زندگی سلامت و تندرستی

با بیماری التهابی کبد بیشتر آشنا شویم

هپاتیت یک بیماری التهابی کبد است که به عنوان یکی از چهار بیماری عفونی خطرناک جهان شناخته می‌شود.

به گزارش روکیدا، سن کمی دارد، یک رفتگر ساده است برای چکاپ و آزمایش خون می رود، اما به یکباره دنیا برای او تیره و تار می شود چرا که خبر مبتلا شدنش به هپاتیت را به او می دهند، هپاتیت C که از راه خون منتقل می شود و بعد از سوال و جواب به یادش می‌آید هنگام جمع آوری زباله پارک، سرنگی در دستش فرو رفته که احتمالا یکی از معتادان از آن استفاده می‌کرده است، بدون تقصیر و هیچ اشتباهی یک فرد بی گناه به دلیل ساده به هپاتیت مبتلا می شود و حالا باید گرفتار درمان و هزینه ها و عوارض آن شود.

«هپاتیت» یکی از چهار بیماری مهم عفونی دنیاست که سازمان بهداشت جهانی درباره آن هشدار داده است.

انواع هپاتیت و علل انتقال را بشناسید

امیرعلی سهراب‌پور رئیس شبکه هپاتیت ایران اظهار کرد: به التهاب کبدی «هپاتیت» گفته می‌شود و باید دانست که هپاتیت‌ها علل مختلفی دارند؛ به عنوان مثال دارو‌ها و ویروس‌ها می‌توانند منجر به این بیماری شوند.

رئیس شبکه هپاتیت ایران ادامه داد: در هپاتیت ویروسی، ویروس‌ها موجب التهاب کبد می‌شوند و به ترتیب زمان کشف هپاتیت‌های ویروسی آن‌ها را نامگذاری کرده‌اند؛ هپاتیت A، B، C، D و E هپاتیت‌های ویروسی شناخته شده‌ای هستند که روش انتقال و علائم هرکدام مختلف است.

هپاتیت های مهم قاتلانی بزرگ

سهراب‌پور با بیان اینکه از بین هپاتیت‌های ویروسی فقط ۲ نوع آن مزمن هستند، گفت: هپاتیت B و C فقط مزمن می‌شوند و سایر هپاتیت‌ها مانند هپاتیت A که حاد و گذرا است، دوره زمانی کوتاهی دارد.

رئیس شبکه هپاتیت ایران، هپاتیت B و C را بلای جهانی دانست و گفت: در ۲ سال گذشته سازمان بهداشت جهانی، ۴ عفونت مهم را اعلام کرد تا کشور‌های مختلف جهان بر اساس برنامه‌ریزی‌های دقیق برای کاهش شیوع و درمان آن اقدام کنند.

وی ادامه داد: هپاتیت، ایدز، سل و مالاریا ۴ عفونت مهمی هستند که سازمان بهداشت جهانی در زمینه پیشگیری و درمان آن‌ها هشدار می‌دهد و از سال ۲۰۰۵ تاکنون شیوع هپاتیت برخلاف ۳ عفونت دیگر روند افزایشی داشته است.

رئیس شبکه هپاتیت ایران گفت: اگر شیوع هپاتیت در دنیا کنترل نشود، تا سال ۲۰۴۰ مرگ و میر ناشی از هپاتیت B وC  تا ۳ برابر خواهد شد.

سهراب‌پور ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی از ۵ سال پیش برنامه‌ای را پیشنهاد کرده است تا سال ۲۰۳۰ کشور‌های جهان برای حذف این ۲ ویروس اقدام کنند.

شیوع هپاتیت در ایران چقدر است؟

رئیس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به شیوع هپاتیت در ایران گفت: یک و نیم درصد جامعه به هپاتیت B مبتلا هستند که جمعیتی حدود ۱ تا ۱/۵ میلیون نفر را تشکیل می‌دهد، همچنین ۰/۳ درصد جمعیت کشور مبتلا به هپاتیت C هستند که نشان دهنده آمار پایین ابتلا به هپاتیت C در مقایسه با هپاتیت B است.

وی با بیان اینکه هپاتیت B و C بیماری خاموش محسوب می‌شود، گفت: بسیاری از بیماران مبتلا به هپاتیت B و C بی‌علامت هستند و تا ۲۰ سال پس از ورود ویروس به بدن، هیچ علائمی از بیماری در آن‌ها دیده نمی‌شود.

رئیس شبکه هپاتیت ایران ادامه داد: مبتلایان به هپاتیت B و C می‌توانند بیماری را در این شرایط به دیگران منتقل کنند و کبد آن‌ها به تدریج تخریب می‌شود و در نهایت از بین می‌رود و فرد نیازمند پیوند کبد می‌شود.

سهراب‌پور بیماریابی و درمان را ۲ چالش مهم در بیماری هپاتیت دانست و گفت: ویروس هپاتیت فقط در داخل بدن انسان زنده می‌ماند و از انسانی به انسان دیگر منتقل می‌شود و به همین دلیل شناسایی مبتلایان به هپاتیت بسیار حائز اهمیت است.

هپاتیتی که واکسن دارد

رئیس شبکه هپاتیت ایران با بیان اینکه هپاتیت B واکسن دارد، گفت: متأسفانه ۳۰ سال است که دانشمندان در تلاش هستند تا واکسنی برای هپاتیت C کشف کنند، اما هنوز واکسن این بیماری کشف نشده است.

وی ادامه داد: از ۳۰ سال قبل تاکنون تمام نوزادان ایرانی با واکسیناسیون علیه ویروس هپاتیت B واکسینه شده‌اند و این افتخاری برای کشور ایران محسوب می‌شود و خوشبختانه واکسن هپاتیت B به طور صددرصدی اثربخش است و اکنون تمام جوانان زیر ۳۰ سال ایران در برابر ویروس هپاتیت B واکسینه هستند.

رئیس شبکه هپاتیت ایران گفت: جالب است بدانید که بدن انسان بعد از ۳۰ سالگی خود در برابر ویروس هپاتیت B مقاومت می‌کند و در موارد بسیار نادری ممکن است فردی بالای ۳۰ سال به هپاتیت مبتلا شود و خوشبختانه هپاتیت B در ایران رو به حذف شدن است.

هپاتیت که در بدن معتادان جا خوش کرده است

سهراب‌پور با تأکید بر اینکه هپاتیت C واکسن ندارد، گفت: این هپاتیت از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و مهمترین راه انتقال آن از طریق خون است و به همین دلیل شیوع آن در بین معتادان تزریقی که از سرنگ مشترک استفاده می‌کنند، بسیار زیاد است.

رئیس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به آمار معتادان تزریقی مبتلا به هپاتیت C اظهار کرد: متأسفانه ۳۰ درصد معتادان تزریقی به هپاتیت C مبتلا هستند و به همین دلیل بیماریابی آن‌ها در زندان‌ها، مراکز ترک اعتیاد و گرمخانه‌ها بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه هپاتیت B و C درمان دارند، گفت: داروی هپاتیت C در ایران به میزان کافی در دسترس است و اثربخشی دارو‌های درمان هپاتیت ایرانی به تأیید مراجع بین‌المللی رسیده است و نگرانی از کمبود یا اثربخشی داروی درمان هپاتیت نداریم.

به گفته رئیس شبکه هپاتیت ایران، ۱۰ درصد مبتلایان به هپاتیت B و C در کشور شناسایی شده‌اند و این نشان دهنده آن است که بیماران بسیاری از بیماری خود اطلاعی ندارند.

هزینه ۲ میلیون تومانی درمان هپاتیت C

سهراب‌پور با اشاره به هزینه درمان هپاتیت Cا ظهار کرد: بیماران مبتلا به هپاتیت C با ۲ میلیون تومان درمان می‌شوند و برای شناسایی و درمان معتادان تزریقی مبتلا به هپاتیت C باید نهادهایی، چون نیروی انتظامی، سازمان زندان‌ها، دانشگاه‌های علوم پزشکی، معاونت‌های بهداشت و درمان، اداره مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت و شبکه هپاتیت ایران باید کمک کنند تا معتادان مبتلا به هپاتیت C شناسایی و درمان شوند.

رئیس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به یک پروژه موفقیت‌آمیز در درمان هپاتیت C در بین معتادان اظهار کرد: در زندان گرگان پروژه‌ای انجام شد و تمام زندانیان مبتلا به هپاتیت C شناسایی و درمان شدند.

خیرین برای درمان هپاتیت C باید خیرین پای کار آیند

وی با تأکید بر اینکه برای درمان هپاتیت C باید خیرین پای کار آیند، گفت: هزینه تشخیص و درمان بیماری هپاتیت C بالاست چراکه کیت‌های تشخیصی هزینه زیادی دارند و درمان جمعیت مبتلا به هپاتیت C در شرایطی که وزارت بهداشت در دوران اقتصاد مقاومتی قرار دارد، نیازمند بودجه زیادی است.

رئیس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به طرح پاکسازی شهر رفسنجان از هپاتیت C گفت: در شهر رفسنجان استان کرمان به کمک خیرین و مذاکره با مسئولان، طرح ۳ ساله پاکسازی شهر از هپاتیت C را کلید زدیم.

رفسنجان؛ شهری عاری از هپاتیت

سهراب‌پور ادامه داد: نماینده شهر، فرماندار، رئیس شورای شهر، رئیس بهداشت زندان‌ها، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی، صاحبان صنایع و خیرین ۳ میلیارد تومان کمک کردند تا رفسنجان ۳ سال بعد شهری عاری از هپاتیت باشد و توانستیم چالش بزرگ بودجه را از پیش پا برداریم.

رئیس شبکه هپاتیت ایران ادامه داد: امیدواریم این برنامه پایلوت که به عنوان یک طرح موفق در حذف هپاتیت قابل ارائه در دنیاست با موفقیت به پایان برسد و پیش‌بینی می‌کنیم تا سال آینده شهر‌های دیگری نیز کاندیدای شهر عاری از هپاتیت شوند و به پشتیبانی مراکز تحقیقاتی دانشگاه‌ها، بتوانیم این برنامه را در شهر‌های دیگر دنیا اجرایی کنیم.

مطالب مرتبط

کاشت موفقیت‌آمیز بذرهای خوراکی در خاک شبیه به خاک مریخ و ماه

محمد امین نعمتی

موش‌ها به کمک دانشمندان رانندگی یاد گرفتند!

محمد امین نعمتی

چرا قضیه فیثاغورث اینقدر در دنیای امروز اهمیت دارد؟

محمد امین نعمتی

تحقیقات علمی نشان می‌دهند تغییر ساعت تابستانی برای سلامت انسان خوب نیست

محمد امین نعمتی

مسئول احتمالی بیماری‌های ویپینگ یک ترکیب سمی است

محمد امین نعمتی

مرکز کنترل بیماری آمریکا ۲۰۵۱ پرونده آسیب به ریه ناشی از ویپینگ را تایید می‌کند

محمد امین نعمتی

۴ مشکل جدی برای سلامت ناشی از نشستن بیش از حد طولانی (و نحوه جلوگیری از آن‌ها)

محمد امین نعمتی

رباتی با بازوهای بزرگ به نام Guardian GT با توانایی انجام مأموریت‌های دشوار!

نوید بیک زاده

شبکه عصبی مسئله سه جسم نیوتون را سریع‌تر از هر نرم افزاری حل می‌کند

عباس رهامی

ده حقیقت زنده در مورد روز مردگان مکزیک

محمد امین نعمتی

۶ نکته برای این که جرقه تغییر را در زندگی خود به وجود آورید

محمد امین نعمتی

بهترین روش‌های افزایش درآمد و مدریریت سرمایه در طول زندگی از زبان مردم

نوید بیک زاده

هوش مصنوعی با یک نگاه به تصویر می‌تواند پرنده‌ها را تشخیص دهد

عباس رهامی

کشف سیاه چاله جدید پنهان به کمک روش جدید

عباس رهامی

کامپیوتر کوانتومی گوگل یک آزمایش “غیر ممکن” را پشت سرگذاشت!

نوید بیک زاده

تا دست یابی به گروه خونی جهانی چقدر فاصله داریم؟

عباس رهامی

چرا برخی از افراد در مقایسه با سایرین به خواب کمتری نیاز دارند؟

محمد امین نعمتی

چرا انسان احتمالاً تنها حیات هوشمند در جهان است؟

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟