زندگی سلامت و تندرستی

بهبود پارکینسون با دارویی گیاهی

محققان کشورمان طی یک طرح پژوهشی موفق به تولید دارویی گیاهی برای بهبود علائم بیماری پارکینسون شدند که این دارو اکنون در مراحل تجاری‌سازی قرار دارد و به‌زودی وارد بازار می‌شود.

به گزارش روکیدا، سمیرا رحمانی، محقق طرح با بیان این که تحقیقات برای تولید این دارو با انجام طرحی پژوهشی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز شد، بیان کرد: در این طرح از گیاه «مونوکا پرو» که بومی هند است، استخراج و استاندارد سازی لوودوپا انجام شد. این گیاه تا ۱۵ درصد حاوی لوودوپای طبیعی است و در طب سنتی نیز کاربرد دارد و عمده مصرف آن نیز برای بهبود علائم پارکینسون است.

محقق دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: عصاره‌گیری و فرمول کردن برای تولید دارو انجام شد و موفق شدیم برای نخستین بار در ایران گیاه دارویی برای این بیماری را بومی‌سازی کنیم و شکل دارویی گیاهی پایدار حاوی لوودوپا تهیه  شد. لوودوپا در بدن توسط آنزیم به دوپامین تبدیل می‌شود و علاوه بر بهبود علائم پارکینسون بر روی خلق و خو هم اثرات مثبت دارد.

رحمانی درباره اهمیت انجام این طرح پژوهشی عنوان کرد: جستجو برای یافتن روش‌های جدید و اقتصادی سنتزی و استفاده از منابع گیاهی به منظور تولید مواد اولیه دارویی مورد نیاز صنایع داروسازی (به‌ویژه لوودوپا) در کشور جزو اولویت‌های تولیدی محسوب می‌شود و در صورت دستیابی به دانش فنی تولید امکانات خودکفایی کشور در این زمینه را فراهم خواهد کرد. همچنین با توجه به روند افزایشی بیماری پارکینسون در میان افراد سالخورده، دستیابی به منابع و اشکال داروهای گیاهی حاوی لوودوپا با اثرات جانبی کمتر و موثر بر درمان و بهبود بیماری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از سویی غربالگری از گیاهان منتخب خانواده Leguminosae، به منظور معرفی منابع با ارزش گیاهی حاوی لوودوپا برای تولید مواد اولیه دارویی فرصت‌های جدیدی را برای صنعت داروسازی ایجاد می‌کند. این دارو مجوزهای لازم را برای تولید از سازمان و غذا و دارو دریافت کرده است و در مراحل تجاری‌سازی قرار دارد.

حتما بخوانید:
اختلال روانی احتمالی در مبتلایان به سندرم روده تحریک‌پذیر!

بر اساس اعلام معاونت علمی، پارکینسون نام بیماری است که یکی از مشکلات سلامت عمومی در سراسر جهان محسوب می شود. این بیماری مزمن با مرگ تدریجی سلول‌های عصبی تولید کننده دوپامین در قاعده مغز بروز می‌کند که نتیجه آن عدم تعادل دوپامین در مغز است. اختلالات حرکتی شامل سفتی عضلات، لرزش، کندی حرکات و در حالت شدید از دست دادن حرکات فیزیکی از جمله نشانه‌های این بیماری محسوب می‌شوند.

مطالب مرتبط

رفتار عجیب اولین سیارک چند رنگ همه را مبهوت کرد

عباس رهامی

درمان انواع واریس‌ بدون نیاز به عمل جراحی امکان پذیر است؟!

کیوان

قابلیت جدید در واتس‌اپ چیست؟

کیوان

ایران موفق به تولید نانو روکش صندلی هواپیما با خاصیت آبگریزی شد

کیوان

پیش‌بینی طوفان تگرگ توسط هوش مصنوعی!

کیوان

تحول در فناوری ساخت دستگاه‌های پوشیدنی

کیوان

سونی دستگاه خنک کننده و تهویه هوای قابل حمل جیبی می‌سازد!

کیوان

روند مصرف مواد غذایی ایرانیان در سال‌های اخیر چگونه است؟

کیوان

قلقلک‌درمانی راهکار مقابله با پیری!

کیوان

آزمایش تحریک عمقی مغز در یک کودک

کیوان

ام.آر.آی ۴ روزه تصویر دقیق از مغز تولید می‌کند

کیوان

تاثیر نانوحسگرهای زیستی در جنگ سرطان

کیوان

کنترل سرطان سینه با رژیم غذایی امکان پذیر است

کیوان

تختخوابی برای معتادان به تلویزیون! + تصاویر

کیوان

گردش تسلا رودستر به دور خورشید!

کیوان

رایانه‌ها احساسات انسان‌ها را از روی تصاویر آنها شناسایی می‌کنند

کیوان

اخلاق جزئی لاینفک از علم پزشکی

کیوان

تسکین سردرد و احساس آرامش با طب باستانی و بین المللی فشاری!

کیوان

۱ دیدگاه

عجیب‌ترین کپسول‌های ویتامین! - روکیدا دوشنبه , ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ at ۱۳:۳۰

[…] گزارش روکیدا، یک شرکت داروسازی انگلیسی که بیشترین تولیداتش مکمل دارویی است، اقدام به […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟