آیا اشکالی ندارد یک سگ ما را لیس بزند؟ پزشکان آمریکا: کار ممکن است به قطع عضو برسد

یکی از بهترین خصوصیات سگ‎ها میزان محبتی است که آن‎ها به صاحب خود دارند. این موجودات تقریبا زمانی که ما احساس ناراحتی می‎کنیم یا صدمه دیدیم را حس کرده و سپس سعی می‎کنند با در آغوش کشیدن یا بوسه‎های بیشتر به ما کمک کنند.

اما با آن که آن بوسه‎ها یا بهتر بگوییم لیس زدن‎ها از روی خوش نیتی سگ است ولی همیشه ممکن است برای سلامت انسان خوب نباشند.

متاسفانه، یک زن اهل ایالات اوهایو آمریکا به چنین بلایی مبتلا شد. این زن پس از این که سگ او خراش اندکی آلوده‎اش را لیس زد به یک عفونت نادر مبتلا شد و در نهایت پزشکان مجبور شدند هر دو دست و پا او را قطع کنند.

در مورد این خانوم، باکتری دهان سگ از طریق زخم بازش به درون بدن او راه پیدا کرده بود و همین اتفاق زمانی می‎تواند رخ دهد که یک سگ، گربه یا هر حیوان دیگری شما را گاز بگیرد یا خراش بیاندازد.

دوباره به بحث این بوسه‎های سگ دوستانه می‎رسیم، آیا مجاز نیستند یا مورد بالا فقط یک اتفاق بود؟ آیا زمانی که یک سگ صورت شما را لیس می‎‎زند یا بازوی شما را خراش می‎اندازد باید نگران باشید؟

تیم روکیدا در این مطلب با رسیدگی به این موضوع اطلاعات لازم را در اختیار شما می‎گذارد.

چه زمانی نگران لیسیدن یک سگ باشید

زمانی که در مورد تمام چیزهایی که سگ لیس می‎زند یا درون دهان خود می‎گذارد مانند آشغال خیابانی، کاغذ توالت و غیره فکر می‎کنید، یقینا نمی‎خواهید زبانش را روی صورت شما قرار دهد.

اما طبق گفته پریتیش تاش، متخصص بیماری عفونتی در کلینیک مایو، در اکثر موارد، لیس زدن سگ احتمالا اشکالی ندارد.

او در ویدئویی که این کلینیک منتشر کرده است در پاسخ به سوال «آیا اگر اجازه دهید سگ‎تان صورت شما را لیس بزند خطرناک است؟ می‎گوید: احتمالا نه، ولی بهتر است سگ‎ها را از لیسیدن زخم‎های باز دور نگه دارید.»

دهان سگ‎ها مانند انسان‎ها همیشه سرشار از باکتری است. در حقیقت، مراکز کنترل بیماری (CDC) متوجه شدند که تا حدود 74 درصد سگ‎ها در دهان خود همیشه باکتری Capnocytophaga (باکتری که در زن مبتلا به عفونت اهل اوهایو پیدا شد) دارند، چون این باکتری جزوی از جامعه طبیعی باکتری‎های بدن سگ است.

مراکز کنترل بیماری می‎گویند از گروه‎هایی که در بیشترین خطر ابتلا به بیماری بابت ورود این باکتری به بدنشان قرار دارند، عبارتند از افرادی با سیستم ایمنی ضعیف مانند سالخوردگان، افراد باردار، بیماران سرطانی، آن‎‎هایی که بیش از حد الکل می‎نوشند، اشخاصی که کبدشان را در آوردند و آن‎هایی که داروهای خاصی مانند بعضی از داروهای استروئیدی می‎خورند.

علایم ابتلا به عفونت

علایم و نشانه‎های ابتلا به عفونت بابت انتقال باکتری Capnocytophaga از یک سگ به بدن انسان معمولا سه تا 5 روز پس از لیسیده شدن نمایان می‎شود ولی CDC می‎گوید می‎تواند به زودی یک روز یا حتی 14 روز باشد و در مورد افرادی که گربه‎دوست هستند نیز باید بگوییم شما نیز در امان نیستید چون باکتری Capnocytophaga اگر یک گربه زخم باز شما را لیس بزند یا گازتان بگیرد انتقال داده می‎شود.

طبق اعلام CAD، علایم عفونت به Capnocytophaga به شکل‎های مختلف است که از جمله آن می‎توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • تاول زدن اطراف زخم گاز گرفته شده در عرض چند ساعت پس از گازگرفتگی
  • قرمزی، تورم، بیرون آمدن چرک یا درد در زخم گاز گرفته شده
  • تب
  • اسهال و شکم درد
  • استفراغ
  • سردرد و سرگیجه
  • درد عضلانی یا مفصل

اگر متوجه هر کدام از این علایم شدید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید چون عفونت باکتری Capnocytophaga می‏‎تواند باعث عارضه‎های پزشکی پیچیده‎ای شود مانند یک حمله قلبی، از کارافتادگی کلیه و قانقاریا که نتیجه آن مانند پرونده بالا قطع دست و پا است.

مجددا باید بگوییم ابتلا به عفونت بدین طریق بسیار نادر است ولی زمانی که رخ می‎دهد از هر ده نفر سه نفر در نتیجه آن خواهند مرد.

در اکثر موارد و اگر به موقع متوجه آن شوید، افرادی که مبتلا به عفونت Capnocytophaga شوند با دریافت آنتی‎بیوتیک‎های لازم در مسیر بهبودی قرار می‎گیرند.

چطور جلوی یک عفونت را بگیرید

در سنین کودکی به ما گفته‎اند گازگرفتگی از سوی یک سگ می‎تواند ناخوشایند باشد به ویژه در مورد سگ‎های هار، ولی در مورد لیسیدن سگ چنین هشداری به ما ندادند.

بنابراین هشدار ما را فراموش نکنید: اجازه ندهید سگ‎ها یا گربه‎ها هر زخم بازی را لیس بزنند، از جمله خراش‎‎ها یا هر جای دیگری از پوست شما که سر باز است.

حتی اگر سیستم ایمنی قوی دارید، اگر یک حیوان خانگی یک زخم باز را لیس بزند، آن را فورا محض اطمینان با آب و صابون فورا بشویید و حواستان به علایم عفونت باشد.

منبع: lifehacker.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.