بوی باروت تا جنگ و خون: با تاریخچه سلاح آشنا شوید

بوی باروت تا جنگ و خون: با تاریخچه سلاح آشنا شوید

برخی صلح را نتیجه سلاح و باروت می‌دانند. وجود سلاح در دست سه نفر، هر سه را هوشیار نگه می‌دارد. آن‌ها بیش‌تر از هزار سال در میان انسان‌ها بوده‌اند.

سلاح به شکلی جامعه انسانی را تغییر داد که آن را با هیچ کدام از اختراعات تاریخ برابر نمی‌دانیم. سلاح در تاریخ در دستان زیادی قرار داشته است.

عده‌ای آن‌ را مخصوص به نیروهای نظامی می‌دانند. عده‌ای دیگر، آن را به عنوان حق شهروندان حساب می‌کنند. قانون گذاران آمریکا آزادی حمل سلاح را در قانون اساسی نوشته‌اند.

بر اساس تفکر قانون گذاران آمریکایی، سلاح حافظ آزادی مردم بوده است. به نظر اشتباه نکرده‌اند، شما چطور فکر می‌کنید؟ تمام ماجرا از چین، 850 سال قبل از میلاد شروع شد.

زمانی که کیمیاگران باروت را به دنیای انسان معرفی کردند. نام پودر بدست آمده “Huo Yao” گذاشته شد. آن را به زبان فارسی “هوو یاو” تلفظ می‌کنیم. ترکیبی از زغال، نیترات پتاسیم و گوگرد بود.

بوی باروت تا جنگ و خون: با تاریخچه سلاح آشنا شوید

آن‌ها به سرعت کاربرد باروت را متوجه شدند. آن را در جنگ به کار گرفتند. سلسله سونگ برای اولین بار باروت را بر علیه مغول‌ها استفاده کردند.

مغول‌ها همیشه در حال حمله به چین بودند. چین با باروت آن‌ها را به آتش کشید. کار از موارد ساده شروع شد. در ادامه به انواع توپ و نارنجک رسیدیم.

ورود باروت به اروپا

باروت در قرن سیزدهم به قاره سبز رسید. احتمالا مسیر رسیدن به اروپا از جاده ابریشم و آسیای مرکزی گذشته باشد. در ادامه باروت اصلاح شد.

ترکیب باروت جدید 75 درصد نیترات پتاسیم، 15 درصد ذغال و 10 درصد گوگرد بوده است. ترکیب جدید قدرت بیش‌تری در جنگ داشت.

توپ دستی

بوی باروت تا جنگ و خون: با تاریخچه سلاح آشنا شوید

تا سال 1350 آن‌ها را در ارتش انگلیس و فرانسه می‌دیدیم. آن‌ها در طول جنگ‌های صد ساله بر علیه یکدیگر از باروت استفاده می‌کردند.

با ادامه قرن‌ها، توپ‌های جدید وارد میدان جنگ شد. برخی از آن‌ها کوچک و قابل حمل بودند. توپ دستی اوایل قرن 15 توسعه یافت. یک سلاح گرم واقعی که یک شخص آن را حمل می‌کرد.

ترک‌های عثمانی برای اولین بار از توپ‌های دستی در محاصره موفق قسطنطنیه استفاده کردند. این جنگ در سال 1453 اتفاق افتاد.

سلاح‌های جدید با قلبی از آتش باروت دیوارهای سنتی اروپا را بی دفاع می‌دید. آتش رحم نداشت.

اختراع سلاح دستی مدرن

تاریخ، اولین اسلحه دستی را نیزه آتش چینی می‌داند. آتش داشت، سلاح بود، متاسفانه به قدر کافی تاثیر نداشت. تا قبل از قرن پانزدهم کار با اسلحه دشوار بود.

برای یک شلیک به دو دست خود و یک آتش نیاز داشتید. یک فناوری با نام “لاک” به معنی قفل ساخته شد. روند شلیک نیره آتش چینی به اسلحه‌های دستی کارآمد رسید. آن‌ها ایمنی بیش‌تری برای شلیک کننده داشتند.

سلاح‌ها قدم به قدم با انسان پیشرفت کردند. سلاح‌های امروز نتیجه هزاران آزمون و خطا است. هزاران جان که به خاطر خطای سلاح از دست رفته‌اند.

اولین سلاحی که از چوب کبریت استفاده می‌کرد، آرکیوبوس فرانسوی بود. یک اسلحه بلند که لوله کوتاهی داشت. برای نگه داشتن آن به شانه قدرتمند نیاز داشتیم.

تام و جری را به یاد دارید؟ زمانی که یک فتیله را روشن می‌کردند. واقعیت شباهت زیادی به آن صحنه‌های کارتونی داشت. فتیله آغشته به باروت می‌سوزد تا به بشکه‌ای از باروت برسد.

در نتیجه انفجار بشکه، توپ کوچکی به سمت دشمن شلیک می‌شد. آن‌ها سلاح‌های سنگین به حساب می‌آیند. هر شلیک به دو دقیقه زمان نیاز داشت.

بوی باروت تا جنگ و خون: با تاریخچه سلاح آشنا شوید

دوستان جدید با قدرت آتش فراوان جایگزین دوستان باروتی شدند. شاید باور نکنید اما هزینه استفاده از سلاح‌های مدرن ارزان‌تر از باروتی‌ها تمام می‌شود.

انسان‌های گذشته سال‌ها و سال‌ها برای تیراندازی و شمشیر زنی تمرین می‌کردند. امروز در چند هفته می‌توانید یک تیرانداز توانمند تربیت کنید.

دوستان کشنده جدید، از چند کیلومتری می‌توانند دشمن را هدف قرار دهند. معنی جنگ و روند آن تغییر کرد. دیگری کسی سوار بر اسب به سمت دیگری نمی‌رفت.

دیگر اسب‌ها اهمیت ندارند، کسی در جنگ به فکر پیدا کردن اسب مناسب نیست. البته شاید نظر همسایه‌های ایران متفاوت باشد. هم‌چنان در کوه و کمر به اسب‌ها نیاز دارند.

اولین اسلحه ساخته شده توسط بشر چه بود؟

نیزه آتش چینی نام دارد. از یک لوله بامبو ساخته می‌شد. درون آن باروت می‌ریختند. سر آن لوله یک جسم تیز قرار داشت که به سمت دشمن پرتاب می‌شد.

البته از زمان اختراع باروت تا اختراع نیزه آتش فاصله زیادی داریم.

سوالاتی از دنیای سلاح

اولین تفنگ چه ظاهری داشت؟

یک لوله را تصور کنید که سر آن نیزه قرار دارد. باروت آتش می‌گیرد. فشار زیادی درون لوله ایجاد می‌شود. فشار ایجاد شده، اشیا تیز را با سرعت پرتاب می‌کند.

معمولا لوله نیزه آتش از بامبو ساخته می‌شد.

ارتش بریتانیا از چه زمانی سلاح را به کار گرفت؟

اواخر قرن 19 بود که به دنیای ارتش راه پیدا کرد. اولین دستور برای ساخت 1000 تفنگ در ژانویه 1776 صادر شد. ویلیام گریس اسلحه ساز دوران بود. طرح او برای تولید انبوه تایید شد.

چه کسی پای باروت را به اروپا باز کرد؟

پخش اطلاعات ساخت باروت در سراسر آسیا، خاورمیانه و اروپا نتیجه حملات موفق مغول‌ها بود. اگر در مورد خود باروت سوال کنید، برای اولین بار در قرن سیزدهم به اروپا منتقل شد.

بر اساس نظر کارشناسان، تاجران باروت را به سراسر دنیا رسانده‌اند. این کار از جاده ابریشم انجام شده است: پل ارتباطی بین آسیای مرکزی و اروپا.

اولین اسلحه تمام اتوماتیک کدام است؟

مسلسل ماکسیم اولین مسلسل تمام اتوماتیک بود. این سلاح توسط مهندس و مخترع هیرام ماکسیم در سال 1834 توسعه پیدا کرد. سلاح کشنده او به نام ویکرز ماکسیم یا ویکرز شناخته می‌شود.

منبع: howstuffworks.com

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *