استخراج ارز دیجیتال با MACBOOK AIR M1؛ آیا این کار به صرفه است؟

استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال با MACBOOK AIR M1 امکان‌پذیر شد. سال گذشته اپل از اولین کامپیوتر مبتنی بر معماری ARM خود که چیپست اختصاصی Apple M1 را به ارمغان آورد رونمایی کرد. این چیپست عملکرد و کارایی بسیار خوبی را به ارمغان می‌آورد و نوید آینده‌ای با رایانه‌های مبتنی بر ARM بیشتری را می‌دهد. به دلیل بسته بودن سخت افزار اپل بسیاری از علاقه‌مندان سعی کرده‌اند با تمام توان خود قفل این تراشه را باز کنند. طبق گزارشات اخیر توسعه‌دهنده نرم‌افزار Yifan Gu راهی برای استخراج اتریوم در مک‌بوک ایر M1 پیدا کرد و اطلاعات آن را در GitHub قرار داد.

استخراج ارز دیجیتال

بر اساس گزارش‌ها از نیمه دوم سال گذشته صنعت تراشه و مدارها در سطح جهانی کمبودهای بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است. این امر سازندگان تراشه برای تولیدکنندگان کنسول مانند سونی و مایکروسافت را تحت تأثیر قرار داده است. شایان ذکر است که وضعیت تراشه‌های کارت گرافیک در بدترین شرایط قرار دارد. به عنوان مثال انویدیا سال گذشته از نسل جدید کارت‌های گرافیکی خود رونمایی کرد اما حتی تا امروز نمی‌تواند میزان محصول تولیدی مناسبی از آن‌ها را در بازار ارائه دهد. به گفته هارلان سور تحلیلگر مورگان استنلی در ژاپن تقاضای تراشه 10تا 30 درصد از ظرفیت تولید فعلی فراتر رفته است كه جبران آن تا یك سال به طول می‌انجامد.

کارت گرافیک کمبود زیادی دارد و عملکرد استخراج آن توسط انویدیا محدود شده است. استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال باید به روش‌های دیگری فکر کنند. به همین دلیل استخراج‌کنندگان و توسعه‌دهندگان سخت به دنبال ایده‌های جدید هستند. این احتمالاً یکی از دلایل تلاش Yifan Gu برای شکستن و تبدیل مک‌بوک ایر M1 به گزینه‌ای مناسب برای استخراج است.

استخراج ارز دیجیتال با MACBOOK AIR M1 اپل فقط برای تازه‌کارها مناسب است

به گفته این توسعه‌دهنده کارایی استخراج مک‌بوک ایر M1 اپل بسیار متوسط ​​است. این سیستم تنها 2MH / s (دو میلیون هش در ثانیه) تولید می‌کند و مصرف برق آن حدود 17 تا 20  وات است. این اعداد فقط برای تازه‌کارها مناسب است و درآمد روزانه به کمک استخراج ارز دیجیتال با مک‌بوک در حدود 0.14 دلار است. اگرچه کاملاً از هسته اختصاصی NVIDIA CMP عقب می‌ماند اما می‌تواند جهت جدیدی را برای استخراج ارز دیجیتال تعیین کند. لازم به ذکر است که این اولین تلاشی نیست که پردازنده M1 را به گزینه معتبری برای استخراج تبدیل می‌کند. در دسامبر سال گذشته توسعه دهندگان XMRig در تلاش بودند مونرو را با مک‌بوک ایر M1 استخراج کنند.

M1 یک تراشه ساخت اپل است که در دستگاه‌های اپل مانند مک‌بوک ایر، مک‌بوک پرو 13 اینچی و مک مینی موجود است. از آنجا که این محصولات از معماری Arm استفاده می‌کنند اپل توسعه‌دهندگان را به ایجاد برنامه‌های بومی بر اساس این معماری تشویق می‌کند. اپل همچنین روزتا2 را در سیستم عامل مک ارائه می‌دهد تا برنامه‌های مبتنی بر اینتل را به معماری Arm تبدیل کند. در نتیجه برنامه‌های مبتنی بر اینتل همچنین می‌توانند بر روی Apple M1 اجرا شوند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *