چیدمان خاص صفحه کلید QWERTY از کجا آمده؟

QWERTY

در سال 1874 شرکت Remington & Sons اولین ماشین تایپ تجاری جهان را به اسم Remington Number 1 طراحی کرد. این ماشین تایپ توسط کریستوفر شولز طراحی شده و در آن از چیدمان QWERTY که همه ما با آن آشنا هستیم استفاده شده بود.

در اولین ماشین‌های تایپ از مکانیزمی استفاده شده که در آن کاراکترها در انتهای یک میله قرار داشتند. وقتی ضربه‌ای به کلیدی وارد می‌شد، یک رابط میله را به نواهری جوهری برخورد می‌داد.

پیش نمایش اولیه طراحی شده توسط شولز یک ایراد داشت و میله‌های آن به هم برخورد کرده و گیر می‌کردند. بنابراین او تصمیم گرفت پرکاربردترین کلیدها را در محل‌هایی درج کند که دسترسی به آنها سخت باشد و با این کار سرعت تایپیست‌ها را کاهش داده و از بروز این مشکل پیشگیری کند.

چیدمان صفحه کلید QWERTY
چیدمان صفحه کلید QWERTY

دلیل استفاده از این چیدمان هر چه که بود، بعید به نظر می‌رسید که یکی از اولین صفحه کلیدهای طراحی شده در تاریخ کامل و بی نقص باشد. طراحی صفحه کلید QWERTY با طرح Dvorak (دورژاک) تفاوت زیادی دارد. در این طرح سعی شده فاصله سپری شده توسط انگشتان تایپیست به کمترین میزان ممکن برسد. همچنین سعی شده تایپیست بیشتر انگشتانش را روی حروف پشت سر هم جابجا کند.

در طرح دورژاک سعی شده پر کاربردترین حروف در سطر اصلی قرار بگیرد تا نیازی نباشد که برای فشردن این کلیدها انگشتان کاربر حرکت کنند. همه حروف مصوت و بعضی از حروف صامت در اختیار دست چپ قرار گرفته و دست راست فقط حروف صامت را در اختیار دارد. بنابراین در صفحه کلید QWERTY تعداد کلمات انگلیسی که فقط با یک دست می‌توان تایپ کرد بسیار کم است (مثل papaya و opaque) اما pumpkin و minimum را می‌توان با دست راست در صفحه کلید QWERTY تایپ کرد.

چیدمان صفحه کلید dvorak
چیدمان صفحه کلید dvorak

در این سایت طرح صفحه کلید QWERTY مشخص شده است. اگر قرار بود این مقاله را با صفحه کلید دورژاک تایپ کنم، انگشتان من باید مسافتی 30 متره را طی می‌کرد اما در صورت تایپ با صفحه کلید QWERTY این مسافت 54 متر بود.

اما عده‌ای معتقدند که صفحه کلید دورژاک از نظر بهره وری تفاوتی با QWERTY ندارد. مطالعه‌ای مستقل که سال 1956 انجام شد نشان داد که سرعت تایپ تایپیست‌های QWERTY و دورژاک تقریباً یک اندازه است و مطالعات بعدی هم تفاوت خاصی بین این دو نوع صفحه کلید نشان نداد (منبع). شاید به همین دلیل هنوز هم از صفحه کلیدهای QWERTY استفاده می‌شود.

می توانید با تغییر تنظیمات سیستم عامل کامپیوترتان پیکربندی آن را از QWERTY به دورژاک تغییر دهید و اختلاف سرعت ایجاد شده را بررسی کنید. حتی این امکان وجود دارد که چیدمان کلیدهای بعضی از صفحه کلیدها را تغییر داده و به طرح دورژاک تبدیل کرد.

سوالات متداول

چه کسی صفحه کلید QWERTY را ابداع کرد؟

در سال 1874 شرکت Remington & Sons اولین ماشین تایپ تجاری جهان با نام Remington Number 1 را طراحی کرد. این صفحه کلید توسط کریستوفر شولز ابداع شد و در طراحی آن از چیدمان QWERTY استفاده شده بود.

دلیل استفاده از این چیدمان خاص در صفحه کلیدهای QWERTY چیست؟

طرح اولیه ارائه شده توسط شولز یک ایراد داشت و در آن کلیدها به هم برخورد می‌کردند. در نتیجه او کلیدها را طوری سازماندهی کرد که پرکاربردترین کلیدها از هم دور باشند.

آیا طرح دورژاک بهتر از QWERTY است؟

گرچه گفته شده که طرح دورژاک ارگونومیک تر است اما برای تایپ کلمات با هر دو صفحه کلید مسافت طی شده توسط انگشتان تقریباً یکسان است.

قبل از QWERTY از چه صفحه کلیدی استفاده می‌شد؟

در اولین ماشین‌های تایپ از مکانیزمی استفاده شده بود که در آن کاراکترها در انتهای یک میله قرار داشتند. هر زمان کلیدی فشرده می‌شد، یک رابط میله را به نواری آغشته به جوهر برخورد می‌داد. فشار ایجاد شده روی کاراکترها منجر به برخورد جوهر به کاغذی می‌شد که پشت این نوار قرار داشت.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *