دانش و فناوری نجوم، هوا و فضا

در یک قدمی ساخت بزرگترین تلسکوپ دنیا

دومین آینه از ۷ آینه تلسکوپ “جاینت ماژلان تلسکوپ” که بزرگترین تلسکوپ زمینی دنیا است با موفقیت نصب شد و این تلسکوپ یک قدم به راه‌اندازی نزدیک شد.

به گزارش روکیدا، بزرگترین تلسکوپ زمینی دنیا یک قدم به اتمام نزدیک شده است. تیم سازنده این تلسکوپ موسوم به “جاینت ماژلان تلسکوپ”(Giant Magellan Telescope) یا “GMT” طی فرآیندی که از ژانویه ۲۰۱۲ آغاز شده، نصب دومین آینه از هفت بخش آینه اولیه این تلسکوپ را به اتمام رسانده است.

توسعه این تلسکوپ یک تلاش بین‌المللی برای ایجاد یک تلسکوپ است که تصاویر را ۱۰ برابر واضح‌تر از آنچه که توسط تلسکوپ فضایی هابل تولید می‌شود، ارائه دهد.

هنگامی که ساخت این تلسکوپ به پایان برسد و راه‌اندازی شود، به دانشمندان کمک می‌کند تا شاید به پاسخ بزرگترین پرسش‌های کیهانی مانند اینکه آیا ما در جهان تنها هستیم، برسند.

این تلسکوپ به ستاره شناسان این امکان را می‌دهد تا نور بیشتری را نسبت به هر تلسکوپی که تاکنون ساخته شده با بالاترین وضوح تصویری دریافت کنند.

اما دستیابی به این مهم کار ساده‌ای نیست. تیم سازنده “GMT” کار ساخت آن را از سال ۲۰۱۵ آغاز کرد و انتظار نمی‌رود این تلسکوپ تا سال ۲۰۲۷ کامل شود.

علت این فرآیند ساخت طولانی تا حدودی به دلیل پیچیدگی آینه‌های آن است. هر قطعه اولیه به شکل دقیقی خمیده شده است و به طول موج خاصی از نور واکنش نشان می‌دهد. دقت این آینه‌ها حدود یک میلیونیوم در اینچ است.

به لطف یک قالب لانه زنبوری پیچیده، شیشه تمام شده عمدتا توخالی است که تلسکوپ را سبک می‌کند و خنک شدن آن را تسهیل می‌کند.

در حالی که توسعه و نصب آینه دوم هفت سال به طول انجامید، دانشگاه آریزونا توانست روند پردازش آن را به میزان قابل توجهی سرعت ببخشد.

تیم ساخت “GMT” امیدوار است که تکرار این روش به آنها کمک کند تا بخش‌های بعدی را سریع‌تر تولید و نصب کنند.

تلسکوپ “جاینت ماژلان” یک تلسکوپ بسیار بزرگ زمینی در حال ساخت است که برآورد می‌شود تا سال ۲۰۲۷ به بهره‌برداری برسد. سطح اصلی انعکاسی این تلسکوپ شامل هفت آینه با قطر ۸.۴ متری و آینه اصلی با قطر ۲۴.۵ متر است و امید می‌رود که این تلسکوپ امکان کندوکاو در اولین اجرامی را که در کیهان شروع به تابیدن کرده‌اند، بررسی انرژی و ماده تاریک و شناسایی سیاره‌های بالقوه قابل سکونت را فراهم کند. انتظار می‌رود این تلکسوپ پنج تا ۱۰ برابر تلسکوپ‌های کنونی قادر به جمع‌آوری نور باشد.

محل احداث این تلسکوپ در رصدخانه “لاس کامپاناس” در ۱۱۵ کیلومتری لاسرنای شیلی است که تلسکوپ “ماژلان” نیز در آن‌جا قرار دارد. این محل در بیابان آتاکاما قرار دارد که نه تنها عاری از آلودگی هوا است، بلکه به دلیل دوری از منابع آلودگی نوری یکی از بهترین نقاط زمین برای مشاهدات بلندمدت نجومی است.

عملیات ساخت این تلسکوپ بزرگ در نوامبر ۲۰۱۵ آغاز شد. قبل از آن خاک‌برداری مفصلی برای مسطح کردن قله لاس کامپاناس انجام شد تا زمینه برای ساخت تلسکوپ فراهم شود. این تلسکوپ در یک پروژه بین‌المللی تحت سرپرستی ایالات متحده آمریکا ساخته می‌شود. استرالیا، برزیل، کره جنوبی و شیلی دیگر اعضای این پروژه هستند.

تلسکوپ جاینت ماژلان در سال ۲۰۲۱ در حالی فعال خواهد شد که فقط تعدادی از آینه‌های آن نصب شده، اما تا ۲۰۲۷ همه آنها نصب می‌شوند.

به جز ماژلان، دو تلکسوپ بسیار بزرگ دیگر که در طیف‌های مرئی و فروسرخ کار می‌کنند در مراحل مختلف طراحی و ساخت هستند. تلسکوپ بسیار بزرگ اروپایی “E-ELT” که آن هم در شیلی ساخته می‌شود و تلسکوپ ۳۰ متری “TMT” که در هاوائی ساخته خواهد شد دو تلسکوپ دیگر هستند. قطر آینه‌های این دو تلسکوپ به ترتیب ۳۹ متر و ۳۰ متر است، بنابراین پس از تکمیل، از ماژلان بزرگتر خواهند بود. این دو تلسکوپ دارای معماری بسیار متفاوتی خواهند بود، چون سطوح اصلی انعکاسی آنها حاوی صدها آینه کوچک خواهد بود.

مطالب مرتبط

گلوله‌های زیرآبی محصول جدید ارتش آمریکا

عباس رهامی

ناسا قدرتمندترین راکت ساخته شده را به نمایش می‌گذارد

عباس رهامی

تلسکوپ ناسا تصویری از انفجار در یک ستاره دنباله دار را شکار کرد

عباس رهامی

چگونه انسان فضا را نابود خواهد کرد؟

محمد امین نعمتی

ناسا پس از ۳۷ سال یک سنگ از کره ماه را شکافت

محمد امین نعمتی

کاشت موفقیت‌آمیز بذرهای خوراکی در خاک شبیه به خاک مریخ و ماه

محمد امین نعمتی

موش‌ها به کمک دانشمندان رانندگی یاد گرفتند!

محمد امین نعمتی

چرا قضیه فیثاغورث اینقدر در دنیای امروز اهمیت دارد؟

محمد امین نعمتی

رنگ پراکنده کننده بار الکتریکی ناسا به کمک فضانوردان می‌آید

محمد امین نعمتی

فناوری وای‌فای چطور کار می‌کند؟ هرآنچه که باید درباره وای فای بدانیم

محمد امین نعمتی

فناوری بلوتوث چطور کار می‌کند؟ هرآنچه باید درباره بلوتوث بدانیم

محمد امین نعمتی

ابر سیاهچاله غول آسا این ستاره را با سرعت ۶ میلیون کیلومتر بر ساعت پرتاب کرد

عباس رهامی

یکی از مهندسین ناسا ادعا می‌کند که “هلیکال انجین” می‌تواند به ۹۹% سرعت نور برسد

نوید بیک زاده

ایلان ماسک با کمک کشتی ستاره‌ای بر روی مریخ شهرسازی می کند

عباس رهامی

چرا نیل آرمسترانگ برای اولین فرود انسان بر روی ماه انتخاب شد؟

عباس رهامی

رباتی با بازوهای بزرگ به نام Guardian GT با توانایی انجام مأموریت‌های دشوار!

نوید بیک زاده

طرح باتری کوانتومی با بدون ذره‌ای نشت شارژ

عباس رهامی

شبکه عصبی مسئله سه جسم نیوتون را سریع‌تر از هر نرم افزاری حل می‌کند

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟