زندگی سلامت و تندرستی

مردمک چشم و ضربان قلب کودکان خبر از اوتیسم می دهند؟

دو دانشمند علوم اعصاب با همکاری دو پزشک “بیمارستان کودکان بوستون”(Boston Children’s Hospital) آمریکا در مطالعه اخیرشان یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده‌اند که می‌تواند احتمال ابتلا به “اوتیسم “و “سندروم رت” در کوکان را با نظارت بر آماس مردمک چشم و ضربان قلب آنها شناسایی کند.

به گزارش روکیدا، اختلالات طیف اوتیسم مانند “سندرم رت”(Rett syndrome) معمولاً در سنین پایین و خرسالی شناسایی می‌شود اما اکنون دانشمندان علوم اعصاب با همکاری پزشکان بیمارستان کودکان بوستون سیستم هوش مصنوعی توسعه داده‌اند که به باور آنها توسط این سیستم می‌توان با نظارت بر مردمک چشم و ضربان قلب کودکان این اختلال‌ها را زودتر از پیش تشخیص داد.

سندرم رت از اختلالات نادر ناشی از مشکلات رشد مغزی است که از رشد طبیعی نوزادان جلوگیری می‌کند. نوزادان مبتلا به این سندروم تا سن پنج ماهگی رشدی طبیعی دارند اما بین شش تا ۴۸ ماهگی دچار مشکلات تنفسی پیش‌رونده و چند مشکل دیگر از جمله مشکلات حرکتی می‌شوند.

به طور معمول، پزشکان با بررسی رفتار، حرف زدن و حرکت قادر به تشخیص اختلال طیف اوتیسم(ASD) کودکان در زمان خردسالی هستند اما به لطف یک الگوریتم یادگیری ماشینی که توسط دانشمندان علوم اعصاب بیمارستان کودکان بوستون ایجاد شده است، تشخیص اختلالات طیف اوتیسم مانند سندرم رت ممکن است خیلی زودتر از آنچه تاکنون بوده تشخیص داده شود.

“مایکلا فاگیولینی”(Michela Fagiolini)، “پیترو آرتونی”(Pietro Artoni) دانشمندان علوم اعصاب با همکاری “تاکائو هنش”(Takao Hensch) و “چارلز نلسون”(Charles Nelson) پزشکان بیمارستان کودکان بوستون پژوهشگران این مطالعه اظهار کردند که توسط این الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی به راحتی می‌توانند ناهنجاری‌های آماس مردمک چشم و ضربان قلب کودکان را شناسایی کنند. ناهنجاری‌های آماس مردمک چشم و ضربان قلب دو عامل مهم در تشخیص اختلالات طیف اوتیسم در خردسالی هستند.

طی این مطالعه پژوهشگران موش‌های دارای جهش ژنتیکی که باعث سندرم رت می‌شوند را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که موش‌های مبتلا به این اختلال پیش از آنکه علائم رفتاری این اختلال آشکار شود، دارای ناهنجاری‌هایی در آماس مردمک چشم و ضربان قلب هستند. پس از مشاهده این علائم پژوهشگران یک شبکه عصبی را برای تشخیص ناهنجاری‌های مردمک چشم توسعه دادند. آنها سپس از این هوش مصنوعی برای آزمایش ۳۵ کودک دختر مبتلا به سندروم رت استفاده کردند و در عین حال گروهی دیگر را که شامل ۴۰ کودک دختر سالم بودند را نیز مورد بررسی قرار دادند. پس از انجام آزمایشات دریافتند که سیستم هوش مصنوعی مذکور با دقت حدود ۸۰ درصد و با شناسایی علائم مذکور قادر به تشخیص سندروم رت در کودکان یک و دو ساله است.

پژوهشگران بر این باورند که سیستم مذکور می‌تواند ابزار مناسبی برای نظارت بر آماس مردمک چشم و ضربات قلب در نوزادان نیز باشد و توسط آن می‌توان حتی وجود این اختلال در نوزادان را نیز تشخیص داد.

یافته‌های این مطالعه در مجله” PNAS” منتشر شد.

مطالب مرتبط

هوش مصنوعی جدید انویدیا چه توانایی دارد؟

محمد امین نعمتی

چه ارتباطی میان خواب‌های آشفته و رضایت شغلی ما وجود دارد؟

عباس رهامی

فیسبوک چگونه نظریه ذهن را به یک هوش مصنوعی یاد داد؟

عباس رهامی

کاشت موفقیت‌آمیز بذرهای خوراکی در خاک شبیه به خاک مریخ و ماه

محمد امین نعمتی

موش‌ها به کمک دانشمندان رانندگی یاد گرفتند!

محمد امین نعمتی

چرا قضیه فیثاغورث اینقدر در دنیای امروز اهمیت دارد؟

محمد امین نعمتی

کارآفرینان چطور می‌توانند با کمک هوش مصنوعی به آینده سالخوردگی مبارزه کنند

محمد امین نعمتی

تحقیقات علمی نشان می‌دهند تغییر ساعت تابستانی برای سلامت انسان خوب نیست

محمد امین نعمتی

مسئول احتمالی بیماری‌های ویپینگ یک ترکیب سمی است

محمد امین نعمتی

مرکز کنترل بیماری آمریکا ۲۰۵۱ پرونده آسیب به ریه ناشی از ویپینگ را تایید می‌کند

محمد امین نعمتی

اینتل از اولین چیپ‌های خود برای هوش مصنوعی در فضای ابری پرده برداشت

محمد امین نعمتی

هوش مصنوعی مایکروسافت به شناسایی سریع‌تر سرطان دهانه رحم کمک می‌کند

محمد امین نعمتی

رباتی با بازوهای بزرگ به نام Guardian GT با توانایی انجام مأموریت‌های دشوار!

نوید بیک زاده

شبکه عصبی مسئله سه جسم نیوتون را سریع‌تر از هر نرم افزاری حل می‌کند

عباس رهامی

چطور با مشکل خستگی تصمیم مبارزه کنید

محمد امین نعمتی

هوش مصنوعی با یک نگاه به تصویر می‌تواند پرنده‌ها را تشخیص دهد

عباس رهامی

کشف سیاه چاله جدید پنهان به کمک روش جدید

عباس رهامی

کامپیوتر کوانتومی گوگل یک آزمایش “غیر ممکن” را پشت سرگذاشت!

نوید بیک زاده

دیدگاه شما چیست؟