روکیدا
زندگی سلامت و تندرستی

بهبود پارکینسون با دارویی گیاهی

محققان کشورمان طی یک طرح پژوهشی موفق به تولید دارویی گیاهی برای بهبود علائم بیماری پارکینسون شدند که این دارو اکنون در مراحل تجاری‌سازی قرار دارد و به‌زودی وارد بازار می‌شود.

به گزارش روکیدا، سمیرا رحمانی، محقق طرح با بیان این که تحقیقات برای تولید این دارو با انجام طرحی پژوهشی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز شد، بیان کرد: در این طرح از گیاه «مونوکا پرو» که بومی هند است، استخراج و استاندارد سازی لوودوپا انجام شد. این گیاه تا ۱۵ درصد حاوی لوودوپای طبیعی است و در طب سنتی نیز کاربرد دارد و عمده مصرف آن نیز برای بهبود علائم پارکینسون است.

محقق دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: عصاره‌گیری و فرمول کردن برای تولید دارو انجام شد و موفق شدیم برای نخستین بار در ایران گیاه دارویی برای این بیماری را بومی‌سازی کنیم و شکل دارویی گیاهی پایدار حاوی لوودوپا تهیه  شد. لوودوپا در بدن توسط آنزیم به دوپامین تبدیل می‌شود و علاوه بر بهبود علائم پارکینسون بر روی خلق و خو هم اثرات مثبت دارد.

رحمانی درباره اهمیت انجام این طرح پژوهشی عنوان کرد: جستجو برای یافتن روش‌های جدید و اقتصادی سنتزی و استفاده از منابع گیاهی به منظور تولید مواد اولیه دارویی مورد نیاز صنایع داروسازی (به‌ویژه لوودوپا) در کشور جزو اولویت‌های تولیدی محسوب می‌شود و در صورت دستیابی به دانش فنی تولید امکانات خودکفایی کشور در این زمینه را فراهم خواهد کرد. همچنین با توجه به روند افزایشی بیماری پارکینسون در میان افراد سالخورده، دستیابی به منابع و اشکال داروهای گیاهی حاوی لوودوپا با اثرات جانبی کمتر و موثر بر درمان و بهبود بیماری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از سویی غربالگری از گیاهان منتخب خانواده Leguminosae، به منظور معرفی منابع با ارزش گیاهی حاوی لوودوپا برای تولید مواد اولیه دارویی فرصت‌های جدیدی را برای صنعت داروسازی ایجاد می‌کند. این دارو مجوزهای لازم را برای تولید از سازمان و غذا و دارو دریافت کرده است و در مراحل تجاری‌سازی قرار دارد.

بر اساس اعلام معاونت علمی، پارکینسون نام بیماری است که یکی از مشکلات سلامت عمومی در سراسر جهان محسوب می شود. این بیماری مزمن با مرگ تدریجی سلول‌های عصبی تولید کننده دوپامین در قاعده مغز بروز می‌کند که نتیجه آن عدم تعادل دوپامین در مغز است. اختلالات حرکتی شامل سفتی عضلات، لرزش، کندی حرکات و در حالت شدید از دست دادن حرکات فیزیکی از جمله نشانه‌های این بیماری محسوب می‌شوند.

مطالب مرتبط

آیا خستگی، خشکی پوست، مه مغزی با تیروئید در ارتباط هستند؟

محمد امین نعمتی

آیا محققان ژاپنی نیاز به پیوند قلب را برطرف کردند؟

محمد امین نعمتی

آیا دستاورد جدید امکان چاپ مستقیم پوست جدید روی زخم‌های سوختگی را فراهم می‌‌کند؟

محمد امین نعمتی

واکسن ویروس کرونا ساخته شد؟

محمد امین نعمتی

آیا داروهای ساخته شده توسط هوش مصنوعی در راه هستند؟

محمد امین نعمتی

چرا نباید پاهای خود را روی داشبورد ماشین بگذاریم؟

محمد امین نعمتی

۱ دیدگاه

عجیب‌ترین کپسول‌های ویتامین! - روکیدا دوشنبه , ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ at ۱۳:۳۰

[…] گزارش روکیدا، یک شرکت داروسازی انگلیسی که بیشترین تولیداتش مکمل دارویی است، اقدام به […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟