عمومی نجوم، هوا و فضا

باکتری‌ها در فضا حفاری می کنند

فضانوردان قصد دارند طی یک آزمایش جدید، از باکتری‌های روی زمین برای حفاری سنگ‌های فضایی و استخراج مواد معدنی آنها استفاده کنند.

به گزارش روکیدا، فضانوردان به تازگی ۱۸ رشته متفاوت از باکتری‌ها را به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده‌اند. آنها قصد دارند طی آزمایش جدیدی در “ایستگاه فضایی بین‌المللی” (ISS)، از باکتری‌ها برای حفاری در سنگ‌های فضایی استفاده کنند.

این آزمایش موسوم به “بیوراک”(BioRock)، برای بررسی یکی از متداول‌ترین ویژگی‌های میکروب‌های روی زمین یعنی توانایی بیرون کشیدن مواد معدنی از سنگ‌ها طراحی شده است. دانشمندان قصد دارند با آزمایش بیوراک، نحوه عملکرد باکتری‌ها را در فضایی بدون جاذبه بررسی کنند. این پروژه، ۱۸ راکتور بسیار کوچک را شامل می‌شود که هر کدام حاوی نمونه‌ای از یک سنگ موسوم به “بازالت”(Basalt) و یک رشته باکتری هستند.

“چارلز کوکل” (Charles Cockell)، استاد اخترزیست‌شناسی “دانشگاه ادینبرو”(University of Edinburgh) و پژوهشگر ارشد این پروژه، گفت: ما امیدواریم که با این بررسی، به بینش جدیدی در مورد میکروب‌هایی که در فضا رشد می‌کنند، برسیم و از آنها برای حفاری سنگ‌ها در اکتشافات فضایی روی ماه و مریخ استفاده کنیم.

پژوهشگران باور دارند که ممکن است این باکتری‌ها بتوانند طی ماموریت‌های آینده فضایی، فضانوردان را در حفاری سنگ‌ها یاری دهند و سنگ‌ها و صخره‌های ماه و مریخ را به خاکی قابل کشاورزی برای انسان‌ها تبدیل کنند.

دانشمندان دقیقا نمی‌دانند که جاذبه تا چه اندازه برای این باکتری‌ها مهم است. آزمایش بیوراک، توانایی باکتری‌ها را در شکل دادن زیست‌لایه‌ها مورد بررسی قرار خواهد داد.

“کوکل” افزود: آزمایش بیوراک می‌تواند تکه‌های این پازل را کنار هم قرار دهد. درک نحوه تعامل میکروب‌ها، رشد آنها و استخراج مواد معدنی از سنگ‌ها توسط آنها در شرایط ریزگرانش می‌تواند برای نخستین بار این موضوع را مشخص کند که آیا جاذبه بر توانایی ریزارگانیسم‌ها در چسبیدن به سطح سنگ‌ها و حفاری آنها اثر می‌گذارد یا خیر.

دانشمندان در این آزمایش، میزان کلسیم، منیزیم و بسیاری از عناصر دیگری را که باکتری قادر به استخراج آنها از سنگ است، مورد بررسی قرار خواهند داد. آنها قصد دارند در آزمایش‌های بعدی، میکروب‌ها و مواد دیگری را بررسی کنند تا به درک بهتری از توانایی این موجودات برسند.

مطالب مرتبط

بوی سالمندان: پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها بوی به خصوص خود را دارند

کیوان

ماه کامل و تأثیر آن بر روی خواب انسان‌ها

رضا حسینی

آیا جلوگیری از برخورد سیارک‌ خطرناک به زمین امکان پذیر است؟

عباس رهامی

مومیایی ها از ۱۵۰۰ سال قبل از فرعون وجود داشته‌اند!

مهرناز شهریاری

هماهنگی مغز بیمار و درمانگر حین موسیقی درمانی

کیوان

پرواز‌های ارزان قیمت، سرطان پوست را شایع کرده‌اند؟!

کیوان

خطر فشار خون بالا برای جوانان چیست؟

کیوان

پوست الکترونیکی که ضربان قلب را روی دستتان نمایش دهد!

فاطمه غفاری

زمین زیر بارش پر انرژی ترین فوتون‌ها، از سوی سحابی خرچنگ

عباس رهامی

فواید اعجاب برانگیز آب نمک چیست؟

کیوان

شناسایی ۲ پروتئین که آغازگر رشد جنین هستند

کیوان

با این ۶ نکته آسان از چشم های زیبایتان محافظت کنید

مهرناز شهریاری

یک سوال فوق العاده مهم: آیا می توان در فضا عطسه کرد؟! عطسه چطور اتفاق می افتد؟

جواد کوهکن

ثبت ۲ ژن باکتریایی جدید بومی ایران در بانک جهانی ژن

کیوان

نگه داشتن عطسه می‌تواند باعث مرگ شما شود؟

Rozhin

چگونه ذهنی شاداب و جوان داشته باشیم؟

کیوان

نقطه ضعف باکتری‌های قلدر شناسایی شد!

کیوان

تاثیر رژیم غذایی در بارداری چیست؟

کیوان

Leave a Comment