دستیار صوتی چیست و چگونه کار می کند؟

1 571UoP62 SNsZh8IIKJKMA

دستیار صوتی برنامه ای است که می تواند دستورات صوتی کاربر را درک کند و بسیاری از کارها را برای او انجام دهد. دستیار صوتی در اکثر تلفن های هوشمند، تبلت ها و رایانه ها و حتی دستیار های صوتی مستقل، مانند آمازون اکو و گوگل هوم وجود دارد.

دستیار صوتی از ترکیب تراشه های کامپیوتری، میکروفون و نرم افزار استفاده می کند تا دستورات کاربر را شناسایی کرده و با صدایی که خود کاربر انتخاب می کند، پاسخ دهد.

2019 11 05 ts3 thumbs 524

آشنایی با دستیار صوتی

به طور کلی، پنج دستیار صوتی اصلی در دنیا وجود دارد (البته دستیارهای صوتی دیگر هم وجود دارد که چندان معروف نیستند):

  • الکسا (Alexa)
  • سیری (Siri)
  • گوگل اسیستنت (Google Assistant)
  • کورتانا (Cortana)
  • بیکسپی (Bixby)

دستیارهای صوتی می توانند خیلی از کارها را انجام دهند. به سوال ها پاسخ دهند، جوک تعریف کنند، موسیقی پخش کنند و در خانه شما، روشنایی، دستگاه تنظیم حرارت، سیستم امنیتی و دستگاه های خانگی هوشمند را کنترل کنند. آنها می توانند به بسیاری از دستورات صوتی پاسخ دهند، پیامک ارسال کنند، تماس تلفنی برقرار کنند و یادآوری تنظیم کنند. هر کاری که از طریق تلفن خود انجام دهید، احتمالاً می توانید از دستیار صوتی خود بخواهید که برای شما انجام دهد.

نکته مهم این است که دستیار صوتی می تواند با گذشت زمان، یاد بگیرد و با عادات و ترجیحات شما آشنا شود. بنابراین هر روز باهوش تر می شود. دستیار صوتی با استفاده از هوش مصنوعی می تواند زبان را درک کند، چهره ها را بشناسد، اشیاء را شناسایی کند و با سایر دستگاهها و نرم افزارهای هوشمند ارتباط برقرار کند.

Bixby Vs Google assistant Vs Siri Vs Cortana

قدرت دستیارهای صوتی روز به روز بیشتر می شود، و دیر یا زود از یکی از این دستیارها استفاده خواهید کرد (البته اگر قبلاً این کار را نکرده باشید). آمازون اکو و گوگل هوم، اصلی ترین گزینه ها برای دستیار صوتی هستند، که به عنوان بلندگوهای هوشمند عمل می کنند. البته انتظار می رود، مدل هایی از برند های دیگر را در آینده نزدیک مشاهده کنیم.

نحوه استفاده از دستیار صوتی

در بیشتر موارد، شما باید با گفتن نام دستیار صوتی، آن را فعال می کنید (مثلاً: سلام سیری، OK گوگل، الکسا، سلام کورتانا). دستیار های صوتی در فهمیدن زبان انسان ها بسیار خوب عمل می کنند، اما باید عبارت ها را صحیح ادا کنید. اگر زیادی محاوره ای صحبت کنید، شاید نتواند جمله شما را متوجه شود.

یک دستیار صوتی معمولاً از طریق صدا با شما ارتباط برقرار می کند. اما برای برخی از دستیارها، مانند سیری اپل، می توانید دستور خود را تایپ کنید. پاسخ دستیار هم اگر دوست داشتید می توانید به شکل متن دریافت کنید. گوگل اسیستنت هم چنین قابلیتی را در اختیار شما می گذارد.amazon echo glamour v2

در تلفن های هوشمند، می توانید از دستیار صوتی برای تغییر تنظیمات یا انجام کامل کارها مانند ارسال متن، برقراری تماس تلفنی یا پخش آهنگ استفاده کنید. با استفاده از بلندگوی هوشمند، می توانید سایر دستگاه های هوشمند موجود در خانه خود مانند دستگاه تنظیم حرارت، چراغ ها یا سیستم امنیتی را کنترل کنید.

دستیار صوتی چگونه کار می کند؟

به دستیارهای صوتی، شنوندگان غير فعال گفته می شود. این دستیارها تنها زمانی صدای شما را می شنوند که آنها را فرا بخوانید (مثلاً بگویید: سلام سیری). برخی ها از این بابت نگران هستند که امنیتشان به خطر بیفتد و از دستیار صوتی به عنوان یک وسیله شنود استفاده شود. اما چنین چیزی ممکن نیست، چون این دستیارها، بدون فراخوانده شدن، به صدای شما گوش نمی کنند.

دستیار صوتی باید به اینترنت متصل باشد تا بتواند جستجوی وب را انجام دهد و پاسخ دهد یا با سایر دستگاه های هوشمند ارتباط برقرار کند. البته موارد انگشت شماری پیش آمده که یک دستیار صوتی، بدون فراخواندن، صدای اطراف را ضبط کند. حتی یک مورد قتل در ایالات متحده رخ داده بود که از دستگاه آمازون اکو، به عنوان شاهد استفاده شد.

هنگامی که از طریق صدا با یک دستیار صوتی ارتباط برقرار می کنید، می توانید بدون مکث، سؤال خود را مطرح کنید. مثلاً بگویید: “سلام سیری، نتیجه بازی امروز چه شد؟” اگر دستیار متوجه نشود یا جواب را پیدا نکند، به شما اطلاع خواهد داد. می توانید جمله خود را بلند تر و شمرده تر بیان کنید. شاید هم لازم باشد اطلاعات بیشتری به او بدهید.

کاربران می توانند دستیار صوتی مبتنی بر گوشی های هوشمند مانند سیری و گوگل اسیستنت را با نگه داشتن دکمه خانه (Home) روی دستگاه فعال کنند. سپس می توانید سؤال یا درخواست خود را تایپ کرده یا با صدای خود بیان کنید. سیری و گوگل اسیستنت نیز با متن یا صوت پاسخ می دهند. بلندگوهای هوشمند مانند آمازون اکو، فقط می توانند به فرامین صوتی پاسخ دهند.

دستیارهای صوتی محبوب

الکسا، دستیار صوتی آمازون، در بلندگوهای هوشمند آمازون اکو وجود دارد. البته در برخی بلندگوهای برند های دیگر هم وجود دارد. می توانید از آن بخواهید آهنگ پخش کند، یک تماس تلفنی برقرار کند یا دستگاههای هوشمند خانه را کنترل کند. این دستیار می تواند با برنامه های دیگر نیز هماهنگ شود.

FeaturedImage robot 01

دستیار صوتی سامسونگ، بیکسپی نام دارد که در گوشی های جدید سامسونگ وجود دارد. بیکسبی مانند الکسا، به دستورات صوتی پاسخ می دهد. همچنین می تواند در مورد رویدادها یا وظایف آینده به شما یادآوری کند. همچنین می توانید از بیکسبی به همراه دوربین گوشی برای خرید، ترجمه، ثبت کدهای QR و شناختن یک مکان استفاده کنید.

به عنوان مثال، می توانید از یک ساختمان عکس بگیرید تا در مورد آن اطلاعاتی کسب کنید یا از محصولی که می خواهید بخرید عکس بگیرید. همچنین می توانید از متنی که می خواهید ترجمه کنید، عکسی بگیرید. بیکسبی می تواند بسیاری از تنظیمات دستگاه شما را کنترل کند و می تواند محتوا را از تلفن شما روی اکثر تلویزیون های هوشمند سامسونگ نشان دهد. 

windows10 cortana

کورتانا دستیار دیجیتالی مجازی مایکروسافت است که به طور پیش‌فرض بر روی رایانه های دارای ویندوز 10 نصب شده است. همچنین برای دانلود در گوشی های اندروید و اپل نیز موجود است. مایکروسافت همچنین در صدد انتشار اسپیکر هوشمند بر اساس کورتانا است. کورتانا از موتور جستجوی بینگ برای پاسخگویی به سؤالات ساده استفاده می کند و می تواند یادآوری ها را تنظیم کرده و به دستورات صوتی پاسخ دهد.

می توانید یادآوری های مبتنی بر زمان و مکان را تنظیم کنید. حتی در صورت نیاز به انتخاب یک جنس در فروشگاه، می توانید یادآوری با عکس ایجاد کنید. برای استفاده از کورتانا در گوشی های اندرویدی یا اپل، باید یک حساب کاربری مایکروسافت ایجاد کنید.

دستیار گوگل در بسیاری از تلفن های اندرویدی از جمله تلفن های هوشمند گوگل پیکسل و همچنین بلندگوی هوشمند گوگل هوم و برخی بلندگوهای شرکت های دیگر مانند JBL در دسترس است. حتی می توانید آن را بر روی آیفون نصب کنید.

akrales 170517 1694 0099.0

همچنین می توانید با دستیار صوتی گوگل در ساعت های هوشمند، لپ تاپ و تلویزیون خود در تعامل باشید. می توانید از دستورات صوتی خاصی استفاده کنید. این دستیار به سوالاتی که در ادامه سوال قبل می پرسید نیز پاسخ می دهد. دستیار صوتی گوگل با بسیاری از برنامه ها و دستگاه های خانگی هوشمند هماهنگ است.

در انتهای این مطلب، می رسیم به اپل و دستیار صوتی سیری. مغز متفکر اپل، معروف ترین دستیار صوتی است. این دستیار صوتی بر روی آیفون، آیپد، مک، اپل واچ، اپل تی وی و اسپیکر هوشمند این شرکت، یعنی هوم پاد، نصب است. صدای پیش فرض آن زن است، اما می توانید آن را به مرد تغییر دهید. همچنین می توانید نحوه تلفظ صحیح نام ها را به آن بیاموزید. برای دستورات می توانید از زبان محاوره ای استفاده کنید.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در عمومی
آواتار ماهان

توسط ماهان

علاقمند به دنیای فناوری و خلاقیت هستم و فارغ التحصیل ارشد آی تی ، متمرکز بر انتشار مطالبی هستم که دارای ترکیبی از خلاقیت ، هنر و فناوری هستند .

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *