اختراع جدید اپل: آثار اثر انگشت پنهان می‌شود؟

titanium macbook pro dbrand

اپل در تلاش است تا آثار اثر انگشت را بر روی وسایل هوشمند خود از بین ببرد یا کاهش دهد و با توجه به اختراعاتی که جدیدا این شرکت ثبت کرده است، احتمالا تصمیم دارد تیتانیوم را بر روی وسایل هوشمند خود امتحان کند.

پتنت (حق ثبت اختراع) اپل در اداره ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده‌ی آمریکا ثبت شده است. نام این اختراع ” لایه‌های اکسیدی برای سطوح فلزی” نامگذاری شده و به طور کامل توضیح می‌دهد که چگونه تنها یک لایه‌ی نازک اکسیدی می‌تواند اثر انگشت شما را روی وسایل هوشمند کمرنگ‌تر کند.

اختراع اپل

ماه گذشته، خبر اختراع اپل حاکی از آن بود که این شرکت تا حد زیادی مشتاق است از تیتانیوم در بدنه‌ی آی پد، مک بوک و گوشی آیفون استفاده کند و همچنین بر مزیت‌های عنصر تیتانیوم همچون مقاومت بالا، استحکام و پوشش سخت آن تاکید دارد.

به عنوان مثال، سختی نسبتا زیاد تیتانیوم باعث مقاومت آن در برابر خراش می‌شود و استحکام آن مقاومت کافی در برابر خم شدن ایجاد می‌کند. علاوه بر این، تیتانیوم نسبت به آلیاژهای دیگر در برابر خوردگی مقاوم‌تر است.

اپل اظهار داشت هنگامی که به بدنه‌ی تیتانیومی یک محصول دست می‌زنید به راحتی اثر انگشت خود را می‌بینید، این موضوع تا حدی به دلیل بازتاب کم در سطح تیتانیوم و آلیاژهای آن است.

با این حال یکی از معایب استفاده از تیتانیوم و آلیاژهای آن این است که به راحتی می‌توان روغنی که از اثرانگشت به جا می‌ماند را بر روی موادی که از این عناصر ساخته‌ شده‌اند مشاهده کرد. شاید بگویید ماهیت و حجم اثر انگشت هم در این امر تاثیر دارد ، اما حتی انگشتان تمیز هم می‌توانند در سطح تیتانیوم اثرات واضحی به جا بگذارند.

تیتانیوم در اپل

معمولاً برای کاهش اثر انگشت روی سطوح شیشه‌ای مانند جلو و عقب آیفون‌ها، از پوشش‌های ضدلک (oleophobic)  استفاده می‌شود، اما این نوع پوشش‌ها در سطح تیتانیوم چندان خوب عمل نمی‌کنند. به همین دلیل اپل راهکارهای موثرتری برای جلوگیری از اثر انگشت روی محصولات خود ارائه کرده که باعث تغییر تیتانیوم و آلیاژهای آن است.

و همین موضوع باعث شد که اپل در مورد استفاده‌ از لایه‌ی اکسیدی نازک تحقیق کند تا مشکلات ناشی از اثر انگشت را کاهش دهد یا حتی از بین ببرد. لایه‌ی اکسیدی اپل باعث می‌شود سطح وسیله، همچنان نور را منعکس ولی اثر انگشت و لکه‌ها را مخفی کند.

در برخی از ترکیب‌ها، لایه‌های اکسیدی آن‌قدر ضخیم هستند که هنگامی که به آن اشیا نگاه می‌کنید باعث اختلاف مسیر بصری شما می‎‌شود و در نتیجه تداخل رنگی ایجاد شده توسط اثر انگشت را کاهش داده یا از بین می‌برند. همچنین در برخی از ترکیب‌ها نیز لایه‌های اکسیدی دارای ضخامت غیر یکنواختی هستند که نحوه‌ی بازتاب نور را تغییر می‌دهند‌ و  باعث تکرار همین نتیجه می‌شوند.

شرکت اپل بیان کرده حتی با وجود این که کاربرد این لایه‌ی اکسیدی در تیتانیوم است، می‌توان از آن در سطوحی از جنس “آلومینیوم و آلیاژ آن، فولاد، منیزیم و آلیاز آن ، زیرکونیوم یا آلیاژ آن نیز استفاده کرد.

همچنین اپل به کاربرد این لایه‌ی اکسیدی برای ایجاد بدنه‌های با دوام و جذاب در طیف وسیعی از محصولاتش، از جمله آی پد، آیفون اپل واچ و مک بوک تاکید کرده است.

در ماه گذشته اخباری منتشر شد که نشان می‌داد اپل در مورد گسترش استفاده از تیتانیوم برای محصولات خود در تلاش است، در حال حاضر فقط در نسخه‌ی اپل واچ وجود دارد، به زودی تحقیقات بررسی شده در این مورد، منجر به نوآوری‌ در فناوری‌های دیگر هم می‌شود.

منبع: macrumors.com

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اپل،آیفون
آواتار فاطمه شیردل

توسط فاطمه شیردل

نویسنده و مترجم با پنج سال سابقه کار حرفه‌ای! عاشق یادگیری و نویسندگی...

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *