طراحی جدید جی‌پی‌یوی Nvidia RTX 4000 نهایی شد: جی‌پی‌یوی جدید Nvidia چه سالی رونمایی می‌شود؟

جی‌پی‌یو Nvidia RTX 4000
دسترسی سریع به سرفصل‌های این مطلب پنهان

نسل جدید کارت‌های گرافیک جی فورس شرکت Nvidia یعنی سری RTX 4000 با اسم رمز Lovelace شناخته شده (که البته قبلاً هم این اسم را شنیده بودیم) و طبق یکی از شایعات جدید، حالا تولید آن نهایی شده است.

این خبر توسط منبعی به اسم Greymon در توئیتر منتشر شده که ادعا کرده این جی‌پی‌یوهای جدید توسط TSMC با فرایند 5 نانومتری تولید می‌شوند و در توئیت بعدی Greymon توضیح داده که ممکن است این جی‌پی‌یو با تراشه 5 نانومتری خود TSMC یا با فرایند N5P ساخته شود (که یک نوع فرایند 5 نانومتری ارتقاء یافته با عملکرد بهتر است).

خود Greymon هم مطمئن نیست که شرکت Nvidia کدام مسیر را انتخاب می‌کند و باز هم نمی‌توانیم نسبت به این مسئله مطمئن باشیم چون هنوز این اخبار به صورت رسمی تأیید نشدند.

بدون شک نسل جدید کارت گیمینگ مختص به پروژه Ada Lovelace است چون طرح کلی پروژه نهایی شده و تغییری نخواهد داشت. چهارم جولای 2021

در رابطه با اینکه آیا Nvidia نسل جدید کارت‌های گرافیک خودش را در واکنش به تلاش‌های شرکت AMD برای تولید RDNA 3 تولید می‌کند یا خیر، هم ابهاماتی وجود دارد.

احتمال تغییر مسیر

تحلیلگر دیگری به اسم Kopite7kimi هم معتقد است که شاید شرکت Nvidia مسیر این پروژه را از Lovelace به Hopper – یا به عبارتی از AD102 به GH202 – تغییر دهد که این تصمیم بستگی به نحوه شکل گیری معماری MCM شرکت AMD دارد (در واقع قبلاً هم شایعه شده بود که این معماری در محصولات RDNA 3 مورد استفاده قرار خواهد گرفت). MCM مخفف ماژول چند تراشه‌ای یک طراحی خاص برای چیپست است که با طراحی مونولیتیک (یا تک تراشه‌ای) تفاوت دارد.

باز هم این احتمال وجود دارد که خود شرکت Nvidia با توجه به میزان قدرت جی‌پی‌یوهای RDNA 3 رقیبش مسیر MCM را طی کند. گرچه طبق مشخصات لو رفته، این احتمال وجود دارد اما Kopite7kimi این گمانه زنی را مطرح کرده که شاید گرافیک پرچمدار RTX 4000 برای کار با حداکثر 18432 هسته کودا با 144 چند پردازنده (multiprocessor) استریمینگ کار کند.

اما به ظاهر Greymon تقریباً مطمئن است که Nvidia پروژه Lovelace را برای تولید نسل جدید کارت‌های گرافیک مخصوص کامپیوتر انتخاب کرده است. در رابطه با زمان عرضه، Greymon توئیتی منتشر و ادعا کرده که عرضه این محصول زودتر از پایان سال 2022 نخواهد بود و این نشان می‌دهد که احتمال تعویق این رویداد تا اوایل سال 2023 هم وجود دارد.

تحلیل

لازم است همه این شایعات را با تردیدی بیش از حالت عادی بررسی کنیم چون هنوز تا رونمایی از نسل جدید جی‌پی‌یوهای Nvidia فاصله زیادی داریم و وقتی شایعات خیلی زود منتشر می‌شوند، کیفیت و دقت کمتری دارند. حتی این احتمال وجود دارد که برنامه‌های شرکت Nvidia تغییر کند با این که Greymon مصر است که سری RTX 4000 نهایی شده است.

گفته شده که برای تولید این کارت‌های گرافیک با TSMC همکاری خواهد شد و همانطور که اشاره شد، تولید آن با فرایند 5 نانومتری یا 5 نانومتری ارتقاء یافته انجام می‌شود که این حرکت یک جهش بزرگ محسوب می‌شود به خصوص در صورت استفاده از فناوری دوم که منجر به ارتقای چشمگیر سطح کارایی و سرعت خواهد شد. به این ترتیب تیم سبز در این رقابت پیش خواهد افتاد هر چند اگر گرافیک RDNA 3 شرکت AMD که قرار است در اواخر سال 2022 رونمایی شود (با فرایند 5 نانومتری) به وعده‌های داده شده عمل کند، همین گرافیک نسل جدید رده پایین AMD، به اندازه قوی ترین گرافیک‌های فعلی RDNA 2 (مثل RX 6900 XT) خوب خواهد بود.

علاوه بر این با توجه به اینکه قرار است شرکت اینتل هم امسال یا اوایل سال 2022 وارد این بازار شده و جی‌پی‌یوهای پیشرفته‌ای تولید کند، کاملاً طبیعی است که Nvidia تمام تلاشش را برای حفظ سلطه خودش در بازار کامپیوتر انجام دهد.

 

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *