محتوای تولید شده توسط کاربر چیست و چطور از آن استفاده کنیم؟ راهنمای جامع

برای موفقیت در فضای مجازی، باید حداکثر بهره را از محتوای تولید شده توسط کاربران ببرید. در این مطلب به بررسی کامل این مفهوم می‌پردازیم.
دسترسی سریع به سرفصل‌های این مطلب پنهان

برای کسب و کارهایی که به دنبال فعالیت در فضای آنلاین هستند، محتوای تولید شده توسط کاربران (User-generated content   یا به اختصار UGC) از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

محتوای تولید شده توسط کاربران روشی مقرون به صرفه برای انتشار محتوای باکیفیتی است که باعث فروش محصولات شما می‌شود. به عبارتی محتوای تولید شده توسط کاربران حکم تبلیغات دهان به دهان برای فضای مجازی را دارد.

در واقع، 55 درصد از مصرف کنندگان به محتوای تولید شده توسط کاربران بیشتر از سایر روش‌های بازاریابی اطمینان دارند در نتیجه این تولید محتوا راهی مطمئن برای ارتقای فروش و افزایش سطح وفاداری نسبت به برند شماست.

با مطالعه این راهنمای کامل و جامع می‌توانید از قدرت UGC به نفع کسب و کارتان استفاده کنید.

محتوای تولید شده توسط کاربر چیست؟

به طور خلاصه، محتوای تولیدی توسط کاربر به هر گونه محتوایی گفته می‌شود که توسط فالورها، کاربران یا مشتریان یک برند تولید شده باشد.

در طبیعی ترین شکل این محتوا، برندها هزینه‌ای برای تولید آن پرداخت نمی‌کنند در نتیجه این محتوا یک نوع توصیه صادقانه و واقعی است که فالورها و فن‌های شما با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

تولید محتوا توسط کاربر

این محتوا می‌تواند به سادگی تگ کردن یک محصول در فید، استوری، ریلز یا IGTV اینستاگرام باشد یا به صورت یک راهنمای جامع در یوتیوب که کالکشن جدید یک برند را معرفی و توصیه می‌کند.

چرا باید محتوای تولید شده توسط کاربران بخشی از استراتژی بازاریابی شما باشد؟

محتوای تولید شده توسط کاربران صرف نظر از شکل و فرم آن بازده قابل توجهی برای برندها و کسب و کارها دارد و از جمله مزایای مهم آن می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • جمع آوری و انتشار راحت نظرات واقعی
 • ایجاد منبعی جامع از طرفداران و کاربران وفادار برای برندتان
 • جذب بازدیدکنندگانی با قصد خرید قوی به سمت سایت
 • ایجاد یک جریان بازاریابی مقرون به صرفه

AdWeek در گزارش جدیدی اعلام کرده که 85 درصد از کاربران اعلام کرده اند محتوای تولید شده توسط کاربران تأثیر بیشتری بر تصمیم گیری‌های آنها دارد تا تصاویر و ویدیوهای تولید شده توسط خود برندها.

شاید بپرسید چرا؟! باید گفت چون که توصیه محصولات توسط دیگران حکم ستاره طلایی بازاریابی را دارد.

اگر قرار باشد یک محصول گران قیمت و لوکس بخرید، چه چیزی بر تصمیم شما تأثیرگذار است؟ سخنرانی فروش از سمت برند یا توصیه از سمت یک کاربر واقعی که قبلاً این محصول را امتحان کرده است؟

به احتمال زیاد شما هم به دنبال توصیه‌های کاربران و مشتریان واقعی هستید.

در دنیای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی که با سرعت زیادی رو به رشد و تکامل است، محتوای تولیدی توسط کاربران – از ویدیو، استوری و لایو گرفته تا نظرات معمولی – روشی جذاب برای متحول سازی استراتژی اجتماعی شما محسوب می‌شود حتی اگر تیم شما کوچک و منابع‌تان محدود باشد.

تولید محتوا توسط کاربر

بنابراین اگر به دنبال رشد کسب و کارتان هستید (به ویژه بین جمعیت جوان تر) محتوای تولید شده توسط کاربران می‌تواند به افزاشی فروش و ایجاد وفاداری واقعی کمک کند.

محتوای تولید شده توسط کاربران را چگونه پیدا کنیم؟

همانطور که اشاره شد، محتوای تولیدی توسط کاربران مزایای بسیار زیادی برای بازاریابی دارد اما پیدا کردن چنین محتوایی که کیفیت بالایی هم داشته باشد کار زمان بر و سختی است.

با این حال ابزارهایی هستند که به پیدا کردن، سازماندهی و زمانبندی محتوای تولید شده توسط کاربران کمک می‌کنند و قابلیت‌های بسیار مفیدی دارند، از جمله:

 1. جستجو بر حسب پروفایل
 2. جمع آوری از طریق منشن‌ها
 3. جمع آوری از طریق تگ‌ها
 4. جمع آوری از طریق همکاران برند
 5. جستجو بر حسب هشتگ‌ها
 6. اضافه کردن از Unsplash

7 روش تولید شده برای بازاریابی با استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربران

این نکات به شما کمک می‌کنند که علاوه بر داشتن یک تفکر استراتژیک نسبت به UGC، همیشه به بهترین روش ممکن به مخاطبانتان سرویس دهی کنید.

1.      تعیین یک هدف و منظور برای محتوای تولید شده توسط کاربر و ایجاد ارزش برای مشتریان

منتشر کردن محتوای تولید شده توسط کاربران صرفاً برای اینکه چنین کاری را انجام دهید هیچ فایده‌ای ندارد. برای انجام این کار باید استراتژی داشته و بافکر عمل کنید.

محتوای تولیدی توسط کاربران باید یک قصد و هدف مشخص داشته باشد – مثلاً الهام بخش باشد، نحوه استفاده از یک محصول را نشان دهد، نظرات و دیدگاه‌های واقعی را به تصویر بکشد یا به فالورهای شما برای تصمیم گیری جهت انتخاب محصول کمک کند.

برای نمونه صفحه اینستاگرام fold را در نظر بگیرید که عکس‌ها و ویدیوهای تولید شده توسط کاربران را جمع آوری کرده و در هایلایت‌های اینستاگرام منتشر می‌کند تا سایز و تن پوش آنها را به کاربران نمایش دهد.

این حرکت Fold علاوه بر کمک به مشتریان برای پیدا کردن سایز مناسب بدنشان، به زنان با هر شکل و فرم بدنی ارج نهاده که این یکی از اهداف مهم این برند است.

UGC سخنرانی فروش نیست بلکه یک محتوای مستقل است که می‌تواند فواید زیادی برای مخاطبان شما داشته باشد.

2.      استفاده از محتوای اصیل

استفاده از UGC در استراتژی بازاریابی مفهوم جدیدی نیست بنابراین باید روشی پیدا کنید که باعث متمایز شدن شما شود و در شبکه‌های اجتماعی هیچ چیزی به اندازه اصیل یا همان اورجینال بودن شما را متمایز نمی‌کند.

کار را با تحلیل رقبا شروع کنید – رقبای شما چگونه از UGC برای سرویس دهی به مخاطبانشان استفاده می‌کنند؟ شما چگونه می‌توانید یک کار متفاوت انجام دهید و در عین حال به اهداف فروش و رسالت کسب و کارتان پایبند بمانید؟

Glossier در این زمینه بسیار خلاقانه عمل کرده و از بنیانگذار کافه West Bourne برای ایجاد دستورالعمل تهیه محصولات در استوری‌های اینستاگرام به روش takeover استفاده کرده است.

تولید محتوا توسط کاربر

3.      به دنبال ایجاد اعتبار باشید

در دنیای مجازی اعتبار اجتماعی یکی از گرایشات رو به رشد است و به اشتراک گذاری دیدگاه‌های کاربران از طریق UGC کمک زیادی به پیشی گرفتن از رقبا می‌کند.

احتمال اینکه محتوای تولید شده توسط کاربران از دید مصرف کنندگان معتبر به نظر برسد نسبت به محتوای تولید شده توسط یک برند 2.4 برابر بیشتر است بنابراین بهتر است به دنبال برقراری توازن بین محتوای تولیدی توسط کاربران و تصاویر محصولاتتان باشید.

بعلاوه، از دید 86 درصد مصرف کنندگان اعتبار نقش مهمی بر تصمیم گیری‌های بیزنسی هنگام خرید محصولات در آینده بازی می‌کند (به ویژه برای کاربران نسل هزاره و نسل Z).

4.      به اشتراک گذاری محتوای تولید شده توسط انواع کاربران

این روش علاوه بر کمک به دستیابی به شمول و ارج نهادن به تنوع در فضای آنلاین به شما امکان می‌دهد که از طریق UGC به مشتریان بالقوه بسیار بیشتری دسترسی پیدا کنید.

توجه و استفاده از طرز بیان‌های مختلف در محتوای تولید شده توسط کاربران باعث می‌شود که محصولات و برندهای شما برای مخاطبان بیشتری جذابیت پیدا کند و در عین حال احساس کنند که برند شما دسترس پذیرتر است.

Fenty Beauty یکی از برندهایی که به خاطر توجه به همه خانم‌ها در بازاریابی‌های خودش شناخته شده است، یک لیست پخش اختصاصی یوتیوب برای محتوای تولید شده توسط کاربران عرب راه اندازی کرده است.

به نمایش گذاشتن تنوع در محتوای UGC باید در استراتژی بازاریابی شما نهادینه شود بنابراین مطمئن شوید که برای جمع آوری UGC حتماً به این موضوع توجه ویژه‌ای دارید.

5.      کاربران را تشویق به تولید محتوایی کنید که به اجتماع سازی کمک می‌کند

هدف UGC ایجاد اجتماع است بنابراین اگر به دنبال استفاده از قدرت آن هستید باید کاری کنید که مخاطبان شما حس کنند بخشی از یک حرکت بزرگتر هستند نه یک بازنشر مطلب ساده.

یکی از چنین کمپین‌هایی که همیشه توانسته قدرت جهان را به خود جلب کند، کمپین “Shot on iPhone”  است. طی یک دوره سه هفتگی، یک هیئت داوران عکس‌های منتشر شده در سطح جهان را بررسی کرده و 10 عکس برنده را انتخاب کردند. این عکس‌ها در بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهرها، فروشگاه‌های اپل و فضای آنلاین منتشر شدند. عکس برنده امسال هم متعلق به @bri.elle بود:

تصویر برنده کمپین تبلیغاتی اپل
تصویر برنده کمپین تبلیغاتی اپل

 

از مخاطبان صفحه اینستاگرام اپل خواسته شد که با گوشی‌های آیفون خودشان عکاسی کنند تا شانس تبلیغ حسابشان در صفحه‌ای با بیش از 25 مخاطب را داشته باشند.

برندهای دیگری مثل GoPro هم رویدادهایی برای جامعه کاربران برگزار کردند. نشست تولیدکنندگان GoPro هر سال محلی برای تولیدکنندگان ویدیو، عکاسان ماجراجو و فیلم سازان عاشق اکشن GoPro است که دور هم جمع شده و علایقشان را پاس می‌دارند.

و تنها راه برای دعوت شدن در این طرح، به اشتراگ گذاری یک سلفی با هشتگ #GoProCreatorSummit است.

GoProCreatorSummit
#GoProCreatorSummit

دعوت به تولید UGC که نشان دهنده شور و اشتیاق مخاطبان باشد می‌تواند باعث ایجاد حس عضو بودن در یک جامعه شده و ارزش‌های برند شما را در شبکه‌های اجتماعی تقویت کند.

6.      این کارزار را به یک فرایند خاطره انگیزه، سرگرم کننده و قابل بازنشر تبدیل کنید

کاملاً بدیهی است که تولید محتوای UGC باید برای فالورهای شما جذاب و سرگرم کننده باشد و نیازی نیست که هر محتوایی به محصولات شما مرتبط باشد.

در واقع، یکی از مهم ترین گرایشاتی که در این حوزه مشاهده می‌شود، انتشار مجدد توئیت‌های فالورها در فید اینستاگرام است.

7.      همیشه منبع اصلی محتوا را ذکر کنید

گرچه انتشار محتوای ارسال شده از سمت کاربران در شبکه‌های اجتماعی بسیار متداول شده اما هنوز هم لازم است در رابطه با انتشار مجدد محتوا از سایر منابع، پروتکل‌های خاصی رعایت شود.

پس قبل از انتشار محتوای UGC مطمئن شوید که مطلب مورد نظر شما همه خصوصیات لازم را دارد.

به طور کلی همیشه پیش از انتشار مجدد یک عکس یا ویدیو این دو نکته را در نظر داشته باشید:

 1. اجازه بگیرید

اغلب مواقع این مرحله نادیده گرفته می‌شود به خصوص در مواقعی که محتوای مورد نظر با هشتگ برند شما منتشر شده باشد.

اما ارسال یک دایرکت یا پیام دوستانه به تولید کننده محتوا و اجازه گرفتن از او برای انتشار آن تأثیر بسیار زیادی در برقراری روابطی طولانی مدت و ایجاد جامعه‌ای قوی تر در شبکه‌های اجتماعی دارد.

تولید محتوا توسط کاربر

 1. منبع اصلی را تگ کنید

چه قرار است محتوا را در اینستاگرام منتشر کنید و چه فیسبوک، پینترست یا یوتیوب، حتماً منبع آن را کر کنید. همچنین بهتر است که تولیدکننده محتوا را هم تگ کنید تا هر شخصی که به فید شما نگاه می‌کند بتواند به راحتی به صفحه تولید کننده اصلی محتوا هم سر بزند.

تولید محتوا توسط کاربر

4 نوع محتوای تولید شده توسط کاربران که می‌توانید همین امروز آنها را در استراتژی بازاریابی خودتان ادغام کنید

فرصت‌های استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربران بی پایان است و ده‌ها برند همین حالا استفاده از این محتوا برای افزایش تعداد دنبال کننده و فروش بیشتر محصولاتشان را آغاز کرده اند.

ما برای کمک به شما جهت شروع این حرکت، 4 روش فوق العاده راحت برای شروع کار با UGC را بررسی می‌کنیم.

استراتژی اول: نقد و بررسی کاربران از محصولات خودتان را منتشر کنید

شاید این مورد ساده به نظر برسد اما اگر به طور منظم دیدگاه‌های واقعی مشتریان درباره محصولات خودتان را منتشر نکنید، یکی از فرصت‌های مهم برای به اشتراک گذاری محتوایی ارزشمند با مخاطبان خودتان را از دست خواهید داد.

و لازم نیست که این نظرات همیشه 5 ستاره باشند.

شرکت Away یک نمونه از برندهایی است که دیدگاه کاربران را در صفحه فیسبوک خودش منتشر می‌کند با اینکه همه این دیدگاه‌ها لزوماً مثبت نیستند:

تولید محتوا توسط کاربر

 

Away با انتشار دیدگاه‌های واقعی و منسجم (و بحث و گفتگوی آزادانه با مشتریان در انجمن‌های آنلاین)، باعث ایجاد یک جامعه کاربری پرشور شده که به برند مورد نظرشان و محصولات آن اعتماد دارند.

بهتر است نظر کاربران درباره محصولاتتان را به عنوان بخشی از استراتژی تولید محتوای تبلیغاتی در اینستاگرام و فیسبوک در نظر بگیرید.

مطالعات نشان داده که 41 درصد از مصرف کنندگان برای خرید محصولی که در حد یک یا چهار نظر دارد، وسوسه می‌شوند. بنابراین اگر می‌خواهید مخاطبانتان را با تبلیغات اجتماعی هدف بگیرید، استفاده از نظر دیگران به عنوان بخشی از این تبلیغ می‌تواند به تصمیم گیری سریع تر کاربران منجر شود.

استراتژی دوم: برگزاری مسابقه‌ای با تمرکز بر محتوای تولید شده توسط کاربران

یکی از بهترین روش‌های متقاعد کردن کاربران به نشر محتوا از سمت شما، انگیزه دادن به آنهاست اما نیازی نیست که این انگیزه یک مسابقه با جوایز گران قیمت باشد.

در یک نظرسنجی مشخص شد که تنها 32 درصد از افراد محتوای UGC را برای برنده شدن جایزه تولید و منتشر کرده اند.

در عوض 60 درصد کاربران انتشار UGC را به این دلیل ترجیح می‌دهند که به آنها برای رسیدن به لایک بیشتر یا انتشار مطلبشان توسط یک برند مشهور کمک می‌کند.

این کار فرصت‌های بی نظیری برای برگزاری یک مسابقه بر اساس محتوای تولید شده توسط کاربران فراهم می‌کند.

اپلیکیشن طراحی Over یک چالش ماهیانه برگزار کرده که فالورهای خودش در اینستاگرام و فیسبوک را تشویق به استفاده از ابزارها و امکانات این اپلیکیشن و ارسال تصاویر آن می‌کند تا در مسابقه این برند شرکت کنند.

فالورها می‌توانند با استفاده از هشتگ #OverDesignChallenge طراحی‌های خودشان را منتشر کنند تا در این مسابقه شرکت کنند.

تولید محتوا توسط کاربر

Canon هم در فید اینستاگرام و فیسبوک خودش رقابت مشابهی برگزار کرده و هر هفته یک چالش جدید دارد که به مخاطبان این برند برای ارتقای مهارت‌های عکاسی‌شان کمک می‌کند:

Canon

برای هشتگ #CanonFanPhoto بیشتر از 450 هزار مطلب ارسال شده و این یعنی نرخ تعامل مخاطبان Canon بسیار بالا است و این مخاطبان برای برند Canon محتوای بسیار جذابی تولید می‌کنند.

تولید محتوا توسط کاربر

یکی از روش‌های جمع آوری محتوای UGC در شبکه‌های اجتماعی برای برند شما، طراحی یک هشتگ با برند خودتان است به خصوص اگر می‌خواهید تلاش‌های خودتان را متمرکز بر اینستاگرام کنید.

با انتخاب یک هشتگ برند دار می‌توانید از مخاطبانتان درخواست کنید که این هشتگ را در پست‌های خودشان درج کنند و بعد به راحتی این محتوا را جستجو و پیدا کرده و سپس منتشر کنید.

استراتژی سوم: اجرای روش Takeover در یک کانال اجتماعی

در روش takeover یا تصاحب، یک شخص دیگر به صورت موقت حساب شما را تصاحب می‌کند تا درباره شرکت یا محصولات شما از یک منظر جدید با مخاطبان صحبت کند.

به عنوان مالک یک کسب و کار می‌توانید با یک اینفلوئنسر یا مشتری صحبت کنید تا استوری‌های شما را مدیریت کند، یک لایو در فیسبوک برای شما اجرا کند یا به صورت بلادرنگ به توئیت‌های کاربران پاسخ دهد – به این ترتیب این شخص علاوه بر ارائه دیدگاه درباره محصولات و خدمات شما، به بیان توصیه‌ها و نظرات مربوط به خودش هم می‌پردازد.

و گرچه می‌توان بعضی از این استراتژی‌ها را با انتشار محتوای اسپانسر شده با همکاری اینفلوئنسرها منتشر کرد اما سایر استراتژی‌های takeover با همکاری شبکه‌های عظیم تر مثل تولیدکنندگان یا تأمین کنندگان کالاها قابل اجرا هستند در نتیجه پیاده سازی چنین استراتژی‌هایی بسیار راحت است.

Benefit از جمله برندهایی است که دائماً با اینفلوئنسرهای حوزه زیبایی و مراقبت‌های پوستی همکاری می‌کند تا برای مخاطبان این برند در فیسبوک لایو اجرا کنند.

Benefit

استراتژی takeover در اینستاگرام، فیسبوک و توئیتر ابزاری قدرتمند برای به نمایش گذاشتن محصولات و خدمات با استفاده از لحن اشخاصی است که بیشتر از همه به برند شما علاقمند هستند.

استراتژی چهارم: همکاری با اینفلوئنسرها

تا سال 2020 بازاریابی با کمک اینفلوئنسرها تبدیل به یک صنعت 8 میلیارد دلاری می‌شود و در اینستاگرام هم بازاریابی به این روش به نتایج خیلی خوبی منتهی می‌شود – که میانگین نرخ تعامل آن 3.21 درصد است در حالی که این رقم برای سایر شبکه‌های اجتماعی 1.5 درصد است. در نتیجه احتمال لایک، کامنت گذاشتن و نشر این محتوا توسط کاربران اینستاگرام بیشتر است.

بعلاوه با ترکیب این پتانسیل و قدرت UGC به یک دستورالعمل قوی برای موفقیت می‌رسید.

برند MyProtein یکی از برندهایی است که با ورزشکاران در سراسر دنیا همکاری کرده تا پیام سلامتی را به دنیا برساند.

پیدا کردن اینفلوئنسرها یا سفیران برند برای همکاری با آنها راه خیلی خوبی برای ایجاد یک جریان پیوسته از محتوای UGC با کیفیت است.

وقتی بتوانید یک اینفلوئنسر را پیدا کرده و از او بخواهید که سفیر برند شما شود، قطعاً می‌توانید به تولید محتوایی برسید که هم با جلوه‌های تصویری برند شما همخوانی داشته باشد و هم برای مخاطبانتان مناسب باشد.

برند جواهرسازی Mejuri یکی از برندهایی است که یک شبکه قوی از سفیران برند دارد و فید اینستاگرام این برند پر از محتوای UGC جذاب و خیره کننده‌ای است که کاملاً با حس و حال خود این برند در تناسب است.

Mejuri حتی یک صفحه اختصاصی در پینترست هم برای این جامعه دارد که این صفحه هم یک روش فوق العاده دیگر برای جمع آوری و انتشار UGC است.

نکاتی برای استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربران در اینستاگرام

استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربران در اینستاگرام به تنهایی می‌تواند موضوع یک مطلب جامع باشد اما در ادامه به مرور چند نکته کلیدی می‌پردازیم که باید هنگام استفاده از UGC در فید اینستاگرام خودتان به آنها توجه داشته باشید:

1.      حس و حال و زیبایی خاص برند خودتان را حفظ کنید

زیبایی صفحه اینستاگرام شما اهمیت بسیار زیادی دارد و وقتی قرار است محتوای دیگران را منتشر کنید به هیچ وجه نباید زیبایی صفحه را به خطر بیندازید.

برند Frank Bod یکی از برندهای موفق این حوزه است که با موفقیت تمام و با حفظ یکپارچگی فونت و رنگ‌ها، محتوای تولید شده توسط کاربران را در استوری‌ها و فید اینستاگرام خودش تعبیه کرده است.

برای فید اینستاگرام، حتماً پیش از انتشار مطلب، با استفاده از ابزارهای موجود پیش نمایش کار را بررسی کنید.

Visual Instagram Planner از Later یکی از این ابزارهاست که به شما نشان می‌دهد پس از انتشار پست‌های جدید، فید اینستاگرامتان به چه صورت خواهد بود. چنین ابزاری برای طراحی جلوه‌های بصری و زیبایی اکانت اینستاگرام شما بسیار مفید و کارآمد است.

این ابزار به شما امکان می‌دهد که پست‌ها را به راحتی مرتب یا جابجا کنید تا برای فید اینستاگرامتان به یک توازن خوب برسید. بعلاوه امکان استفاده از آن با موبایل هم وجود دارد.

2.      برای محتوای تولید شده توسط کاربران یک تم خاص را در نظر داشته باشید

بدون شک درست نیست که پست‌های اینستاگرام را به صورت خام و بدون در نظر گرفتن شرایط و ضوابط لازم بازنشر کنید چون با این کار ممکن است باعث در هم ریختن نظم محتوا شوید و تماشای چنین استوری‌ها و پست‌هایی جذابیت چندانی برای مخاطب ندارد.

در عوض به خوشه بندی UGC در قالب تم‌های مختلف فکر کنید. برای مثال، Fella Swim یکی از برندهایی است که یک سری به اسم As Seen On با استفاده از تمپلیت خاصی برای استوری‌ها طراحی کرده است.

چنین محتوایی زیبایی این برند را افزایش داده، به صورت یکپارچه در فید اینستاگرام آن جا گرفته و دیدن آن بسیار لذت بخش است. بعلاوه، کاربران می‌توانند با لینک‌های سوایپ آپ به محصولات مربوطه دسترسی پیدا کنند.

3.      از هایلایت اینستاگرام برای سازماندهی محتوای تولید شده توسط کاربران استفاده کنید

خیلی از مواقع توصیه می‌شود که از هایلایت استوری فقط برای درج نظرات درباره محصولاتتان استفاده کنید تا هر کاربری که پروفایل شما را بازدید می‌کند به راحتی جذب محتوای شما و ویژگی‌ها و امکانات آن شود.

برند Ritual که در حوزه سلامت کار می‌کند، یک هایلایت فوق العاده زیبا و حرفه‌ای دارد که برای انتشار ویدیوهای تولید شده توسط طرفداران این برند که محصولات آن را توصیه می‌کنند تولید شده است.

تولید محتوا توسط کاربر

نکاتی برای استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربران در فیسبوک

شاید این طور فکر کنید که فیسبوک به اندازه اینستاگرام برای انتشار محتوای تولید شده توسط کاربران مناسب نیست اما واقعیت این است که در این پلتفرم هم فرصت‌های خیلی خوبی برای انتشار و نمایش محتوای تولید شده توسط کاربران وجود دارد.

برای استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربران در فیسبوک، این نکات را در نظر داشته باشید:

1.      انتشار منظم لایو در فیسبوک

قبلاً اشاره شد که برند Benefit دائماً با اینفلوئنسرها و سفیران برند همکاری می‌کند اما این برند علاوه بر اینستاگرام در فیسبوک هم فعالیت‌های مشابهی دارد.

Benefit یک لیست پخش اختصاصی برای ویدیوهای لایو خودش ایجاد کرده تا این مطالب همیشه تازه بوده و مخاطبان بتوانند هر زمان که خواستند به راحتی به آنها دسترسی پیدا کنند.

2.      ادغام محتوای تولید شده توسط کاربران در صفحه اصلی پروفایل فیسبوک

UGC باعث ایجاد وفادار و وابستگی نسبت به برندها می‌شود در نتیجه بهتر است آن را در صفحه اصلی پروفایل فیسبوکتان درج کنید.

برای مثال، برند Aerie از محتوای تولید شده توسط کاربران که مدلهای این برند در پشت صحنه ضبط کرده اند، به خوبی استفاده کرده است.

3.      تگ کردن کاربران

در فیسبوک ممکن است از تولیدکننده اصلی محتوا غافل شوید اما برای انتشار قانونی محتوای تولید شده توسط کاربران، انجام این کار ضروری است.

اگر از اینکه مطلب مورد نظر توسط چه شخصی تولید شده مطمئن نیستید یا فرد مورد نظر حساب فعالی در فیسبوک ندارد، حتماً سعی کنید با او تماس بگیرید و از رضایت کاربر برای انتشار محتوا مطمئن شوید.

4.      بهینه سازی تبلیغات فیسبوک با محتوای تولید شده توسط کاربران

اثربخشی تبلیغات فیسبوک که در آنها از محتوای تولید شده توسط کاربران استفاده می‌شود، برای فروش و ارتقای سطح تبدیل ثابت شده است.

بنابراین، بهتر است شما هم به نوعی از این محتوا در تبلیغات خودتان استفاده کنید – چه به صورت نظرات کاربران و چه راهنمای استفاده توسط یک اینفلوئنسر.

Glossier یکی از برندهای موفق این حوزه است که توانسته یک کمپین تبلیغاتی با محوریت ویدیوهای تولید شده توسط کاربران از محصولات پرفروش و جدید برگزار کند.

این برند توانسته با استفاده از این نمونه‌های واقعی جذابیت محصولاتش را برای خریداران واقعی افزایش دهد.

تولید محتوا توسط کاربر

استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربران در پینترست

پینترست هم با هدف ایجاد جامعه و باز نشر محتوای باکیفیت طراحی شده بنابراین می‌توانید به راحتی از محتوای تولید شده توسط کاربران، در این پلتفرم استفاده کنید.

1.      یک بورد پینترستی خاص برای جامعه کاربرانتان بسازید

بوردهای پینترست در اصل یکسری پوشه برای قرار دادن پین‌ها هستند.

با ذخیره کردن محتوای تولید شده توسط کاربران در این بوردها، می‌توانید یک کاتالوگ محتوایی ارزشمند بسازید تا فالورهای شما بتوانند آنها را بررسی و پیدا کنند.

بعلاوه، هدف اصلی پینترست هم ساختن پین برای بوردها است و به انتشار پین‌ها بین مخاطبان بیشتر و تجلیل از تولیدکنندگان محتوا در پینترست کمک می‌کند.

بورد Styled By You از برند Everlane یک نمونه از این بوردها است که تصاویر بسیار جذاب و زیبای تولید شده توسط مشتریان این برند در پینترست و اینستاگرام را به تصویر می‌کشد:

تولید محتوا توسط کاربر

این روش برای به نمایش گذاشتن محصولاتتان بسیار راحت و اثربخش است.

چگونه موفقیت استراتژی انتشار محتوای تولید شده توسط کاربران را ارزیابی کنیم؟

مثل هر تلاشی که در حوزه بازاریابی انجام می‌شود، مشخص کردن نوع UGC که به شما برای دستیابی به اهدافتان کمک می‌کند اهمیت زیادی دارد.

برای انجام این کار نگاهی دقیق به روند و الگوهایی که در ابزارهای تحلیلی مشاهده می‌کنید داشته باشید و مثلاً بررسی کنید که آیا مطالب ارسال شده از سمت کاربران در اینستاگرام نسبت به فیسبوک اثربخشی بیشتری دارند یا خیر؟

یا اینکه برای یک هشتگ خاص بازنشر و تگ زیادی وجود دارد؟

تولید محتوا توسط کاربر

معیارهایی مثل تعداد بازنشرها، کامنت‌ها، لایک‌ها و معیارهای تعامل اهمیت زیادی دارند و با ارزیابی آنها می‌توانید استراتژی تولید محتوای خودتان را برای آینده برنامه ریزی و تنظیم کنید.

به این ترتیب بهتر می‌توانید به مخاطبان خودتان خدمت رسانی کنید، زمانتان را مدیریت کنید و به انتشار محتوای UGC مؤثر و کارآمد ادامه دهید.

جمع بندی مطلب

با مطالعه این مطلب به هر آنچه برای ساختن یک کارزار تبلیغاتی موفق با استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربران نیاز دارید، مجهز شدید.

استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربران در استراتژی‌های بازاریابی به روش‌های مختلف مثل لایو فیسبوک، انتشار در اینستاگرام یا درج نظرات کاربران در تبلیغات و صفحات خرید، راهکار بسیار مفیدی برای افزایش فروش و رشد جامعه مخاطبان آنلاین شما است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *