اعلامیه جدید گوگل: کروم را سریع تر از قبل آپدیت می‌کنیم!

کروم

گوگل دیروز اعلام کرد که بعد از انتشار کروم 94 در سه ماهه سوم سال جاری، چرخه حیات این مرورگر از 6 هفته به 4 هفته کاهش پیدا می‌کند. بعلاوه، قرار شده برای نسخه‌های کرومیوم و سازمانی هم چرخه حیات ایجاد شود و یک آپشن جدید به اسم Extended Stable (نسخه پایدار تمدید پذیر) هم با آپدیت‌های 8 هفته‌ای عرضه می‌شود.

در ده سال اخیر، نسخه‌های پایدار مرورگر کروم چرخه حیات 6 هفتگی داشتند اما از آنجایی که گوگل فرایند تست و انتشار کروم را ارتقاء داده و از سال 2000 انتشار آپدیت‌های امنیتی دو هفته‌ای را آغاز کرده، تصمیم گرفته چرخه حیات کروم را کاهش دهد یا به عبارت دیگر آپدیت‌ها و امکانات جدید را با سرعت بیشتری منتشر کند.

ممکن است برنامه ریزی نصب آپدیت برای کمپانی‌ها یا کاربرانی که از کروم روی دستگاه‌های تعبیه شده استفاده می‌کنند بیشتر زمان ببرد. در نتیجه گوگل تصمیم گرفته طول عمر نسخه‌های پایدار را افزایش دهد که هر 8 هفته یک بار آپدیت می‌شود. البته آپدیت‌های امنیتی این مرورگر هر 2 هفته یک بار منتشر می‌شوند اما چنین آپدیت‌هایی مربوط به اضافه شدن امکانات جدید نیستند و همه اصلاحات امنیتی نسخه‌های 4 هفته‌ای را هم ندارند.

گوگل در کنار کوتاه تر کردن چرخه حیات مرورگر کروم قصد دارد برای Chrome OS نسخه‌های پایداری با طول‌های مختلف منتشر کند اما هنوز جزئیات این طرح مشخص نیست.

چرخه حیات نسخه‌های مختلف کروم
چرخه حیات نسخه‌های مختلف کروم

آپدیت مرورگر چه اهمیتی دارد؟

از نظر آپدیت مرورگر، فایرفاکس شرکت موزیلا بیشترین سرعت را دارد و به نظر می‌رسد که حالا گوگل هم سعی می‌کند شبیه موزیلا عمل کند. در هر صورت آپدیت مرورگر به دلایل مختلف مهم است. اولاً آپدیت مرورگر به مسئله سازگاری با وبسایت‌ها مربوط است یعنی معمولاً سایت‌های جدید فناوری‌هایی دارند که فقط در مرورگرهای جدید از آنها پشتیبانی می‌شود. دوماً نصب این آپدیت‌ها از دیدگاه مسائل امنیتی مهم است چون همیشه نسخه‌های جدید امنیت بیشتری دارند و سوماً معمولاً مرورگرهای جدید ریسپانسیوتر هستند و عملکرد بهتری دارند.

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *