ایلان ماسک چطور به بتمن در دنیای واقعی تبدیل شد؟ 10 نکته طلایی

ایلان ماسک چطور تبدیل به بتمن در دنیای واقعی شد؟ 10 نکته طلایی

ثروت افسانه‌ای، چند خودروی عجیب، فضاپیما و مردمی که از کارهای او سر در نمی‌آورند. در مورد چه کسی صحبت می‌کنیم؟

به احتمال زیاد می‌گویید: بتمن! اما یک جواب برای دنیای واقعی می‌خواهیم. این بار باید بگویید: ایلان ماسک. افرادی که در دنیای ارزهای مجازی فعالیت می‌کنند، بیش‌تر از هر کسی نام او را می‌خوانند.

شاید بیش‌تر مردم اسم و رسم رییس بانک مرکزی را ندانند اما ایلان ماسک را از برج‌های نیویورک تا قلب تهران می‌شناسند.

نسل او به آفریقای جنوبی باز می‌گردد. 49 سال سن دارد. در میان ثروتمندان می‌درخشد. آیا ایلان ماسک به ثروت خود تمام می‌شود؟ اینطور فکر نمی‌کنیم.

او آینده را خواب می‌بینید. آینده را نقاشی می‌کند و آینده را به دنیای ما می‌آورد. ماسک از ابتدای زندگی عجله داشت. علاقه خود را به برنامه نویسی نشان داد.

برای تحصیل راهی شمال و کانادا شد. به مدرک اقتصاد نیاز داشت و راه جنوب را در پیش گرفت. ماجرای تحصیل او در نهایت به فیزیک کاربردی تمام شد.

ایلان ماسک اولین شرکت فناوری خود را در 28 سالگی تاسیس کرد. همان شرکت او را به میلیون‌ها دلار رساند. شرکت‌ها پشت سر یکدیگر تاسیس شد و در نهایت به امروز رسید.

تونی استارک را می‌شناسید؟ همان مرد پولدار و نخبه فیلم‌های مارول که لباس آهنین بر تن دارد. طبق گفته‌های رابرت داونی جونیور شخصیت تونی استارک بر اساس ایلان ماسک ساخته شده است.

اگر به کارهای ایلان ماسک نگاه کنید، پول هدف او نیست. این مرد به رویای تکامل بشر فکر می‌کند. آینده را در کنار حمل و نقل می‌بیند.

خودروهای برقی و تولید انرژی پایدار که به محیط زیست آسیب نمی‌رساند. امروز که این مقاله را می‌خوانید، استارشیپ ماسک فاصله زیادی با مریخ ندارد.

آوریل سال 2021 ناسا فضاپیمای اوریون اسپیس ایکس را برای رسیدن به ماه انتخاب کرد. این اولین پرواز آمریکا بعد از شاتل بود.

اسپیس ایکس شرکت فضایی ایلان ماسک است. این شرکت برای ارسال افراد و محموله‌ها به فضا کار می‌کند. نمونه اولیه استارشیپ SN15 برای رفت و آمد به ماه ساخته شد.

این فضاپیما در 5 می 2021 پرواز آزمایشی و موفق خود را ثبت کرد. زمانی که فضاپیمای ایلان ماسک روی زمین قرار گرفت، اسم او با تاریخ گره خورد.

اگر روکیدا را همراهی کنید، 10 نکته جالب از زندگی تاریخی او را به شما می‌گوییم.

10. پسری که با کتاب‌ها بزرگ شد

elon musk 22

ماسک در آفریقای جنوبی متولد شد. او فرزند مای و ارول است. مای یک مدل اهل کانادا و ارول یک مهندس اهل آفریقا به حساب می‌آید.

پدر و مادر ایلان برای بزرگ کردن او وقت نداشتند. یک پرستار وظیفه بزرگ کردن فرزند مای و ارول را بر عهده داشت.

مرد شگفت انگیز داستان می‌گوید: من با کتاب‌ها بزرگ شدم. پدر و مادر او در سال 1980 از یکدیگر جدا شدند. ایلان در کنار پدر ماند. خواهر و برادر او برای ادامه، زندگی با مادر را انتخاب کردند.

کمی بعد متوجه شد که پدرش به بی رحمی شهرت دارد. ارول ماسک در دفاع از خود سه نفر را با گلوله کشته است. مشکلات اخلاقی او را نادیده نمی‌گیریم.

در کنار تمام مشکلات اخلاقی و رفتاری در زمینه مهندسی شناخته شده بود. بسیاری از مطالب اساسی برق، ساختمان و علوم را به پسر جوان خود آموزش داد.

ایلان 12 ساله یک بازی کامپیوتری به نام بلاستار ساخت. مجله‌ای به قیمت چند صد دلار بازی را خرید. اولین معامله زندگی ماسک، دنیای حرفه‌ای او را برای همیشه تغییر داد.

جثه کوچک و اخلاق درونگرا تا نوجوانی او را آزار داد. یک بار قلدرهای مدرسه او را آنقدر کتک زدند تا بی‌هوش شد.

زور گویی تا زمانی که راه و روش مقابله را یاد بگیرد ادامه داشت. 17 سالگی از آفریقای جنوبی به کانادا فرار کرد. او این کار را برای دانشگاه انجام داد.

روی دیگر مهاجرت او سربازی اجباری بود. در رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی برخورد درستی با سربازان نمی‌شود.

9. دانشگاه او را به کلاب میلیونرها رساند

elon musk 23 1

ماسک از دانشگاه پنسیلوانیا مدرک اقتصاد و فیزیک را دریافت کرد. آیا می‌دانید هزینه کالج را چطور پرداخت کرد؟ خانه 10 خوابه و اجاره‌ای خود را آخر هفته‌ به کلاب تبدیل می‌کرد.

سال 1995 برای دریافت مدرک دکتری خود را به دانشگاه استنفورد کالیفرنیا رساند. بعد از دو روز کلاس‌ها را برای رسیدن به آرزوها رها کرد.

همان سال او و برادرش کیمبال “گلوبال لینک اینفورمیشن نتورک” را تاسیس کردند. این سرویس راهنمای آنلاین شهر برای روزنامه‌هایی مانند شیکاگو تریبون و نیویورک تایمز بود.

پدرش می‌گوید هزینه راه اندازی این سرویس را او پرداخت کرده است. ایلان می‌گوید این مبلغ از طرف سرمایه گذاران “استارت آپ” در مراحل ابتدایی تامین شده.

زندگی او و برادرش از شروع ماجرا پر زرق و برق نبود. هر دو در دفتر کار خود زندگی می‌کردند. باید هزینه‌ها را تا حد ممکن پایین نگه می‌داشتند.

سال 2014 در یک سخنرانی گفت: ما آن روزها فقط یک رایانه داشتیم. روزها وب سایت فعال بود و شب تا خود صبح کد نویسی آن را انجام می‌دادم. این کاری بود که هفت روز هفته به آن مشغول بودم.

گلوبال لینک به زیپ 2 تغییر نام داد و به موفقیت بزرگی رسید. سال 1999 شرکت “کامپک کامپیوترز” آن را به قیمت 300 میلیون دلار خرید.

از فروش کسب و کار به ایلان 20 میلیون دلار رسید. پول زیادی که رویاهای او را به واقعیت نزدیک می‌کرد.

8. عضو اصلی مافیای پی پال

elon musk 24

ایلان ماسک تنها 28 سال سن داشت. فروش زیپ 2 پول کافی برای آب دادن به هر بذری را به او داده بود. در نتیجه X.com تاسیس شد.

یکی از اولین بانک‌های آنلاین جهان که در سال 1999 چشم به جهان باز کرد. این سرویس، ابزارهای مالی مختلف از جمله پرداخت بدون کارت اعتباری را فعال کرد.

متاسفانه X.com اسم مناسبی برای یک وب سایت تجاری نبود. ایلان اسم سایت را به paypal.com تغییر داد. یک شرکت جدید که با ارائه خدمات انتقال پول از طریق ایمیل و وب رشد کرد.

در پی اختلاف نظر با مدیران از سمت مدیرعامل استعفا داد. استعفای او برابر با خارج شدن از شرکت نبود. هم‌چنان اسم ایلان ماسک را به عنوان عضو هیئت مدیره می‌دیدیم.

شرکت ای‌بِی (eBay) در سال 2002 پی پال را خرید. مجموع کل معامله 1.5 میلیارد دلار بود که سهم ایلان ماسک به 160 میلیون دلار رسید.

چرا به افرادی که در پی پال کار می‌کردند مافیای پی پال می‌گویند؟ هر کدام از آن‌ها یکی از غول‌های اینترنت را راه اندازی کردند. مانند: لینکدین، یِلپ و یوتوب.

7. به زندگی در مریخ فکر می‌کند

elon musk 25

او دیگر درگیر پی پال نبود. جایی نبود که پای مرد بلند پرواز به آن گره خورده باشد. به آسمان نگاه کرد و یک قدم بلندتر برداشت.

او واقعاً به فضا فکر می‌کرد. پول کافی برای این کار را داشت. متاسفانه ناسا بودجه‌ای برای ارسال فضاپیمای سرنشین دار به مریخ نداشت.

اسپیس ایکس برای زندگی در مریخ سال 2002 ثبت شد. شرکتی که به مسافرت فضایی آسان‌تر فکر می‌کرد. برای هر ایده و موفق شدن آن، اقتصادی بودن ماجرا اهمیت دارد.

برای سفر آسان و ارزان به تجهیزات چند بار مصرف نیاز داشتیم. او باید یک سیستم موشکی طراحی می‌کرد که قابل اطمینان باشد و بعد از هر بار شلیک به سمت آسمان، آرام روی زمین بنشیند.

این زنجیره می‌توانست سفر به مریخ را در دسترس کند. سال 2020 اسپیس ایکس 26 ماموریت فضایی را انجام داد. آیا مستقیم به سیاره سرخ سفر می‌کنیم؟ اینطور نیست.

قدم اول به ماه می‌رویم. اسپیس ایکس در یک قرار داد 2.89 میلیارد دلاری اولین فضانوردان را روی کره ماه قرار می‌دهد. البته باید بدانید که آن سوی قرارداد ناسا و دولت آمریکا قرار دارد.

ایلان ماسک بلو اوریجین را شکست داد. شرکت بلو اوریجین رویای یکی دیگر از بلند پروازان است. پیشنهاد می‌کنیم در مورد آمازون و موسس آن مطالعه کنید.

6. انقلاب در صنعت خودرو

gas vs electric 1

ایلان رابطه خوبی با سوخت‌های فسیلی ندارد. تلاش او برای جایگزینی سوخت فسیلی پایان ناپذیر به نظر می‌رسد. او از یک جمله برای آینده سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کند:

“در عصر تاریک فرو می‌رویم”. اگر منابع تجدید پذیر کافی و مناسب را پیدا نکنیم، سوخت‌های فسیلی در نهایت تمام می‌شود.

او در تمام سخنرانی‌های خود از گرم شدن زمین و افزایش سطح دی اکسید کربن می‌گوید. بر خلاف بسیاری از سیاستمداران حرف و عمل او یکی بود.

پول خود را در جایی هزینه کرد که در مورد آن حرف می‌زد. سال 2003 شرکت تسلا پایه گذاری شد. هدف این شرکت تولید خودروهای اقتصادی و بدون آلایندگی بود.

تسلا رودستر مدل 2008 اولین وسیله نقلیه الکتریکی با باتری لیتیوم یون بود. برد آن به بیش‌تر از 200 مایل با هر بار شارژ می‌رسید.

این خودرو صنعت خودرو سازی را شوکه کرد. دیگر سازندگان خودرو کم کم محصولات الکتریکی خود را عرضه کردند. شورلت کمی بعد شِوی وُلت را به بازار معرفی کرد.

سال 2015 یک قدم بزرگ دیگر برداشته شد. تسلا اولین خودروی نیمه خودران را به خیابان رساند. حرکات تسلا، او را به رهبر نوآوری در صنعت خودرو تبدیل کرد.

قدم بعد خودروهایی بدون راننده بود. وارد خودرو می‌شوید، مسیر را مشخص می‌کنید و تا انتها از خواب خوش لذت می‌برید.

تسلا می‌تواند خودروی خود را از راه دور به‌روزرسانی کند. دیگر نیازی نیست که خودرو را تا نمایندگی ببرید. خرید محصولات تسلا گران تمام نمی‌شود.

مدل‌های پایه این شرکت مانند مدل 3 از 40 هزار دلار آغاز می‌شود. البته که شرکت تسلا با رهبری ایلان ماسک مشکلاتی داشت. توییت‌های او همیشه خبر ساز است.

به دلیل تاثیر توییت‌های او در قیمت سهام، کمیسیون اوراق بهادار و بورس آمریکا او را 20 میلیون دلار جریمه کرد. گذشته را به یاد دارید؟

سرمایه او برای راه اندازی این امپراتوری تنها 20 میلیون دلار بود. امروز تنها 20 میلیون دلار را به عنوان جریمه پرداخت می‌کند!

5. پسری به نام X Æ A-XII

elon musk 31

ماسک زمانی که در دانشگاه کوئین، شهر انتاریو ثبت نام کرد با همسر اول خود آشنا شد. او جاستین نام داشت. آن‌ها در سال 2000 ازدواج کردند.

متاسفانه پسر اول این زوج، زمانی که تنها 10 هفته داشت در گذشت. دلیل مرگ او سندرم مرگ ناگهانی نوزاد بود. این دو نفر سر انجام به کمک علوم پزشکی صاحب فرزند شدند.

او و همسرش یک بار در سال 2004 دو قلو و در سال 2006 سه قلو دار شدند! تمام 5 فرزند پسر بودند. جاستین در این مدت سه رمان منتشر کرد.

بر اساس گفته‌های جاستین، ایلان در کارهای او دخالت زیادی داشت. در ادامه از بحث خود با ایلان گفت: من همسر تو هستم نه کارمند تو. ایلان در جواب گفت: اگر کارمند من بودی، تو را اخراج می‌کردم.

طلاق و ازدواج‌های زیادی در زندگی ایلان ماسک وجود دارد. قدم‌های افراد مشهور را در زندگی او می‌بینیم. به هرحال آخرین فرزند او یک نام عجیب و غریب دارد: X Æ A-XII.

آن را به شکل ایکس اَش اِی تواِلو بخوانید.

4. تنها کسی که چهار شرکت میلیارد دلاری راه اندازی کرده است

elon musk 29 1

زندگی هر کدام از مردم شاید یک یا چند ایده میلیارد دلاری داشته باشد. چند نفر از افراد آن ایده‌ها را به واقعیت تبدیل می‌کنند؟

چه تعداد از ایده‌ها موفق می‌شوند؟ ایلان ماسک چهار ایده را به شرکت تبدیل کرد که هر کدام از آن چهار شرکت بیش‌تر از یک میلیارد دلار ارزش دارند: سولار سیتی، پی پال، تسلا و اسپیس ایکس.

ارزش اسپیس ایکس به بیش‌تر از 74 میلیارد دلار می‌رسد. شرکت تسلا تا یک تریلیون دلار ارزش دارد چرا که تقاضا برای خودروهای الکتریکی در چین رو به افزایش است.

تسلا در سال 2016 سولار سیتی را با قیمت 2.6 میلیارد دلار خریداری کرد. این شرکت در ابتدا توسط پسر عموهای ماسک پایه گذاری شده بود.

ایلان در این شرکت 10 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده بود. سولار سیتی صفحات خورشیدی را برای استفاده در خانه‌های مسکونی و مصارف تجاری طراحی می‌کند.

هدف این دو شرکت استفاده عملی از انرژی‌های تجدید پذیر است. البته که هزینه‌های ایلان ماسک برای اهداف خیرخواهانه را فراموش نمی‌کنیم.

او 15 میلیون دلار برای کمک به برنامه سواد آموزی جهانی پرداخت کرده است. هدف این برنامه آموزش ریاضی و مهارت‌های خواندن و نوشتن به کودکان فقیر به حساب می‌آید. ایلان در زمینه کارهای خیرخواهانه قدم‌های بزرگی بر می‌‌دارد.

3. به سختی کار می‌کند و یک رییس سخت گیر است

elon musk 28

سال 2012 برای اولین بار دارایی‌های او از یک میلیارد دلار فراتر رفت. امروز بیش‌تر از 156.9 میلیارد دلار ثروت دارد. نزدیک به 157 برابر در کمتر از 10 سال کمتر از معجزه نیست.

عنوان دومین ثروتمند جهان را کنار اسم خود دارد اما دارایی تمام نشدنی‌اش را با خرید کشتی‌های تفریحی به رخ نمی‌کشد. بیش‌تر اوقات او را در دفتر کاری می‌بینیم.

همانطور که او برای هدف سخت کار می‌کند، از کارمندان خود نیز انتظار دارد که سخت کار کنند. داستان‌های جالبی در مورد تسلا و شرایط کاری او شنیده می‌شود.

یکی از دستیاران قدیمی ایلان برای افزایش حقوق درخواست داد. ماسک به او گفت: برای دو هفته به مرخصی برو، کارهای تو را خودم انجام می‌دهم.

بعد از دو هفته آن زن به کار بازگشت. ماسک گفت: دیگر به همکاری تو نیازی نداریم! ادعاهای زیادی در مورد حقوق کم و نا عادلانه وجود دارد. تسلا ادعاها را بارها و بارها رد کرده است.

البته که مشکلاتی در خصوص اتحادیه‌های کار، کارگری و دیگر موارد وجود دارد. زیر بار تمام فشارها دیدیم که تسلا کار خود را به خوبی جلو می‌برد.

2. هایپرلوپ به میدان می‌آید

elon musk 30

سال 2013 ایلان ماسک برگ برنده خود را در مورد حمل و نقل با سرعت بالا روی میز گذاشت: هایپرلوپ. یک نوع حمل و نقل که توسط مهندسان تسلا و اسپیس ایکس دنبال می‌شود.

هایپرلوپ اساسا یک قطار است که داخل لوله بزرگ حرکت می‌کند. بار یا مردم به کمک نیروی مغناطیسی شناور می‌شوند و با سرعت بالا از مبدا به سمت مقصد حرکت می‌کنند.

بر اساس ادعای این مجموعه، قطارهای هایپرلوپ با سرعت 700 یا 800 مایل در ساعت (1126 یا 1287 کیلومتر در ساعت) حرکت می‌کنند.

سفر با این قطارها مدت زمان سفر را به شدت کاهش می‌دهد. مسیر 6 ساعته با خودرو تنها 85 دقیقه طول می‌کشد. ایلان به پیشرفت کار فکر می‌کند.

برای پیشرفت، تمام پروژه را به صورت متن باز عرضه کرده. هر کسی می‌تواند از این فناوری استفاده کند و آن را بهبود ببخشد.

بسیاری از مردم در زمینه اقتصادی بودن کار شک و تردید زیادی دارند. چندین شرکت سعی می‌کنند تا ایده به واقعیت نزدیک شود.

ویرجین هایپرلوپ در نوامبر سال 2020 اولین آزمایش خود را در مرکز آزمایش هایپرلوپ، نزدیک شهر لاس وگاس انجام دادند.

آن‌ها از نزدیک شدن یک رویا به واقعیت صحبت می‌کنند. شما در مورد این قطارهای سریع چطور فکر می‌کنید؟

1. او در توییتر جریان سازی می‌کند

ایلان ماسک چطور تبدیل به بتمن در دنیای واقعی شد؟ 10 نکته طلایی

توییت کردن بارها او را به درد سر انداخته است. یک بار از طرف دولت و بورس آمریکا و بار دیگر به دلیل کاهش ارزش بیت کوین و از طرف مردم تحت فشار قرار گرفته.

دوره ریاست جمهوری ترامپ را به یاد دارید؟ مردی که با حروف بزرگ توییت می‌کرد و آن سوی دنیا بازارهای مالی بالا و پایین می‌رفت.

او رییس جمهور آمریکا بود، ایلان ماسک چه جایگاهی دارد؟ اثر توییت‌های او را به خوبی در بازار رمز ارزها و سهام شرکت‌های فناوری می‌بینیم.

از جنجال‌هایی در مورد گرفتار شدن یک کودک در غار شروع شد تا به ماجرای 1000 دستگاه تهویه هوا برای بیمارستان رسیدیم.

ماجرا تا سهام تسلا ادامه داشت. بعد از یک توییت سهام تسلا 11 درصد افزایش یافت و 7 درصد پایین آمد. دو نفر از سهامداران این شرکت در آگوست 2018 شکایت از ایلان ماسک را به دادگاه رساندند.

در شکایت آن‌ها گفته شده است: توییت‌های ایلان ماسک یک ترفند برای افزایش و یا کاهش قیمت سهام است. افرادی تحت معاملات اهرمی از طریق این توییت‌ها سود کسب می‌کنند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار از ایلان شکایت کرد. در نتیجه این شکایت جریمه 20 میلیون دلاری از او دریافت شد.

مبلغ دریافت شده از ایلان ماسک و شرکت تسلا به سرمایه گذاران آسیب دیده رسید. او از ریاست تسلا کناره گیری کرد اما مدیرعامل باقی ماند.

به هرحال برای مدت‌ها تنها افراد تاثیر گذار در عرصه بازارهای مالی و جهانی سیاستمداران بودند. حالا یک رقیب بزرگ برای خود می‌بینند.

کسی که با یک توییت، بیش‌تر از طرح‌ها و جلسات آن‌ها در هر بازار تاثیر می‌گذارد. در زندگی ایلان ماسک دنیایی از ماجرا جویی‌ها را می‌بینیم.

کارهایی که نبوغ او را به رخ می‌کشد. شما در مورد ایلان ماسک و فعالیت‌های او چطور فکر می‌کنید؟

منبع: electronics.howstuffworks.com

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *