دانش عمومی و مهندسی دانش و فناوری سخت افزار نرم افزار و اپلیکیشن پیشنهاد سردبیر

لنز هوشمند باقابلیت تشخیص حرکت چشم و زوم!

لنز هوشمند

کسانی که مجبورند دائماً عینک به چشم داشته باشند، احتمالاً به‌زودی از شر عینکشان راحت می‌شوند. دیگر نه اثری از جای عینک بر روی بینی آن‌ها وجود خواهد داشت، و نه خبری از پاک کردن‌های مداوم شیشه عینک و داشتن چند عینک برای مواقع مختلف، خواهد بود. دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، نمونه اولیه عینکی را ساخته‌اند که توسط حرکت چشم کنترل می‌شود. این لنز هوشمند از فیلم‌های پلیمری ساخته شده که به سیگنال‌های الکتریکی حساس است.

زمانی که فیلم پلیمری سیگنال الکتریکی که توسط چشم تولید می‌شود را دریافت می‌کند، به‌طور خودکار واکنش نشان می‌دهد. به‌طور مثال زمانی که چشم به اطراف حرکت می‌کند یا مثلاً پلک می‌زنیم، سیگنال‌های الکتریکی تولید می‌شود که لنز هوشمند آن را دریافت می‌کند. سیگنال‌هایی که چشم تولید می‌کند به‌اصطلاح سیگنال‌های الکترواکولوگرافی نامیده می‌شود. این سیگنال‌ها حتی در هنگام شب و زمانی که خواب هستیم نیز تولید می‌شود که حرکت‌های چشم در خواب را به همراه دارد. حتی زمانی که چشم قادر به دریافت هیچ تصویری نباشد، باز هم قادر به تولید این سیگنال‌ها خواهد بود. درست مانند افراد نابینا که چیزی نمی‌بینند ولی قادرند چشم‌هایشان را حرکت دهند.

به نظر می‌رسد در آینده نه چندان دور، دیگر نیازی به عینک، حداقل از نوع مرسوم شیشه‌ای آن، وجود نداشته باشد. البته فعلاً بهتر است همان عینک‌های شیشه‌ای‌تان را نگه دارید چون این تکنولوژی اولین مراحل خود را طی می‌کند. مثلاً اینکه این لنز فعلاً بر روی چشم انسان کار گذاشته نشده است و به‌صورت آزمایشی تست شده است. به‌علاوه اینکه افرادی که در آزمایشات شرکت کردند، مجبور بودند الکترودهایی را در اطراف چشم‌ها قرار دهند. مطمئناً با این اوصاف، این لنز هوشمند مسیر درازی در پیش دارد تا راهش را به بازار باز کند. دانشمندان ولی امیدوارند که در آینده در ساخت ربات‌ها هم از این فناوری استفاده کنند. به این شکل ربات‌های آینده چشم‌های هوشمند و از همه مهم‌تر قابل کنترل از راه دور خواهند داشت!

 

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

با ربات‌های زنده‌ای که از سلول‌های بنیادی ساخته شده‌اند آشنا شوید

محمد امین نعمتی

با ربات متن باز و همه کاره ریچی آشنا شوید

عباس رهامی

ربات انتحاری اروپا برای حل مشکل زباله‌های فضایی

عباس رهامی

مرتب سازی لگو توسط هوش مصنوعی متخصص لگوها

عباس رهامی

گلوله‌های زیرآبی محصول جدید ارتش آمریکا

عباس رهامی

فناوری وای‌فای چطور کار می‌کند؟ هرآنچه که باید درباره وای فای بدانیم

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟