اولین هلی‌کوپتر بالاخره به سطح مریخ رسید.

اولین هلی‌کوپتر

اولین هلی‌کوپتر ارسال شده به خارج از کره زمین پس از فرود موفقیت‌آمیز مریخ‌نورد Perseverance از آن جدا شده و اکنون برای انجام عملیات خود آماده می‌شود.

هلی‌کوپتر Ingenuity که روز پنجشنبه 18 فوریه به همراه مریخ‌نورد Perseverance فرود آمد اکنون فعال است و به عنوان اولین هلی‌کوپتر با کنترل‌کننده‌های زمین ارتباط برقرار می‌کند.

کنترل‌کننده‌های آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا (JPL) جمعه ساعت 6:30 بعدازظهر ارتباطاتی از سمت هلی‌کوپتر دریافت کردند. مدارگرد شناسایی مریخ وزن آن را 2 کیلوگرم نشان می‌دهد و خود هلی‌کوپتر و ایستگاه اصلی آن به طور عادی کار می‌کنند.

تیم کانهام رهبر عملیات هلی‌کوپتر Ingenuity در JPL در بیانیه‌ای روز جمعه گفت: “به نظر می‌رسد که هر دو عالی کار می‌کنند. با این گزارش مثبت ما فردا پس از شارژشدن باتری‌های هلی‌کوپتر به شمت جلو پیش خواهیم رفت.”

اولین هلی‌کوپتر، آماده شارژ شدن باتری‌ها و آغاز ماموریت

این روش روشن کردن که شنبه 20 فوریه اتفاق افتاد شش باتری لیتیوم-یونی “روتور کرافت” را تقریباً تا 30٪ ظرفیت برنامه‌ریزی‌شده، آن‌ها را شارژ می‌کند و داده‌ها برای زمین ارسال می‌شوند تا درباره چگونگی جلسات شارژ کردن باتری در آینده  تصمیم‌گیری شود.

5ev6XxQKwx59hU5nfBPGL3 970 80

در حال حاضر JPL قصد دارد ظرف چند روز دیگر باتری‌ها را تا 35 درصد ظرفیت شارژ کند و سپس جلسات هفتگی شارژ را برای گرم نگه‌داشتن هلی‌کوپتر روی سطح سرد مریخ و جهت آمادگی برای پرواز نهایی آن طی چند ماه آینده انجام دهد.

هلی‌کوپتر Ingenuity  فعلاً از مریخ‌نورد Perseverance نیرو می‌گیرد اما وقتی مریخ‌نورد در نهایت هلی‌کوپتر را رها کند با استفاده از صفحات خورشیدی پهپاد به طور کامل شارژ می‌شود.

JPL در بیانیه‌ای گفت: “پس از اینکه مریخ‌نورد Perseverance، هلی‌کوپتر Ingenuity را روانه سطح مریخ کرد این بالگرد یک ماموریت پرواز آزمایشی تجربی برای مدت 30 روز مریخی  و یا به عبارتی 31 روز زمین خواهد داشت. در مقایسه با یک روز کامل زمین که 24 ساعت است یک روز مریخی که به آن Sol  گفته می‌شود 24 ساعت و 37 دقیقه طول می‌کشد. کنترل کننده‌ها با تاریخ مریخی، 90 مأموریت اولیه را مدیریت خواهند کرد.

JPL افزود: “اگر این اولین هلی‌کوپتر در شب‌های مریخی جایی که در آن دما به منفی 130 درجه فارنهایت و یا به عبارتی به منفی 90 درجه سانتی‌گراد می‌رسد زنده بماند تیم ماموریت، پرواز اولین هواپیما بر روی یک جهان دیگر را ادامه خواهند داد.” اگر هلی‌کوپتر Ingenuity موفق شود در اولین آزمایش خود پرواز کند و معلق بماند بیش از 90 درصد اهداف پروژه محقق خواهد شد. اگر روتورکرافت با موفقیت فرود بیاید و همچنان قابل استفاده باشد می‌توان حداکثر چهار پرواز دیگر انجام داد که هرکدام می‌تواند به نوبه خود موفقیتی دیگر را رقم بزند.

پروازهای Ingenuity می‌تواند نسل جدیدی از کاوشگران سر به فلک کشیده مریخ باشد که به طور مستقل و یا در کنار مأموریت های فرود انسان در آینده بسیار دور کمک‌کننده باشد. هواپیماهای بدون سرنشین در مریخ می‌توانند برای برنامه‌ریزی بهترین مسیرها از مریخ‌نوردان جلوتر بروند و یا برای انجام مطالعات علمی در بالای سطوح خطرناک پرواز کنند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *