همکاری ناسا با SpaceX و BlueOrigin برای توسعه تکنولوژی‌های مورد نیاز آینده

ناسا با 13 کمپانی در برنامه توسعۀ تکنولوژی‌های مورد نیاز در مأموریت‌های آینده خود، همکاری می‌کند.

ناسا ، برای توسعه تکنولوژی‌هایی که می‌تواند در مأموریت‌های آینده خود از آنها بهره ببرد، در حال همکاری با 13 کمپانی می‌باشد. جیم رویتر، مدیر اجرایی بخش مأموریت فضایی ناسا، توضیح می‌دهد که این آژانس، زمینه‌های کلیدی مورد نیاز برای مأموریت‌های آینده خود، شامل پرواز به ماه و مریخ را، به خوبی می‌داند. وی افزود: «شرکای عام و خاص، توسعه این زمینه‌ها را تسریع خواهند کرد و بدین ترتیب ما قادر خواهیم بود سریعتر آن‌ها را پیاده‌سازی کنیم». این زمینه‌های کلیدی عبارتند از: مواد پیشرفته؛ ورود به سیاره خارجی و فرود روی آن؛ تولید و مونتاژ درون فضا؛ منبع قدرت؛ نیروی محرکه و پیشرانه؛ و دیگر تکنولوژی‌های کاوشگری.

یکی از کمپانی‌های منتخب ناسا، کمپانی SpaceX می‌باشد که بر روی توسعه تکنولوژی مربوط به راکت‌های فرود عمودی روی ماه، با مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا، همکاری می‌کند. کمپانی Elon Musk نیز با مرکز تحقیقاتی گلن ناسا در کلیولند و مرکز پرواز فضایی مارشال در آلاباما در حال همکاری است. وظیفه این کمپانی، اصلاح تکنولوژی انتقال پیشران در مدار است که برای توسعه کشتی فضایی ناسا، ضروری می‌باشد.

ناسا (NASA) و اسپیس ایکس (SpaceX)

از سوی دیگر، کمپانی Blue Origin نیز روی سیستم راهنما و ناوبری که فرود دقیق در مکان‌های مختلف ماه را میسر می‌سازد، با مرکز فضایی جانسون ناسا در حال همکاری است. این کمپانی همچنین روی سیستم سلول سوختی برای ماه‌نشین Blue Moon، با مراکز گلن و جانسون کار می‌کند. این سلول سوختی قدرت مورد نیاز برای دو هفتۀ این ماه‌نشین (لندر) را فراهم خواهد کرد. در نهایت، ناسا در ساخت موادی با درجه حرارت بالا برای نازل‌های موتور موشک با سوخت مایع، که می‌توانند بر روی ماه‌نشین بکار گرفته شوند، به Blue Origin کمک خواهد کرد.

در سایر پروژه‌ها، ناسا به توسعۀ تکنولوژی‌های دیگر نیز کمک خواهد کرد؛ از جمله ژنراتور هیدروژنی برای سپرهای گرمایی (توسط کمپانی Anashphere در مونتانا) که ناسا را قادر خواهد ساخت تا محموله‌های بیشتری به مریخ بفرستد. ناسا همچنین برای ساخت سیستم‌های مستقل رشد گیاه در فضا، با کمپانی Lockheed Martin همکاری می‌کند. بنابراین مسافران فضایی در آینده می‌توانند در اعماق فضا، گیاه کاشته و آن را برای مصرف غذایی، برداشت کنند.

علاوه بر آشکار شدن این شراکت‌های جدید، ناسا همچنین برای پروژه‌های بیشتر تحت برنامه خدمات تجاری خود، فراخوان داده‌است. در این مورد، ناسا به خصوص دنبال تکنولوژی‌هایی است که بتواند محموله‌های سنگین‌تری را توسط لندرها بر روی سطح ماه فرود بیاورد. اگر قصد داریم که به طور کامل ماه را کاوش کنیم، لازم است بتوانیم ابزار و تجهیزات بسیاری را تا سطح آن حمل کنیم.

 

منبع: www.engadget.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.