منشا شگفت انگیز ژنتیکی مردم مصر با بررسی DNA مومیایی های باستانی

چندی پیش دانشمندان برای نخستین بار کل داده های ژنوم هسته ای مومیایی های مصری را بیرون آوردند.

چندی پیش دانشمندان برای نخستین بار کل داده های ژنوم هسته ای مومیایی های مصری را بیرون آوردند. نتایج این تحقیق از این لحاظ که به ما نشان می دادند چگونه تمدنهای باستانی باهم مخلوط شده اند هیجان انگیز بود علاوه بر این، این نتایج باعث افزایش توانایی ما در زمینه بررسی DNA های باستانی شد.
تیمی از دانشمندان بین المللی ودر راس آنها محققین دانشگاه توبنینگن و انستیتوی تاریخ بشری ماکس پلانک واقع در شهر یانا(jena) از ۱۵۱ جسد مومیایی که از یک محوطه به نام ابوسیر الملق(Abusir el-Meleq) در مرکز مصر  و امتداد رود نیل به دست آمده بودند نمونه برداری کردند.نمونه ها مربوط به ۱۴۰۰ قبل از میلاد تا ۴۰۰ بعد از میلاد بودند به طوری که امکان استفاده موفق از روش جدید پر بازده بررسی توالی DNA را روی ژنوم کامل سه نفر و ژنوم میتوکندریال ۹۰ نفر برای تیم فراهم نمودند.

ورنا شانمن(یکی از محققین برجسته تیم) شرح داده که: “ما می خواستیم ببینیم آیا حمله اسکندر مقدونی یا سایر نیروهای خارجی ردپای ژنتیکی بر روی مردم مصر باقی گذاشته است؟”

منشا شگفت انگیز ژنتیکی مردم مصر با بررسی DNA مومیایی های باستانی

به عنوان مثال اسکندر مقدونی و ارتشش در سال ۳۲۳ قبل از میلاد مصر را پاره پاره کردند. جالب است بدانید که نه تنها اسکندر بلکه هیچ نیروی خارجی مهاجمی در طی ۱۳۰۰ سال مورد مطالعه نتوانسته اند ردپای ژنتیکی خاصی بر جمعیت مصر باقی بگذارند.

ولفگانگ هاک سرگروه انستیتوی مطالعاتی ماکس پلانک گفته:”ژنتیک موجود در جمعیت ابوسیر الملق تغییر چندانی در طی ۱۳۰۰ سال مورد مطالعه نداشته است” ” اعلام می شود بقایای موجود جمعیت مذکور از نظر ژنتیکی کمترین تاثیر را از تهاجم ها یا حکومتهای بیگانه پذیرفته اند”.

آنها کشف کردند مصریان باستان قرابت ژنتیکی زیادی با مردمان آناتولی و پارینه سنگی اروپا داشته اند. و ردپاهای زیادی از مردمان منطقه شرق نزدیک (ترکیه و لبنان) در آنها مشاهده می شود.

منشا شگفت انگیز ژنتیکی مردم مصر با بررسی DNA مومیایی های باستانی

این دودمان ژنتیکی شامل بیشتر مردمان امروزین مصر که به میزان ۸ درصد DNA آفریقای سیاه را با خود حمل میکنند نمی شود. نتایج تحقیقات از این لحاظ جالب توجه است که در طول مدت تاریخی مورد مطالعه اجداد مصریان با مردمان جنوب آفریقا مخلوط نشده اند. و این سیر تغییر تدرجی ژنی در مردم مصر نسبتا جدید بوده و در ۱۵۰۰ سال اخیر رخ داده است.

این تحقیقات مشخص می کند که تجارت برده های سیاه که شامل انتقال ۷ میلیون برده از جنوب آفریقا به شمال آفریقا در طی بیش از هزار سال بوده و تا قرن ۱۹ میلادی ادامه داشته است چگونه ژنتیک مصریان مدرن را تحت تاثیر مستقیم خود قرار داده است.

اکنون یک روش قوی و قابل اعتماد جهت بررسی DNA بقایای باستانی ایجاد شده است.محققین امیدوارند بتوانند این روش را در پهنه های جغرافیایی بزرگتری از محل دفن مومیایی ها اجرا کنند. این فقط باعث نمی شود بتوانیم تاریخ مصر باستان را واضح تر تصویر کنیم، بلکه باعث میشود بتوانیم انتقال باستانی جمعیتهای ناقل ژن این مناطق را بهتر درک کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.