دانش و فناوری

ابداع رباتی به کوچکی یک سوسک!

پژوهشگران آمریکایی، رباتی به اندازه یک سوسک ابداع کرده‌اند که زیر فشار پای انسان از بین نمی‌رود و به کار خود ادامه می‌دهد.

به گزارش روکیدا، پژوهشگران “دانشگاه کالیفرنیا، برکلی” (UC Berkeley)، یک ربات جدید ابداع کرده‌اند که می‌تواند تقریبا با سرعت یک سوسک روی زمین حرکت کند. ربات‌های کوچک و بادوامی مانند این ربات می‌توانند در ماموریت‌های جستجو و نجات، کارآیی بسیاری داشته باشند.

“لویوی لین” (Liwei Lin)، استاد مهندسی مکانیک دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و از نویسندگان این پژوهش، گفت: این ربات، مانند یک سوسک روی زمین حرکت می‌کند. بیشتر ربات‌هایی که در این اندازه ساخته می‌شوند، معمولا بسیار شکننده هستند و اگر ناگهان روی آنها پا بگذارید، آسیب می‌بینند؛ اما این ربات جدید آنقدر محکم است که اگر کسی روی آن پا بگذارد، می‌تواند عملکرد خود را کم و بیش ادامه دهد.

نخستین نمونه ارائه شده از این ربات، حدود سه سانتی‌متر است و ۰.۰۷ گرم وزن دارد. مواد به کار رفته در ساخت این ربات، بسیار منحصر به فرد هستند و در مواجهه با الکتریسیته، قابلیت انبساط و انقباض دارند. هنگامی که الکتریسیته در این ربات به کار رود، بدن آن منبسط ومنقبض می‌شود و به سرعت حرکت می‌کند. طی این حرکت، پای جلوی ربات به سطح زمین ضربه می‌زند و به آن در جلو رفتن کمک می‌کند. ربات در این حالت می‌تواند با سرعتی حدود ۸.۷ سانتی‌متر در ثانیه حرکت کند. این ربات کوچک می‌تواند باری معادل ۶ برابر وزن خود را حمل کند و آن را با موفقیت به مقصد برساند.

“لین” و همکارانش در آزمایش‌های خود، دوام این ربات کوچک را بررسی کردند و دریافتند که ربات می‌تواند به سادگی پس از لگد شدن توسط انسان، سالم بماند. یکی از اعضای گروه پژوهشی در این آزمایش، پای خود را به شدت روی ربات گذاشت. اگرچه سرعت ربات در اثر این آزمایش، به نصف رسید؛ اما قابلیت کار کردن آن از بین نرفت.

این ربات، به یک سیم باریک حامل ولتاژ الکتریکی مجهز است که نوساناتی را پدید می‌آورد و به حرکت ربات کمک می‌کند. پژوهشگران با افزودن یک باتری به ربات، توانستند به حرکت آن کمک کنند. آنها قصد دارند حسگرهایی نیز به ربات اضافه کنند تا قابلیت‌های آن را افزایش دهند و بدین ترتیب، ربات بتواند از موانع عبور کند.

اگرچه برای اطمینان از دقت ربات در جهت‌یابی و حرکت باید آزمایش‌های بیشتری صورت گیر، اما پژوهشگران باور دارند که می‌توانند به‌زودی این ربات را به صنعت وارد کنند و شاید بتوانند از آن در بازرسی لوله‌ها یا فاضلاب‌ها استفاده کنند.

این پژوهش، در مجله “Science Robotics” به چاپ رسید.

مطالب مرتبط

با گوگل اسیستنت به پیام‌های واتساپ و تلگرام جواب دهید!

عباس رهامی

انتقال داده‌ها آسان می شود: همکاری اپل،گوگل و توئیتر

کیوان

چه بر سر کنسول ۳DS کمپانی نینتندو (Nintendo) خواهد آمد؟

نوید بیک زاده

تولید ECU خودروها در ایران

کیوان

پیشگیری از سرطان پوست با ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده DNA

کیوان

رؤیای همیشگی افراد لال برآورده شد

کیوان

دانستنی های کوتاه سلامتی: قارچ، وای فای، آرایش، کافئین و پشه!

کیوان

از انسان‌های باستانی ساکن سیبری چه چیزی پیدا شده است؟

کیوان

این رایانه‌ لبخند تصنعی را تشخیص می‌دهد!

کیوان

گشنیز دارویی برای بیماران صرعی

کیوان

آیا می دانید افراد خوش‌بین راحت‌تر می‌خوابند؟

کیوان

الماس‌های باستانی ارزشمند برزیل، کپسول زمان سیاره زمین!

عباس رهامی

هوش مصنوعی چگونه ضربان قلب نامنظم را تشخیص می‌دهد؟

کیوان

آئودی Audi RS7 Sportback سریع‌ترین اتومبیل زرهی دارای سلاح فوق لوکس جهان را عرضه کرد! + مشخصات

کیوان

V-Bat: هواپیمای بدون سرنشین آمریکا با توانمندی‌هایی بیشتر از سایر پهپادها+ فیلم

کیوان

نانوذرات سیلیکونی امید درمان سرطان می‌شوند

کیوان

ابداع ربات زیردریایی تبدیل شونده

عباس رهامی

رفع فقر آهن زنان با بسته ی: «ورزش، ویتامین C و مکمل»

کیوان

Leave a Comment