدود کند.»

این شرکت به دفعات اتهام‎هایی که دولت ترامپ به آن زده است را منکر شده است. اما این اولین مرتبه از زمان قرارگیری در فهرست سیاه آمریکا است که می‎بینیم هوآوی فهرستی از اتهام‎های خود به دولت آمریکا منتشر کرده است.

اتهام‎های هوآوی به شرح زیر هستند:

  • به‎ کارگیری قانون برای تهدید، ترساندن، به زور وادار کردن، فریب دادن و تحریک کارمندان سابق و فعلی هوآوی تا علیه این شرکت قرار گیرند و برای دولت آمریکا کار کنند.
  • تفتیش، بازداشت و حتی دستگیری کارمندان هوآوی و همکاران هوآوی
  • وادار کردن افراد به انجام جرم یا تظاهر به این که فرد یکی از کارمندان هوآوی است تا بهانه حقوقی علیه اتهامات پیدا نشده علیه هوآوی شکل گیرد.
  • انجام حمله‎های سایبری برای نفوذ به سیستم‎های اطلاعات داخلی و اینترانت هوآوی
  • فرستادن مامورهای اف‎بی‎آی به خانه کارمندان هوآوی و تحت فشار گذاشتن آن‎ها برای جمع‎آوری اطلاعات از این شرکت
  • برنامه‎ریزی و شروع همکاری مخفی با شرکت‎هایی که با هوآوی کار می‎کنند یا مشکل تجاری با هوآوی دارند تا علیه این شرکت اتهامات واهی ثبت کنند.
  • شروع تحقیقات براساس گزارش‎های اشتباه اهالی رسانه که این شرکت را هدف قرار دادند.
  • بازگشایی پرونده‎های مدنی قدیمی که حل شده‎اند و راه‎اندازی گزینشی تحقیقات جنایی یا مطرح کردن اتهامات جنایی علیه هوآوی براساس ادعاهای دزدی فناوری
  • جلوگیری از فعالیت‎های طبیعی کسب و کار و ارتباطات فنی از طریق ایجاد ترس، رد کردن ویزا، بازداشت محموله‎ها و غیره.

منبع: engadget.com