نجوم، هوا و فضا

ناسا: با کاوش در ماه می خواهیم فلزات نایاب را اسخراج کنیم و پولدار شویم!

“جیم برایدنستاین”(Jim Bridenstine) رئیس ناسا در گفتگو با “سی.ان.بی.سی” علاوه بر اعلام نام برخی عناصر ارزشمند در ماه اظهار کرد که بشر می‌تواند به کاوش در ماه فکر کند.

به گزارش روکیدا، ناسا می‌گوید ما قصد داریم در کاوش‌های اخیرمان منابع گرانقیمت مانند پلاتین را طی این قرن از ماه جمع‌آوری کنیم.

وی طی این مصاحبه گفت: ما در آینده قادر خواهیم بود تا همانند برخی میلیاردرها به ماه رفته و در آنجا پایگاه بسازیم. منظورم از میلیاردرها افرادی چون “جف بزوس”(Jeff Bezos) موسس شرکت آمازون و “ایلان ماسک”(Elon Musk) موسس شرکت اسپیس ایکس است.

علاوه بر گفته‌های رئیس ناسا، بزوس که مالک شرکت هوافضای بلواوریجین نیز است گفته بود اکتشافات فضایی احتمالا از سیاره زمین محافظت خواهد کرد. بزوس معتقد است که تغییرات آب و هوایی و جمعیت زیاد افراد سراسر جهان، سیاره زمین را در معرض خطر نابودی قرار داده و راه نجات زمین از نابودی این است که بتوانیم زندگی جدیدی را در سیارات دیگر آغاز کنیم. انتقال صنعت و کسب و کار به فضا می‌تواند به کاهش تغییرات آب و هوایی کمک کند.

علاوه بر این موضوعی که رئیس ناسا در گفته‌هایش تاکید کرده حضور فلز پلاتین در فضا است. به گفته‌ وی صدها تن فلز پلاتین بر روی ماه وجود دارد که این فلز به دلیل آنکه در زمین نایاب است بسیار ازشمند است.

به گفته دانشمندان علاوه بر پلاتین، “سیلیکون”(silicon)که در ساخت تراشه‌های کامپیوتر استفاده می‌شود نیز به فراوانی در ماه یافت می‌شود. همچنین تیتانیوم و آلومینیوم که برای ساخت ساختمان‌ها مورد استفاه قرار می‌گیرد نیز در آنجا فراوان است.

البته قابل ذکر است که ناسا ماموریت‌هایی را نیز برای ربودن این فلزات از ماه در نظر دارد. طی “برنامه مفاهیم پیشرفته نوآورانه ناسا“(NIAC) آژانس فضایی خواهد توانست توسط ماهنوردهای رباتیک و فناوری‌های کاوشی ساختار ماه را به طور کامل بررسی کند.

ناسا همچنین اخیرا از واژه‌ای به نام “کاوش نوری”(optical mining) برای انفجار  سطح ماه با استفاده از لیزر و جمع آوری بقایای آن استفاده کرده است.

بنابر گزارش‌ها برنامه ناسا برای بازگشت به ماه موسوم به “آرتمیس”(Artemis) در حال پیشرفت است و گفته می‌شود کپسول “اوریون” برای سفر بدون سرنشین به ماه آماده شده است.

طبق اسناد منتشر شده در ماه مه، طی یک دهه ۳۷ ماموریت به دنبال این برنامه انجام خواهد شد که این ماموریت‌ها به ساختن پایگاه در ماه در  ۲۰۲۸ ختم خواهد شد.

ناسا قصد دارد در سال ۲۰۲۴ میلادی با انجام مأموریتی تحت عنوان “آرتمیس” انسان‌ها را به ماه بازگرداند. در این راستا ۱۲ شرکت را انتخاب کرده تا به طراحی و ساخت ابزارهایی علمی برای مطالعه ماه بپردازند.

Related posts

اقیانوس های عمیق یا کهکشانها، فکر می کنید از کدامیک بیشتر می دانیم؟

fskatae

کشف احتمالی یک دریاچه زیرزمینی 20 کیلومتری در مریخ

پرشان شاکری فر

12 پروژه ناسا پیش از مأموریت بازگشت به ماه در سال 2024 !

نوید بیک زاده

مواد معدنی (کانی) مرموز نیمه تاریک ماه یافته جدید ماه نورد چینی

عباس رهامی

پیست اسکی فوق العاده در دهانه آتشفشانی کوه‌های مریخ!

فاطمه غفاری

اولین ورود انسان به دراگون، فضاپیمای سرنشین دار اسپیس ایکس

عباس رهامی

ناسا اسامی فضانوردان اولین سفر فضایی تجاری به پایگاه فضایی بین‌المللی را اعلام کرد

مهرناز شهریاری

9 دلیل علمی عجیب که چرا انسان هنوز موجودات فضایی را پیدا نکرده است!

مهرناز شهریاری

ناسا (NASA) در پروژه دراگون فلای، پهپادی با هشت-روتور به تایتان خواهد فرستاد!

نوید بیک زاده

سیگنال مرموز وقدرتمندی که از فضا به سمت زمین می‌آید

مهرناز شهریاری

چرا گاهی اوقات زمان برایمان کُندتر می‌گذرد؟

علی حامدنژاد

تصاویر جدید نیوهورایزنز از کمربند کویپر

عباس رهامی

باکتری‌ها در فضا حفاری می کنند

کیوان

ساخت ماهواره‌های قابل بازیافت برای فضای تمیزتر!

کیوان

ربات آژانس فضایی اروپا در راه ماه است

کیوان

اسرار مهره‌های شیشه‌ای عجیب و غریب درون صدف فاش شد

کیوان

وقتی دو کهکشان با هم تصادف می‌کنند چه اتفاقی می‌افتد؟

عباس رهامی

سکونت روی ماه تنها راه نجات بشر، ایده جاه‌طلبانه جف بزوس برای بلو اوریجین!

عباس رهامی

Leave a Comment