روکیدا
زندگی سلامت و تندرستی

آیا مکانی امن از فجایع طبیعی روی کره زمین وجود دارد؟

آیا مکانی امن از فجایع طبیعی روی کره زمین وجود دارد؟

برای پیدا کردن امن‌ترین نقطه روی زمین دو مشکل کلی وجود دارد:

اول این که آینده را نمی توان پیش بینی کرد. بله، ممکن است محل زندگی شما تا الآن از شر سیل، طوفان یا زلزله در امان مانده باشد. ولی احتمال هجوم ملخ ها یا تاثیرات مخرب گرمایش جهانی چطور؟ به آن ها فکر کرده‌اید؟ آیا آفت یک محصول کشاورزی نیز می تواند یک فاجعه طبیعی باشد؟

مشکل دوم نیز تا حدی به قسمت اول شبیه است. راه‌های زیادی برای تعریف کردن «ریسک فجایع طبیعی» وجود دارد. در واقع راه‌های زیادی نیز برای تعریف کردن خود فجایع طبیعی وجود دارد.

هر چند وقت یک بار یک شرکت ساخت و ساز یا یک نهاد، فهرست یا نقشه ای برای مشخص کردن امن‌ترین نقاط برای سکونت منتشر می کند و نتایج هیچ‌گاه جامع نیستند. برای مثال در سال ۲۰۰۵ یک سازمان جمع آوری اطلاعات، هنولولو (پایتخت هاوایی) را امن‌ترین مکان برای زندگی در ایالات متحده انتخاب کرد[منبع]. منطق پشت این انتخاب این بود که با وجود این که هاوایی سابقه طوفان و سونامی را دارد، ولی تعداد آنها پایین بوده و خسارت مالی و جانی قابل توجهی نیز به جا نگذاشته‌اند. اما تحقیق دیگری ممکن است خطر آتشفشان‌های هاوایی یا آسیب‌پذیر‌تر بودن جوامع جزیره‌نشین در برابر تغییرات آب و هوایی را نیز در نظر بگیرد[منبع].

بنابراین هیچ‌گاه نقطه‌ای روی کره زمین نخواهیم یافت که همه در امن‌ترین بودن آن توافق داشته باشند. آنچه می‌توانیم انجام دهیم این است که که به جای باور کردن سخنان افراد یا شرکت‌های نامطمئن و سودجو به هشدارها و داده‌های ارائه شده توسط سازمان‌های متعبر رجوع کنیم.

گزارش‌های رسمی

گزارش ریسک جهانی سال ۲۰۱۴  که به همت موسسه محیط زیست و امنیت انسانی سازمان ملل تهیه شده است، اشاره می‌کند که شدت یک فجایع طبیعی می تواند تحت تاثیر آسیب‌پذیری جوامع قرار بگیرد[منبع]. برای مثال یک طوفان کوچک یا متوسط در شهری با جمعیت متراکم در یکی از کشورهای در حال توسعه می تواند تاثیر فاجعه بارتری از یک طوفان قدرتمند در نواحی روستایی داشته باشد.

در این گزارش قطر امن ترین مکان در برابر فجایع طبیعی شناخته شده است. خطر این که در این کشور قربانی فجایع طبیعی باشید، ۰.۰۸ درصد برآورد شده است که در مقابل ساکنین جزیره وانوآتو با ۳۶.۵ درصد خطر مواجهه با یک واقعه شدید طبیعی قرار دارند[منبع]

جزیره وانوآتو در اقیانوس آرام و کشور قطر
جزیره وانوآتو در اقیانوس آرام و کشور قطر

نتیجه گیری

پس با اینکه جواب کاملا محکمی برای سوال اولیه ما وجود ندارد، با توجه به آمار، می توان گفت که عربستان سعودی، مالت و قطر بیشترین شانس را در حفظ کردن جان و دارایی های شما در برابر فجایع طبیعی (که شامل هجوم ملخ ها نیز می شود) دارند.

مطالب مرتبط

نقد و بررسی بازی The Last of Us Part 2: یک شاهکار تاریک

محمد آقاپور

چگونه وسایل آتش بازی، به شکل های خاص منفجر می شوند؟

محمد آقاپور

کدام بازی های PS5 و ایکس باکس سری ایکس در سال ۲۰۲۰ منتشر خواهد شد؟

محمد آقاپور

ربات Erica چگونه قرار است به یک بازیگر در فیلم های علمی تخیلی تبدیل شود؟

محمد آقاپور

دیابلو ۴ رسماً معرفی شد: از این بازی چه می‌دانیم؟

محمد آقاپور

۷ اولویت اصلی در زندگی کدام است؟

محمد آقاپور

۱ دیدگاه

دیدگاه شما چیست؟