زندگی سلامت و تندرستی

درد سیاتیک چیست؟ گفت و گو با متخصص مغز و اعصاب درباره سیاتیک

یک متخصص مغز و اعصاب گفت: زمانی که عصب سیاتیک تحت فشار قرار می‌گیرد، فرد را دچار مشکلاتی مانند کمردرد یا بی‌حسی پا می‌کند.

به گزارش روکیدا، محمد اکبریان، متخصص مغز و اعصاب، درباره سیاتالژی اظهار کرد: درد سیاتیک یا سیاتالژی به مجموعه علائمی گفته می‌شود که در اثر تحت فشار قرار گرفتن یا تحریک شدن عصب سیاتیک حاصل می‌شود.

وی افزود: عصب سیاتیک بزرگ‌ترین عصب نخاعی بدن است که گاهی به دلایل مختلفی از جمله دیسک کمر یا مشکلات عضلانی، دردناک می‌شود و فرد را دچار مشکلاتی مانند کمردرد یا بی‌حسی پا می‌کند.

اکبریان درباره علائم سیاتالژی بیان کرد: علائمی همچون چاقی و اضافه وزن نیز وجود دارد که استعداد ابتلا به سیاتیک را افزایش می‌دهد. افراد چاق به دلیل وزن غیراستاندارد و نامناسب، اصولا به هنگام نشست و برخاست و حتی راه رفتن فشار بیشتری را در مقایسه با افراد لاغرتر تحمل می‌کنند؛ به همین دلیل احتمال ابتلا به انقباض‌های عضلانی در آن‌ها افزایش می‌یابد واحتمال بروز سیاتیک را چند برابر می‌کند.

این متخصص مغز و اعصاب درباره علل سیاتالژی بیان کرد: سیاتالژی یکی از علل مهم کمردرد و درد در اندام تحتانی است و تغییرات وابسته به سن در ستون مهر‌ها شایع‌ترین علت سیاتیک است؛ که بیشتر در فاصله‌ی سنی ۳۰ تا ۵۰ سال روی می‌دهد و هر گونه فشار بر روی این عصب از جمله بلند کردن اجسام سنگین، برگشتن ناگهانی به پشت، انجام دادن ورزش‌های سنگین موجب بروز درد خفیف تا ناتوانایی و از کار افتادگی در فرد می‌شود.

وی افزود: یکی دیگر از علت‌های بروز سیاتیک فشار عضلات پشت مانند کمر و اندام تحتانی بر روی عصب‌های سیاتیک است و این عضلات عصب‌های سیاتیک را می‌پوشاند و موجب فشار آمدن بر روی عصب سیاتیک می‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: با توجه به اینکه عامل اصلی سیاتیک بیرون زدگی فتق دیسک است، بنابراین سن شایع فتق دیسک در دوران میانسالی است.

اکبریان متذکر شد: درد‌ها و اسپاسم‌های عصب سیاتیک از جمله رایج‌ترین درد‌های شایع در جوامع امروزی است. امروزه کمتر کسی را می‌توان یافت که یک بار گرفتگی عصب سیاتیک را در زندگی تجربه نکرده باشد. این عصب اغلب به دلیل افزایش فشار، جابه جایی لگن، تخریب غشای دیسک و حتی ناراحتی‌های عصبی و فشار‌های ناشی از استرس دچار اسپاسم، انقباض و درد می‌شود.

وی ادامه داد: افرادی که درد‌های سیاتیک را تجربه کرده‌اند، می‌دانند که این درد‌ها با انقباضاتی از ناحیه باسن، پشت ران تا قوزک پا همراه است و فرد مبتلا را در بیشتر موارد از حرکت و انجام فعالیت‌های روزانه ناتوان می‌سازد.

اکبریان در پایان گفت: برای درمان سیاتیک باید ابتدا علت تحریک سیاتیک را جست و جو کرد. البته درمان باید دقیقا بر اساس منشا علت انجام شود تا به قسمت‌های دیگر آسیب وارد نشود.

مطالب مرتبط

کاشت موفقیت‌آمیز بذرهای خوراکی در خاک شبیه به خاک مریخ و ماه

محمد امین نعمتی

موش‌ها به کمک دانشمندان رانندگی یاد گرفتند!

محمد امین نعمتی

چرا قضیه فیثاغورث اینقدر در دنیای امروز اهمیت دارد؟

محمد امین نعمتی

تحقیقات علمی نشان می‌دهند تغییر ساعت تابستانی برای سلامت انسان خوب نیست

محمد امین نعمتی

مسئول احتمالی بیماری‌های ویپینگ یک ترکیب سمی است

محمد امین نعمتی

مرکز کنترل بیماری آمریکا ۲۰۵۱ پرونده آسیب به ریه ناشی از ویپینگ را تایید می‌کند

محمد امین نعمتی

۴ مشکل جدی برای سلامت ناشی از نشستن بیش از حد طولانی (و نحوه جلوگیری از آن‌ها)

محمد امین نعمتی

رباتی با بازوهای بزرگ به نام Guardian GT با توانایی انجام مأموریت‌های دشوار!

نوید بیک زاده

شبکه عصبی مسئله سه جسم نیوتون را سریع‌تر از هر نرم افزاری حل می‌کند

عباس رهامی

ده حقیقت زنده در مورد روز مردگان مکزیک

محمد امین نعمتی

۶ نکته برای این که جرقه تغییر را در زندگی خود به وجود آورید

محمد امین نعمتی

بهترین روش‌های افزایش درآمد و مدریریت سرمایه در طول زندگی از زبان مردم

نوید بیک زاده

هوش مصنوعی با یک نگاه به تصویر می‌تواند پرنده‌ها را تشخیص دهد

عباس رهامی

کشف سیاه چاله جدید پنهان به کمک روش جدید

عباس رهامی

کامپیوتر کوانتومی گوگل یک آزمایش “غیر ممکن” را پشت سرگذاشت!

نوید بیک زاده

تا دست یابی به گروه خونی جهانی چقدر فاصله داریم؟

عباس رهامی

چرا برخی از افراد در مقایسه با سایرین به خواب کمتری نیاز دارند؟

محمد امین نعمتی

چرا انسان احتمالاً تنها حیات هوشمند در جهان است؟

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟