روکیدا
زندگی سلامت و تندرستی

آلودگی هوا ابتلا به نابینایی را ۲ برابر افزایش می‌دهد!

محققان دریافتند، افرادی که در مناطقی با حجم بالای ترافیک زیاد زندگی می‌کنند ۲ برابر بیشتر از سایر افراد از دژنراسیون وابسته‌ به‌سن ماکولا که رایج‌ترین نوع نابینایی است، رنج می‌برند.

به گزارش روکیدا، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد زندگی در مناطقی که آلودگی زیادی دارند می‌تواند خطر ابتلا به رایج‌ترین نوع نابینایی را بی از دو برابر افزایش دهد.

آمارها بیانگر آن است، حدود ۶۰۰ هزار نفر در انگلیس از دژنراسیون وابسته‌به‌سن ماکولا رنج می‌برند.

دژنراسیون ماکولا که به عنوان دجنراسیون وابسته به سن ماکولا (AMD or ARMD) شناخته می‌شود یک وضعیت پزشکی است که ممکن است نتیجه آن تاری یا از دست دادن بینایی در مرکز دید باشد.

این تحقیق که در نوع خود نخستین پژوهش درباره ارتباط میان آلودگی هوا و ابتلا به AMD است به خوبی نشان می‌دهد، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دی اکسید نیتروژن خطر ابتلا به دژنراسیون وابسته‌به‌سن ماکولا را ۹۱ درصد افزایش داده است.

این بررسی بیش از ۴۰ هزار نفر را طی ۱۲ سال، از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۱۰ تحت مطالعه قرار داده است و درنهایت مشخص شد، آلودگی هوا تبعات جبران‌ناپذیری در پی دارد که نابینایی یکی از این موارد است.

محققان دریافتند، افرادی که در مناطقی با حجم بالای ترافیک زیاد زندگی می‌کنند، دو برابر بیشتر از سایر افراد از دژنراسیون وابسته‌به‌سن ماکولا رنج می‌برند؛ خطر بروز این بیماری در افراد بالای ۵۰ سال دست کم با ۹۱ درصد افزایش همراه است.

نتایج این تحقیق که در BMI Journal Investigative Medicine منتشر شده تأکید می‌کند، دی اکسید نیتروژن بالا با بیماری‌های مختلف مغزی از جمله عملکرد شناختی پایین و ادغام عملکردی پایین‌تر در کودکان، بیماری پارکینسون، سکته مغزی و زوال عقل همراه است.

مطالب مرتبط

آیا واقعا راهی برای توقف کرونا ویروس وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

هوش مصنوعی موفق به کشف آنتی‌بیوتیک شده است؟

محمد امین نعمتی

تغییرات اقلیمی پنگوئن امپراتور را به کام مرگ می‌کشاند

عباس رهامی

چطور کسب و کار سبز و موفق داشته باشیم؟

عباس رهامی

آیا خستگی، خشکی پوست، مه مغزی با تیروئید در ارتباط هستند؟

محمد امین نعمتی

آیا محققان ژاپنی نیاز به پیوند قلب را برطرف کردند؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟