شیشه ضدگلوله چطور عمل می کند؟

bp glass 622x415 1

در نگاه اول، شیشه ضدگلوله با یک شیشه معمولی یکسان به نظر می رسند. اما این شباهت، فقط ظاهر ماجراست. هنگامی که گلوله به یک شیشه معمولی برخورد می کند، خرد می شود. اما شیشه ضدگلوله به گونه ای طراحی شده است که بسته به ضخامت شیشه و اسلحه ای که از آن شلیک می شود، می تواند یک یا چند گلوله را تحمل کند. اما چه چیزی به شیشه ضدگلوله این قابلیت را می دهد که بتواند در مقابل گلوله مقاومت کند؟

bulletproof glass c

تولید کنندگان مختلف، انواع مختلفی از شیشه های ضدگلوله را تولید می کنند. اما اساس کار این شیشه ها بر مبنای استفاده از یک لایه پلی کربنات در میان تکه های شیشه معمولی در فرایندی به نام لايه بندى (lamination) می باشد. این فرایند ماده ای شیشه مانند، تولید می کند که از شیشه معمولی ضخیم تر است.

پلی کربنات یک پلاستیک سخت و شفاف است که اغلب با نام تجاری Lexan، Tuffak یا Cyrolon شناخته می شود. شیشه ضدگلوله بین 7 میلی متر تا 75 میلی متر ضخامت دارد. گلوله ای که به یک ورقه شیشه ضدگلوله شلیک می شود، لایه بیرونی شیشه را سوراخ می کند، اما مواد پلی کربنات قادر به جذب انرژی گلوله و متوقف کردن آن قبل از خروج از لایه نهایی است.

Bulletproof glass2

توانایی شیشه ضدگلوله برای متوقف کردن گلوله، بر اساس ضخامت شیشه مشخص می شود. گلوله ای که از یک تفنگ شلیک می شود با نیروی بسیار بیشتری نسبت به گلوله تپانچه، با شیشه برخورد می کند. بنابراین برای متوقف کردن گلوله تفنگ، به شیشه ضخیم تری نسبت به گلوله تپانچه نیاز است.

علاوه بر این، شیشه ضدگلوله یک طرفه نیز وجود دارد. به این صورت که یک طرف آن مانع از عبور گلوله می شود، در حالی که طرف دیگر می تواند گلوله را از خود عبور دهد. این قابلیت به فردی که مورد حمله قرار گرفته اجازه شلیک به فرد مهاجم را می دهد. در این شیشه، از مواد انعطاف پذیر استفاده شده است.

Tesla Pickup 96594.jpg e9cf4 c0 0 2020

یک اتومبیل را تصور کنید که به شیشه ضدگلوله یک طرفه مجهز است. اگر شخصی در خارج از اتومبیل، گلوله ای را به پنجره شلیک کند، ابتدا گلوله به سمت شکننده، ضربه وارد می کند. این باعث می شود که شیشه کمی خرد شود. سپس، گلوله ای که از داخل همان اتومبیل شلیک می شود، به راحتی از داخل شیشه عبور می کند. این امر باعث می شود که مواد شکننده به بیرون متلاشی شود و به گلوله اجازه می دهد مواد انعطاف پذیر را سوراخ کند و به هدف اصابت کند. 

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در عمومی
آواتار ماهان

توسط ماهان

علاقمند به دنیای فناوری و خلاقیت هستم و فارغ التحصیل ارشد آی تی ، متمرکز بر انتشار مطالبی هستم که دارای ترکیبی از خلاقیت ، هنر و فناوری هستند .

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *