نقشه 25000 سیاهچاله بزرگ در کهکشان های دور

سیاهچاله بزرگ

عکس زیر به نظر نقشه ای از ستارگان است، اما در واقع اینطور نیست.

درواقع هر نقطه در این عکس از آسمان تاریک شب نشان دهنده یک سیاهچاله وسیع بنام سیاهچاله بزرگ است که هرکدام در یک کهشکان متفاوت و دور قرار دارد.

نقشه سیاهچاله بزرگ

ستاره شناسان معتقدند که در قلب تقریبا هر کهکشانی مانند کهکشان خودمان، سیاهچاله های بزرگی وجود دارد که میلیون ها بار نسبت به خورشید بزرگتر هستند.

سیاهچاله ها تقریبا به هرچیزی که در اطرافشان باشد، می چسبند و به قدری متراکم هستند که تقریبا هیچ چیزی حتی نور نیز نمی تواند از آنها فرار کند.

البته، همچنان با نگاه کردن و بررسی انتشار امواج رادیویی می توان این سیاهچاله ها را مشاهده کرد.

به این ترتیب بود که این عکس معروف از یک سیاهچاله در سال 2019 گرفته شد.

نحوه تهیه عکس نقشه 25000 سیاهچاله بزرگ

گروهی از ستاره شناسان در دانشگاه Leiden در هلند با استفاده از امواج رادیویی توانستند تمام سیاهچاله هایی که در بخش از آسمان شمالی قابل مشاهده است را مکان یابی کنند.

آنها 256 ساعت، مشاهده آسمان را برای نقطه گذاری این سیاهچاله بزرگ ترکیب کردند.

اما باتوجه به اینکه پوسته ذرات بارداری که کره زمین را احاطه می کنند که یون کره نامیده می شوند، امواج و سیگنال های ورودی را مختل می کنند، کار آنها سخت و پیچیده شد.

یکی از این ستاره شناسان اعلام کرد: “اینکار شبیه به تلاش برای نگاه کردن به بیرون، زمانی که در یک استخر پر از آب غوطه ور هستید، است. وقتی از درون آب به بالا نگاه می کنید، امواج آب، نور را منحرف می کنند و دید شما را مختل می سازند.”

برای تنظیم این اختلالات، آنها الگوریتم هایی ایجاد کردند که بروی ابر کامپیوتر ها به منظور اصلاح تاثیر یون کره هر 4 ثانیه اجرا می شد.

اینکار درنهایت منجر به ایجاد عکس بالا شد که 4 درصد آسمان شمالی و 25.000 سیاهچاله بزرگ را نشان می دهد.

یکی از این محققان افزود: “اینکار حاصل تلاش سال های بسیار زود بروی این داده های به شدت مشکل است. ما باید روش های جدیدی برای تبدیل امواج رادیویی به عکس از آسمان اختراع کنیم.”

این تیم امیداور است که این پروژه نقشه برداری را تا پوشش کامل آسمان شمالی و سایر سیاهچاله بزرگ ادامه دهد.

اما تا این لحظه هم آنها خوشحالند که توانستند این نتایج ارزشمند را با دنیا به اشتراک بگذارند و در پایان یکی دیگر از اعضای این تیم گفت: “بعد از سالها توسعه و تولید نرم افزار، جواب دادن این کار واقعا شگفت انگیز و خارق العاده است.”

 

آواتار مهرناز شهریاری

توسط مهرناز شهریاری

شیفته خلاقیت، فناوریهای نو و سبک زندگی ایرانی هستم و تاکیدم در ترجمه و انتشار مطالب بر تازه‌ترین خبرهای فناوری مبتنی بر خلاقیت هست که می توانند کیفیت زندگی را ارتقا بخشند، از همراهی شما عزیزان در این مسیر بی نهاست خرسندم و نیازمند دیدگاههای ارزشمند شما هستم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *