اولین پردازنده 7 نانومتری EUV سامسونگ در قلب گلکسی نوت 10 قرار گرفت!

سامسونگ از اگزینوس 9825 رونمایی کرده است، پردازنده‎ای که احتمالا در قلب گوشی گلکسی نوت 10 قرار خواهد کرد. این اولین چیپ مخصوص گوشی‎های هوشمند است که براساس فناوری ساخت 7 نانومتری EUV (فوق ماورای بنفش) ساخته شده است که شرکت کره‎ای در اکتبر 2018 از آن رونمایی کرد.

این چیپ تقریبا مشابه با اگزینوس 9820 است که براساس فناوری 8 نانومتری LPP ساخته شده است. چیپ جدید احتمالا قدرتمندتر و کارآمدتر خواهد بود ولی تفاوت قدرت آن با نسل قبل را سامسونگ مشخص نکرده است.

اولین پردازنده 7 نانومتری EUV سامسونگ در قلب گلکسی نوت 10 قرار خواهد گرفت

اگزینوس 9825 هسته‎های چیتا M4 و پردازنده گرافیکی Mali-G76 مشابه با اگزینوس 9820 دارد ولی سامسونگ اندازه سطح مقطعی چیپست (Die) یا سرعت پردازنده و GPU را مشخص نکرده است.

گرچه این شرکت گفته است که پردازنده گرافیکی چیپست جدید سرعت کلاک بالاتری خواهد داشت بنابراین عملکرد آن به ویژه در بحث گیمینگ در مقایسه با نسل قبل بهتر خواهد بود.

سایر ویژگی‎های این چیپ عبارت است بهره‎مندی از یک مودم 4G LTE که سرعت نظری 2 گیگابیت در ثانیه را خواهد داشت و «واحد پردازش عصبی» سامسونگ که در بحث عکاسی به کمک هوش مصنوعی و قابلیت‎های واقعیت افزوده استفاده خواهد شد.

این پردازنده مودم 5G ندارد، بنابراین سامسونگ احتمالا برای مدل 5G نوت 10 از مودم 5100 اگزینوس خود استفاده خواهد کرد.

چیپست اگزینوس 9820 سامسونگ در مدل‎های مخصوص بازار کره گلکسی اس 10 استفاده شده است و آمارها نشان می‎دهد در مقایسه با چیپ اسنپ‎دراگون 855 که در مدل‎های آمریکایی گلکسی اس 10 استفاده می‎شود به شکل قابل توجهی بزرگ‎تر است و از نظر مصرف انرژی کارآمدی کمتری دارد.

علت آن احتمالا به این حقیقت بر می‎گردد که اگزینوس 9820 براساس فناوری 8 نانومتری LPP سامسونگ ساخته شده است در حالی که اسنپ‎دراگون 855 با استفاده از فناوری 7 نانومتری غیر EUV شرکت TSMC طراحی شده است.

حالا، ظاهرا سامسونگ این تفاوت قدرت را کم کرده است، گرچه جزئیات آن مشخص نیست. این شرکت ممکن است اخبار مربوط به این چیپ جدید را موکول به رویداد رونمایی از گلکسی نوت 10 کرده باشد، گرچه احتمالا مدل‎های مخصوص بازار آمریکا مانند همیشه با چیپست‎های کوآلکام عرضه خواهند شد.

منبع: engadget.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.