بررسی خودروی جدید مزدا 3 با نام مزدا 3-2.5 توربو مدل 2021

2021 Mazda3 AWD SkyactivG Turbo 21

مزدا 3 مدل 2021

این سری از خانواده‌ی مزدا 3 با نام 2.5 توربو (Mazda 3 2.5 turbo) ، در سال 2021 روانه‌ی بازار شد. بررسی این خودرو نسبت به دیگر تولیدات شرکت مزدا اندکی دشوار تر است. زمانی که به این خودرو نگاه می‌کنید ، احساس می‌کنید که یک جای کار ایراد دارد. با وجود این که شتاب این خودرو شما را در صندلی میخ کوب می‌کند و عملکرد فوق‌العاده‌ی آن بر سر پیچ‌ها شما را شگفت زده خواهد کرد ، احساس می‌کنید که هنوز یک چیزی کم دارد! مزدا 3-2.5 توربو در زمینه‌های زیادی از خود عملکرد خوبی نشان داده است. با وجود قدرت بالا و عملکرد‌هایی در حد خودرو‌های اسپرت ، هنوز در مسافت‌های طولانی و مسافرت‌های جاده‌ای راحتی یک خودرو‌ی لوکس را به شما ارائه می‌دهد. اما هنوز کامل نیست!

مدل جدید مزدا 3

طراحی داخلی زیبا

همانطور که گفته شده ، کابین مزدا ۳ مدل 2021 با اختلاف زیادی از بهترین‌های کلاس خود محسوب می‌شود. داشبورد به زیبایی طراحی شده و مجموعه‌ای از نشانگر‌های دیجیتال و آنالوگ به همراه سیستم نمایش شیشه‌ای (Heads Up Display) اطلاعات وضعیت خودرو را در اختیار راننده قرار می‌دهند. تمام تنظیمات ثانویه خودرو اعم از تنظیم صدای دستگاه پخش ، دستگیره‌های راهنما و … ، از طریق کلید‌ها و سوئیچ‌هایی که به خوبی طراحی شده و استفاده از ‌آن‌ها به شما حس خوبی می‌دهد ، کنترل می‌شوند. حتی در زمانی که کار ساده‌ای مثل تنظیم دمای کابین را انجام می‌دهید ، با استفاده از کلید‌ها کیفیت ساخت این خودرو را می‌توانید احساس کنید. شرکت مزدا در حال تلاش برای وارد شدن به بازار خودرو‌های لوکس است و تولید کابینی با این کیفیت نمونه‌ی بازر این تلاش‌هاست که به ثمر نشسته‌اند.

مزدا 3 هچ‌بک نیز به چشم ی خودرو‌ی ساده می‌نماید که با داشتن فضای کافی برای حمل بار کارایی بیشتری دارد. اما زمانی که دکمه‌ی اسپرت را فشار می‌دهید ، خودرو به صورت خودکار حساسیت پدال گاز را افزایش داده و فاصله‌ی بین دنده‌ها را کاهش می‌دهد. با این کار عملکرد یک خودرو‌ی اسپرت را در اختیار خواهید داشت. اما اگر خودرو را در حالت عادی نگه دارید ، در کنار راحتی و رفاه ، خودرویی با صرفه‌ی اقتصادی خواهید داشت که تنها به 7.6 لیتر سوخت برای پیمودن 100 کیلومتر مسافت احتیاج دارد. در این خودرو از سیستم صوتی ‌‌Bose استفاده شده که با کیفیت بالایی صدای مورد نیازتان را پخش می‌کند. صدای باد و لاستیک‌ها به خوبی ایزوله شده‌اند. به طور کلی ویژگی‌هایی به چشم می‌خورند که قیمت 35.020 دلاری آن را به خوبی توجیح می‌کنند.

داشبورد مزدا 3

خودرویی برای ماشین باز‌ها ؟

هرخودرویی را می‌توان با کیفیت بالا تولید کرد و رفاه و راحتی را در آن به وجود آورد اما زمانی که با دیدن آن هیجان زده نمی‌شوید ، باز هم خودروی خوبی به شمار می‌آید؟ ممکن است که بگویید دیگر هیجان انگیز بودن یک خودرو در این سال‌ها به عنوان یک فاکتور اصلی تلقی نمی‌شود و من هم با شما موافقم اما موضوع شرکت مزدا که تاریخچه‌ای پر از خودرو‌های جذاب دارد ، با دیگر خودرو‌ها متفاوت است. اگلر در گوشه‌ی ذهنتان خودرو‌های تولید شده توسط این شرکت که با آن‌ها خاطره دارید را به یاد بیاورید ، دیگر مزدا 3-2.5 توروبو شما را متقاعد نمی‌کند.

ممکن است که روحیه‌ی جوان ما کمی در نتیجه‌گیری تاثیر گذاشته باشد اما زمانی که اسم توربو را در نام یک خودرو می‌شنوید خود به خود قلبتان به تپش نمی‌افتد؟ مزدا 3-2.5 توربو ، دارای موتور توربو‌شارژ چهارسیلندر خطی با حجم 2.5 لیتراست که توان تولید قدرتی برابر با 227 اسب بخار و گشتاوری برابر با 420 نیوتن متر را داشته و از سیستم چهار چرخ محرک استفاده می‌کند. زوماین که این مشخصات را می‌خوانید به یاد فولکس واگن GTI یا فورد فوکوس ST خواهید افتاد که به عنوان خودرو‌های هچ‌بک ، رانندگی ‌آن‌ها شور زندگی را در شما زنده خواهد کرد اما زمانی که به این سری از مزدا 3 نگاه می‌کنید ، تفاوت را احساس می‌کنید. با داشتن تمامی ویژگی‌ها ، یک جای کار می‌لنگد.

 

مزدا 3

موتور

موتور جدید توربو شارژ که البته جدیدِ جدید هم نیست (نویسنده: پیش از این ، شرکت مزدا از این موتور در خودرو‌هایی مثل CX-9 و CX-5 استفاده کرده اما در توضیحاتی که درباره‌ی مزدا ۳ داده است از آن به عنوان موتور جدید اسم می‌برد) در صورتی که با بنزین 93 اکتران تغذیه شود توان تولید قدرتی برابر با 250 اسب بخار و گشتاوری برابر با 434 نیوتن متر را دارد که البته با استفاده از سوخت در دسترس ، این اعداد به همان مقادیر ذکر شده در قبل کاهش خواهند یافت. شرکت مزدا با تغییراتی که در موتور استفاده شده در مدل هچ‌بک داده است توانسته 41 اسب بخار قدرت بیشتری نسبت به مدل پایه‌ی مزدا 3 تولید کند.

 

با تست‌های انجام شده بر روی این خودرو ، مدل توربوشارژ در 5.9 ثانیه زمان ، از حالت سکون به سرعتی برابر با 100 کیلومتر بر ساعت می‌رسد و می‌توانید یک چهارم مایل را در 14.5 ثانیه طی کند. این اعداد در کلاس مزدا 3 ، ارقام بالا و مناسبی محسوب می‌شوند و حتی از فولکس واگن GTI 2020 که از سیستم کلاج دوگانه استفاده می‌کرد ور در 6.0 ثاینه به 100 کیلومتر بر ساعت سرعت می‌رسید ، سریع‌تر است.

 

این آمار بسیار خوب به نظر می‌رسند اما تفاوت را زمانی احساس می‌کنید که سوار مزدا 3 توربو شده اید و تنها دو پدال را زیر پای خود احساس می‌کنید. بله ! مزدا 3-2.5 توربو تنها با گیربکس اتوماتیک تولید خواهد شد. این موضوع زمانی مشکل ایجاد می‌کند که می‌خواهید بر سر پیچ‌ها اندکی شیطنت به خرج دهید. پای خود را بر روی پدال گاز فشار می‌دهید اما با مداخله‌ی سیستم کنترل اصطکاک اتفاقی نمی‌افتد! این درست است که این خودرو عملکرد خوبی دارد اما این عملکرد آنچه که انتظار آن را داشتیم نیست. موضوع بر سر شتاب خودرو است که با توجه به اعداد ، بسیار خوب به نظر می‌رسد اما شرکت مزدا با استفاده از این جعبه دنده ، سنت قدیمی خود که تولید خودرو‌هایی با حس رانندگی خاص بوده است را شکسته است.

موتور مزدا 3

مزدا 3-2.5 توربو 2021 به جای این که سرزنده به نظر برسد ، به شما حس یک آرامش‌بخش را می‌دهد. پدال‌های ترمز بسیار نرم‌اند در حدود یک اینچ تا قبل از درگیری کامل ترمز‌های فضای خالی دارند. طریقه‌ی طراحی‌ آن‌ها با تولیدات گذشته که با کوچکترین اشار‌ه‌ای ترمز‌ها را کامل درگیر می‌کردند ، کاملا متفاوت است. این موضوع بر روی حس رانندگی تاثیر منفی گذاشته و باعث می‌شود که راننده در هنگام رانندگی نتواند به واکنش‌های خودروی خود اعتماد کند. رقبای این خودرو با واکنش‌های سریع پدال‌ها به شما احساس اعتماد به نفس می‌دهند و باعث ایجاد هیجانی لذت بخش و سرگرم کننده می‌شوند. اما این روحیه در مزدا 3-2.5 توربو 2021 وجود ندارد و بیشتر شبیه به خودرویی است که مادربزرگتان با آن به خرید می‌رود.

 

سیستم تعلیق مزدا 3 به عنوان بزرگ ترین شناسه ی این خودرو شناخته می‌شود که با استفاده از کمک فنر‌های اسپرت ، فرمان‌پذیری و چابکی یک خودروی اسپرت را به آن می‌دادند. استقاده از سیستم‌ تعلیق‌های مستقل برای محور عقب و کمک فنر‌های اسپرت دیگر متعلق به نسل قبلی مزدا 3 است و از آن‌ها در این مدل خبری نیست. همانطور که قبل‌تر نیز گفته شد ، مزدا 3-2.5 توربو 2021 فرمان‌پذیری در حد انتظار ما ندارد و به راحتی کنترل خود را از دست می‌دهد. تا پیش از این جعبه دنده‌ی این خودرو به عنوان یک مشکل به نظر می‌رسید اما اکنون سیستم تعلیق نیز به ان اضافه شده است. البته دوباره باید تاکید کرد که این مشکلات تنها به دلیل عقبه‌ی خوب این خودرو به نظر من رسیده است و به عنوان یک مشکل اساسی در طراحی به آن‌ها اهمیت داده نمی‌شود.

 

2021 Mazda3 AWD SkyactivG Turbo 28

ویژگی‌های زیادی برای دوست داشتن وجود دارد اما هنوز دوست داشتنی نیست!

 

با توجه به سابقه‌ی شرکت مزدا ، ما می‌دانیم که این شرکت توانایی تولید هچ‌بک‌هایی در سطح بالا را دارد که توانایی رقابت با بهترین‌ها در این دسته را دارند. برای مثال می‌توان به مزدا اسپید 3 اشاره کره که در کنار عملکرد‌های سطح بالای خود ، دوست داشتنی نیز بود. ما از مزدا 3-2.5 توربو به عنوان یک طراحی جدید از آن خودرو توقع دیگری داشتیم که به آن‌ها پاشخی داده نشد. انتظار ما تولید خودرویی مثل اسپید 3 که از آرزوی‌های زمان نوجوانی ما بود نیست اما حداقل توقع مشاهده‌ی شباهت‌هایی را داشتیم.

با تمام این توضیحات ، مزدا3-2.5 توربو مدل 2021 ، یک خودرو بد شناخته نمی‌شود. این خودرو یک وسیله‌ی کارآمد برای استفاده‌های روزمره و تعطیلات آخر هفته است و از عملکرد‌های قدرتمندی در بین رقبای خود بخوردار است. کیفیت سواری و رفاه در طور رانندگی در سطح بالایی قرار دارد و به شما حس خوبی می‌دهد اما در آخر آن حس خاص یک هچ‌بک چابک را به شما نمی‌دهد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *