چطور سلامت باتری را در گوشی‌های اندروید بررسی کنیم؟

چطور سلامت باتری را در گوشی‌های اندروید بررسی کنیم؟

با گذشت زمان، احتمالا با مسائل و مشکلاتی در رابطه با باتری گوشی هوشمند خود مواجه خواهید شد. از آن جایی که باتری‌ها قطعاتی مصرف‌شدنی هستند، عملکرد و کارایی آن‌ها با گذشت زمان کاهش می‌یابد. باتری‌ها بعد از چند سال، نمی‌توانند به ‌اندازه اوایل کار خود، شارژ نگه دارند.

چطور سلامت باتری را در گوشی‌های اندروید بررسی کنیم؟

با آگاهی به این موضوع، احتمالا می‌خواهید سلامت باتری گوشی خود را تا جایی که امکان دارد، حفظ کنید. ما به شما نحوه بررسی و نظارت بر سلامت باتری اندروید را توضیح می‌دهیم تا دستگاه شما بتواند تا حد ممکن به‌درستی کار کند. پس تا انتها با روکیدا باشید.

آیا می‌توانید سلامت باتری را در اندروید به‌سادگی مورد بررسی قرار دهید؟

متاسفانه اندروید روش خاصی را برای بررسی سلامت باتری در نظر نگرفته ‌است، اگر چه بعضی اطلاعات اولیه  باتری را در منوی تنظیمات خود ارائه می‌دهد.

برای مشاهده این اطلاعات، ابتدا در قسمت تنظیمات گوشی خود، به گزینه باتری مراجعه کنید. سپس روی منوی سه نقطه در سمت راست بالای صفحه آهسته بزنید. از منوی ظاهرشده روی صفحه، Battery usage را انتخاب کنید.

در این بخش، فهرستی را از اپلیکیشن‌هایی مشاهده می‌کنید که از آخرین شارژ کامل دستگاه، بیشترین میزان شارژ باتری را مصرف کرده‌اند.

برای مشاهده جزئیات، در سمت راست بالای صفحه روی دکمه سه نقطه بزنید و گزینه Show full device usage را انتخاب کنید تا اطلاعات کامل‌تری را دریافت کنید. به عنوان مثال ببینید عملکرد خود سیستم، مثل صفحه نمایش و سیستم عامل دستگاه، چه اندازه از شارژ باتری را خالی می‌کند.

باید توجه کنید انجام این مراحل، به شما امکان مدیریت سلامت باتری را در اندروید نمی‌دهد. با این کار نهایتا می‌توانید اپلیکیشن‌هایی را شناسایی کنید که بیش از حد باتری مصرف می‌کنند و میزان استفاده از آن‌ها را به حداقل برسانید. انجام این کارها باعث می‌شود باتری شما بتواند مدت طولانی‌تری شارژ را در خود نگه دارد.

بررسی سلامت باتری اندروید توسط کد شماره گیری

اندروید چندین کد پنهان دارد که می‌توان برای دسترسی به منوهای تست، در اپلیکیشن تلفن وارد کرد. یکی از این موارد، اطلاعات مختلفی را درباره دستگاه شما از جمله وضعیت سلامت باتری نمایش می‌دهد. برای مشاهده، کد *#*#4636#*#* را در صفحه شماره‌گیری خود وارد کنید.

متاسفانه زمانی که گوشی پیکسل 4 با سیستم عامل اندروید 11 تست کردیم، این منو حاوی داده‌های باتری نبود. با این حال، ممکن است استفاده از این منو در گوشی شما نتایج بهتری داشته باشد. بعضی گوشی‌ها منویی شامل اطلاعات باتری دارند که درجه سلامت باتری را نشان می‌دهد.

این تقریبا تمام اطلاعاتی است که اندروید به تنهایی درباره وضعیت باتری در اختیار کاربران قرار داده است. اما به یاد داشته باشید که شما می‌توانید از طریق خود گوشی، بسیاری از نشانه‌های مصرف باتری را مشاهده کنید. اگر مواقعی که از گوشی خود استفاده نمی‌کنید، باتری به‌سرعت خالی می‌شود یا معمولا در طول روز زیاد دوام نمی‌آورد، احتمالا باتری شما فرسوده شده است.

برای این که سلامت باتری خود را در دستگاه‌های اندرویدی به‌درستی بررسی کنید، باید از راه‌حل‌های متفرقه استفاده کنید. اجازه دهید یک برنامه خوب برای این کار را معرفی کنیم.

چطور سلامت باتری را در گوشی‌های اندروید بررسی کنیم؟

معرفی AccuBattery برای اندروید

AccuBattery یکی از بهترین اپلیکیشن‌های مربوط به اندروید است که اطلاعات بیشتری را در مورد باتری دستگاه‌های اندرویدی ارائه می‌دهد.

با آن که این برنامه نمی‌تواند مانند برنامه‌هایی که به روت نیاز دارند اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار دهد، اما بهترین برنامه بررسی سلامت باتری برای کاربران اندرویدی است که دستگاه خود را روت نکرده‌اند.

AccuBattery چگونه سلامت باتری را بررسی می‌کند؟

پس از نصب اپلیکیشن AccuBattery، یک صفحه معرفی مشاهده خواهید کرد که اطلاعاتی را درباره نحوه عملکرد این برنامه ارائه می‌دهد.

باتری گوشی شما تعداد محدودی چرخه شارژ دارد، البته تا قبل از این که عملکرد آن به‌طور قابل توجهی کاهش یابد.

ایده اصلی طراحی اپلیکیشن AccuBaterry از همین موضوع نشات گرفته است. هر چرخه کامل زمانی رخ می‌دهد که باتری به‌طور کامل از 100 تا 0 درصد تخلیه شود. برای این که چرخه شارژ، کامل شده تلقی شود، لازم نیست تخلیه به‌ی کباره انجام شود.

به‌عنوان مثال فرض کنید گوشی شما از 100 تا 50 درصد تخلیه شده است، اگر آن را دوباره شارژ کنید و اجازه دهید به 50 درصد برسد، این معادل یک چرخه کامل است.

AccuBattery معتقد است با شارژ کردن دستگاهتان فقط تا 80 درصد به‌جای شارژ کامل 100 درصد، می‌توانید از چرخه‌های کمتری استفاده کنید و به این ترتیب، عمر باتری خود را افزایش دهید. این برنامه چند ابزار را در اختیار شما قرار می‌دهد تا در تحقق این هدف به شما کمک کند.

نحوه بررسی سلامت باتری در اندروید توسط AccuBattery

بعد از راه‌اندازی اولیه اپلیکیشن AccuBattery ، می‌توانید تب‌های آن را مرور کنید اما اطلاعات زیادی دستگیرتان نمی‌شود. با توجه به ماهیت برنامه، باید بعد از نصب، مثل سایر مواقع به استفاده از گوشی خود ادامه دهید. سپس بعد از مدتی می‌توانید از این برنامه اطلاعات مفیدی دریافت کنید.

بنابراین برای شروع، باید به‌محض رسیدن شارژ به 80 درصد، شارژر گوشی خود را از برق بکشید. وقتی گوشی شما به شارژ 80 درصد برسد، AccuBattery با زنگ هشدار به شما اعلام می‌کند. برای فعال کردن این هشدار، به تب Charging بروید و نوار لغزنده آبی را به طرف مقابل بکشید.

همچنین زمانی که گوشی شما به برق متصل است، این تب اطلاعاتی را شامل زمان لازم برای شارژ شدن آن، به شما نشان می‌دهد. با گذشت زمان و با دقت بیشتر در نحوه شارژ شدن، این برنامه به شما کمک می‌کند که زمان لازم برای شارژ شدن گوشی خود را تخمین بزنید.

نظارت بر برنامه‌هایی که از باتری استفاده می‌کنند

در تب Discharging اطلاعاتی را در رابطه با نحوه استفاده گوشی از برق خواهید یافت. این تب به شما نشان می‌دهد که هنگام روشن یا خاموش بودن صفحه نمایش یا در خواب عمیق، چه اندازه‌ای از شارژ باتری استفاده شده است.

در قسمت دسترسی استفاده اپلیکیشن، اجازه دهید برنامه به داده‌های استفاده دسترسی داشته باشد. این کار به شما نشان می‌دهد کدام اپلیکیشن‌ها باتری بیشتری را نسبت به سایرین مصرف می‌کنند.

این برنامه نحوه استفاده از گوشی را به شما می‌آموزد. همچنین می‌توانید از طریق آن، زمان دوام آوردن باتری را از سطح شارژ فعلی تا زمان تخلیه شدن آن برآورد کنید. توجه داشته باشید که این کار متفاوت با کالیبره کردن باتری شما است که انجام آن ضرورتی ندارد.

چطور سلامت باتری را در گوشی‌های اندروید بررسی کنیم؟

داده‌های سلامت باتری AccuBattery

البته، تمام این کارها به نحوه نظارت شما بر سلامت باتری گوشی اندروید خود مرتبط است. تب Health با مقایسه ظرفیت تخمینی باتری با ظرفیتی که هنگام تولید در کارخانه برای آن طراحی شده ‌است، آمار وضعیت سلامت باتری را به شما نشان می‌دهد. این کار به شما اجازه می‌دهد میزان نگهداری شارژ باتری خود را در حالت شارژ کامل با زمانی که تازه تولید شده است مقایسه کنید.

برای این که اطلاعات بیشتری به دست آورید، می‌توانید نمودار فرسودگی باتری زیر را ببینید. این نمودار به شما نشان می‌دهد که چقدر روزانه روی باتری فشار وارد می‌کنید تا بتوانید عادات خود را متوجه شوید و تغیرات لازم را انجام دهید.

لینک عکسhttps://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2018/08/7.jpg

اگر می‌خواهید آمار خود را در روزهای گذشته ببینید، به تب History مراجعه کنید. برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره آن، روی entry آهسته بزنید.

گزینه‌های AccuBattery و ارتقاء حرفه‌ای

این تمام چیزی است که باید درباره استفاده از AccuBattery برای نظارت بر سلامت باتری دستگاه اندروید خود بدانید.

پیش از راه‌اندازی کامل برنامه، باید تعدادی از ترجیحات را بررسی کنید تا مطمئن شوید اپلیکیشن طبق خواسته شما اجرا می‌شود. روی منوی سه نقطه در سمت راست بالای صفحه آهسته بزنید و تنظیمات را برای مشاهده این موارد انتخاب کنید.

گزینه‌های موجود به شما اجازه می‌دهند واحد دما را عوض کنید، گزینه مزاحم نشوید را برای آلارم شارژ فعال کنید و گزینه‌های اعلان برنامه‌ها را تغیر دهید.

AccuBattery به‌طور پیش فرض یک اعلان دائمی را با بعضی از اطلاعات باتری نمایش می‌دهد. اگر برای شما آزاردهنده است، می‌توانید آن را غیرفعال کنید.

اگر این اپلیکیشن را دوست دارید، همچنین می‌توانید خرید AccuBattery Pro را از طریق بخش خرید درون اپلیکیشنی در نظر بگیرید.

فقط با پرداخت چند دلار می‌توانید تبلیغات را حذف کنید و به تم‌های تاریک دسترسی داشته باشید. علاوه بر این، می‌توانید آمارهای گذشته بیشتری را مشاهده کنید و اطلاعات بیشتری از باتری را در اعلان‌ها قرار دهید.

چطور سلامت باتری را در گوشی‌های اندروید بررسی کنیم؟

سلامت باتری اندروید خود را به‌سادگی مشاهده کنید

AccuBattery مشاهده وضعیت سلامت باتری اندروید را به‌سادگی امکان‌پذیر می‌کند. اگرچه این برنامه کامل نیست، اما اطلاعات بسیار بیشتری را نسبت به خود اندروید ارائه می‌دهد. پس از نصب برنامه، یکی دو هفته صبر کنید، سپس داده‌های به‌دست آمده از طریق این برنامه را اجرایی کنید.

به خاطر داشته باشید که لزومی ندارد درباره سلامت باتری خود بیش از حد استرس داشته باشید. مگر این که باتری خود را دائما خالی کنید یا در شرایط سخت مانند گرمای شدید از آن استفاده کنید.

اکثر باتری‌های گوشی‌ها به‌اندازه کافی محکم هستند که اگر تا چند سال از آن‌ها به‌طور عادی استفاده کنید، بتوانند دوام بیاورند. این که سلامت باتری خود را تا جایی که امکان دارد حفظ کنید، ایده بدی نیست، اما نباید در مورد آن وسواس داشته باشید.

و اگر تا الان شارژ باتری خالی کرده‌اید، بهتر است بدانید چگونه آن را سریعا شارژ کنید.

منبع: makeuseof.com

آواتار محمد امین نعمتی

توسط محمد امین نعمتی

بین 30 و 40 سالگی زندگی می‌کنم. هیچ چیزی بیشتر از آگاهی از دانش بیشتر مخصوصا دنیای فناوری من رو به ذوق نمی‌آورد. علاقه زیادی به نوشتن دارم و در کنار آن موزیک خوب، کتاب خوب، فیلم خوب و همنشین خوب لازمه زندگی است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *