زندگی سلامت و تندرستی

آیا عصبانیت ناشی از گرسنگی احساسی واقعی است؟

آیا عصبانیت ناشی از گرسنگی احساسی واقعی است؟

“جان، چرا اینقدر عصبانی هستی؟”

من به چارلی چشم‌غره‌ای رفتم و با عصبانیت جواب دادم “چی گفتی؟” “چرا من اینقدر عصبانیم؟” بعد از آن همچون آتشفشانی از خشم و عصبانیت فوران کردم و شروع به ناسزاگویی نمودم. این حادثه چند سال پیش که من ویراستار یک مجله بودم رخ داد. چارلی که رییس من و سردبیر مجله بود، برای جلسه‌ای در ساعت ۴ بعد­ازظهر در مورد برخی فرصت­های از دست رفته با من و مدیر هنری نشریه هماهنگ کرده بود.

آیا عصبانیت ناشی از گرسنگی احساسی واقعی است؟

احساس عصبانیت شدید و قند خون پایین؟

شما ممکن است از شدت گرسنگی عصبی شوید!

با وجودیکه در اوایل قرن بیست و یکم بسر می‌بردیم، اما گروه مجله ما قدیمی‌ترین گروهی بود که می‌توانست باشد. ما هرگز فایل­ها را بصورت الکترونیکی به پرینتر ارسال نمی‌کردیم. به جای آن راننده فایل­ها را برمی داشت و به  دفتر فنی می‌برد. ظاهرا مشکل اینجا بود که راننده باید هر بعدازظهر جمعه منتظر می ماند تا ما کارمان را تمام کنیم. از قضا راننده دوست نداشت منتظر بماند و به مدیر تولید غر می‌زد که به چارلی شکایت کند. در طول این جلسه من راننده، مدیر تولید و شیوه قدیمی انتشار فایل­هایمان را به باد ناسزا گرفتم و به همه آنها زخم زبان زدم.

چارلی من را اخراج نکرد. اما من با دستانی لرزان و صورت به عرق نشسته و احساسات فرو­رفته در دخمه شکم تنها ماندم. من آنروز ناهار نخورده بودم اما شاید بهتر بود می‌خوردم. همانطور که مشخص شد من در تقاطع تحریک‌پذیری جایی که قند‌ خون و عصبانیت با هم برخورد دارند، سرگردان بودم. این یک وضعیت حقیقی است که من آنرا Hangry می‌نامم (حد وسط میان Hungry (گرسنگی) و Angry (عصبانیت)). نظر من این است که وقتی معده­‌تان خالی است و در حال صحبت با رییستان هستید، بهتر است سکوت کنید و چیزی نگویید.

بسیاری از ما احساسات ناشی از کاهش قند خون را تجربه کرده­‌ایم. احساسات پیچیده‌ای هستند. برخی از ما تنها ناسزا می‌گوییم و برخی دیگر کاملا بدرفتاری می‌کنیم. معمولا یک لیوان شربت یا یک تکه شیرینی یا میان وعده‌های بهنگام این وضعیت را برطرف می‌کند. با این حال چرا افراد از شدت گرسنگی عصبی می‌شوند؟

برخی افراد می‌توانند خود را کنترل کنند و برخی نمی‌توانند. دانشمندان طی سالهای اخیر دریافته‌اند که خویشتنداری به تغذیه فرد بستگی دارد. آنها بدین نکته پی بردند که فرد برای کنترل خود به انرژی نیاز دارد. اگر بدن شما فاقد انرژی لازم باشد، نمی‌تواند خود را کنترل کند. همه این‌ها به میزان گلوکز بدن بستگی دارد. بدن انسان همچون یک ماشین است. درست مثل همه ماشین‌ها به سوخت نیاز دارد. این سوخت به شکل گلوکوز یا قند خون است. بدن ما کربوهیدرات موجود در غذاهایی که می‌خوریم را به گلوکز تبدیل می‌کند و  مقداری از این کلوگز را بعنوان گلیکوژن در کبد یا ماهیچه‌ها ذخیره کرده و مقداری نیزبه شکل چربی ذخیره می‌شود.

آیا عصبانیت ناشی از گرسنگی احساسی واقعی است؟

قند، قند. منبع انرژی که بدن شما به آن وابسته است.

وقتی قند خون پایین است، غده هیپوتالاموس که در مغز قرار دارد و وظیفه ترشح هورمون به عهده آن است، از کنترل خارج شده و هورمون‌های بدن از جمله سروتونین را که نوعی انتقال دهنده عصبی است سرکوب می‌کند. سروتونین در کنترل خلق‌وخو و اشتها نقش عمده‌ای دارد. در واقع اغلب به سروتونین، انتقال دهنده عصبی “حس خوب” گفته می‌شود، چراکه می‌تواند علائم افسردگی و اضطراب را کاهش دهد (منبع: Weaver).

اگر بدن شما جریان عمل سروتونین را متوقف کند، خلق‌وخوی شما تغییر می‌کند. در این حالت شما ممکن است خسته یا فراموشکار شوید و تمرکزتان کم شود. یا حتی ممکن است عصبانی شده و قند خونتان بشدت کاهش یابد (از ۷۰-۱۰۰ میلیگرم در هر دسیلیتر به کمتر از ۵۰ میلیگرم) و عصبانیت ناشی از گرسنگی بوجود آید (منبع: Weaver).

تحقیقاتی که در آوریل ۲۰۱۴ در نشریه PNAS منتشر شد، ثابت کرد که افراد واقعا در اثر شدت گرسنگی عصبانی می‌شوند. محققان به بررسی این مسئله پرداختند که آیا میزان گلوکز بدن در پرخاشگری زوج‌ها می‌تواند نقش داشته باشد. این دانشمندان ۱۰۷ زوج را مورد بررسی قرار داده و بمدت ۲۱ یک روز سطح گلوکز بدن آنها کنترل می‌کردند. این محققان جهت سنجش تحریکات پرخاشگرانه از افراد درخواست کردند که تعداد ۰ تا ۵۱ سوزن را بدن عروسکی که سمبل همسر آنها بود، فرو کنند. عصبی‌ترین شخص بیشترین سوزن را فرو کرده بود (منبع: بوشمن و همکاران).

آیا عصبانیت ناشی از گرسنگی احساسی واقعی است؟

شما چه تعداد سوزن دوست دارید در بدن این عروسک فرو کنید؟ پاسخ شما می‌تواند به سطح گلوکز شما بستگی داشته باشد. “فرناندو گریگوری”

محققان پس از گذشت سه هفته جهت سنجش میزان پرخاشگری از این زوج‌ها درخواست کردند به یک بازی بپردازند. این دانشمندان به برنده بازی اجازه دادند، حالیکه در اتاقک‌های مجزا نشسته‌اند بازنده را با صدای بلند مورد سرزنش قرار دهند. کار چندان آسانی نبود. همه آنها مایل نبودند صدایشان را خیلی بالا برند. صرف‌نظر از آن شرکت کنندگانی که سطح گلوکز بدنشان پایین بود، براین باور بودند که تن صدای بالا و آزاردهنده‌شان همچون پتک بر سر همسرشان فرود خواهد آمد.

این محققان به این نتیجه دست یافتند که انرژی متابولیک بدن افراد باعث ایجاد تعاملات هورمونیکی میان زوج‌ها می‌شود (بوشمن و همکاران، مورین). به عبارت دیگر می‌توان گفت پیش از اینکه شروع به بحث کنید، بهتر است کربوهیدرات مصرف کنید.

این تحقیق که در ایالت اوهایو صورت گرفته تنها یکی از چندین تحقیقی است که رابطه خویشتنداری را با سطح گلوکز مغز ثابت می کند. محققان طی یک بررسی به این نتیجه رسیدند که کسانی که عادت دارند نوشیدنی حاوی گلوکز بالا بنوشند، نسبت به سایر افراد کمتر پرخاشگری می‌کنند و طی مطالعه دیگری این نتیجه حاصل شد که بین دیابت که در نتیجه متابولیسم ضعیف گلوکز پدید می‌آید و پرخاشگری و عدم خویشتنداری رابطه‌ای وجود دارد. گرچه پی بردن به چگونگی این رابطه علت و معلولی چندان آسان نیست، اما این مطالعات نشان می‌دهد که یک قاشق شکر می‌تواند به کاهش خشونت و رفتار پرخاشگرانه کمک کند (منبع دی وال و همکاران).

به گذشته برگردیم، من باید پیش از جلسه خود با چارلی یک تکه شیرینی می‌خوردم.

من  روز دوشنبه همان هفته از چارلی بابت رفتارم عذرخواهی کردم. و صریحا و با آرامش مشکلات ریک را برای او توضیح دادم. این جلسه بخوبی پیش رفت چون یک ساعت قبل صبحانه مفصلی خورده بودم.

مطالب مرتبط

دلیل صدای مفاصل و قرچ و قروچ زانو چیست؟

عباس رهامی

با ادویه‌های چربی سوز آشنا شوید

کیوان

زنان کارآفرین، رکورددار در جذب سرمایه!

کیوان

کیمیاگر: کتابی که با آن کتاب‌خوان می‌شوید!

سجاد مزروعی

نقش پررنگ زنان نسبت به مردان در کار خانه

کیوان

۱۰ تکنیک مؤثر برای داشتن یک زندگی شاد و فوق‌العاده لذت‌بخش

کیوان

در میانسالی دور چه چیزهایی را باید خط بکشیم؟!

کیوان

راهکارهای خانگی تامین ویتامین K

کیوان

آلودگی هوا: عامل پیری ریه‌ها

کیوان

زمان مناسب یک افسانه است! با این راهکارها همیشه وقت مناسب را خلق کنید

ماهان

با تیغ ماهی در گلو چه کنیم؟

کیوان

تأثیر دروغ‌های کوچک بر مغز انسان

زهرا چنگیز

چرا در هنگام کار به تفریح نیاز داریم؟ بازدهی فوق العاده تفریح برای کسب و کار

مهرناز شهریاری

تحویل دارو به سلول های بدن با استفاده از ربات!

کیوان

چرا وقتی ادرار داریم، جست‌و‌خیز می‌کنیم؟

Rozhin

با این ۹ استراتژی عالی بهره وری کارکنان را به حداکثر برسانید

فاطمه غفاری

خندیدن چگونه زندگی ما را متحول می‌کند؟

طاهر مهدی پناه

سورپرایز سامسونگ: قابلیت‌های Galaxy Watch Active در ساعت‌های قدیمی

۱ comment

روکیدا - چطور سالادهای خوشمزه بخوریم و سالم بمانیم؟ چهارشنبه , ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ at ۲۰:۳۸

[…] غذا‌های سالم سریع تهیه شوند، خوشمزه و دلپذیر باشند؛ شانس بیشتری […]

Reply

Leave a Comment