عقل سالم، در روده سالم!

20200226152034 GettyImages 1157053675

به نظر می رسد، “روده سالم” عبارت جدیدی است که تقریباً در همه فروشگاه های مواد غذایی یافت می شود. اما بیشتر مردم نمی توانند به شما بگویند که آن میکروب های کوچک داخل روده، که با نام علمی “میکروبیوتای” شناخته می شوند، در بدن ما چه کار می کنند. چه رسد به این که بدانند، چرا برای سلامت روانی و جسمی ما بسیار مهم هستند.

گول تبلیغات را نخورید. همه محصولات مربوط به سلامت روده، قرار نیست چیزی که برای بهبود جسم و ذهن نیاز دارید، به شما بدهد. در این مقاله برای شما خواهم گفت که چرا هر روز باید وقت بگذارید و ببینید آیا از روده خود محافظت می کنید یا خیر. همچنین، باید بدانید کدام علائم، نشان دهنده وجود یک مشکل در روده است.

آنطور که یک زیست شناس مولکولی به نام جوشوا لدربرگ شرح می دهد، “میکروبیوم روده” یعنی کل میکروارگانیسم ها، باکتری ها، ویروس ها، تک یاخته ها و قارچ ها و مواد ژنتیکی که در دستگاه گوارش وجود دارند. بر اساس پروژه میکروبیوم انسانی، میکروبیوم روده می تواند به عنوان “اندام میکروبی” شناخته شود. اندامی که به عوامل محیطی، رژیم غذایی و میزبان حساس است. بله، درست فهمیدید. بدن شما میزبان میلیارد ها میکروارگانیسم است، که برای سلامتی و رشد خود به شما نیاز دارند. اگر با آنها بدرفتاری شود، نه تنها ناحیه روده شما را ویران می کنند، بلکه از طریق سوزش پوستی، نوسانات خلقی، پریشانی روانی، اختلالات متابولیک، چاقی و حتی اختلالات خود ایمنی، ضعف و ناراحتی خود را نشان می دهند.

شاید تاکنون هرگز در مورد رابطه همزیستی خود با میکروارگانیسم هایی که درون و روی بدن شما زندگی می کنند، فکر نکرده باشید. اما هر کاری که روزانه انجام می دهید، به آنها کمک می کند تا رشد کنند یا بمیرند. حالا پیش از اینکه به جنگ این میکروب ها بروید، باید بدانید که در اکثر موارد، میکروبیوتای روده، هوای شما را دارد.

این میکروب ها دارای چندین کارکرد مهم هستند. از جمله تولید انرژی بیشتر که در غیر این صورت، در دسترس بدن شما نخواهد بود. تولید ویتامین هایی مانند بیوتین، فولات، ویتامین کا و جلوگیری از نفوذ عوامل بیماری زا. کمک به توسعه سیستم ایمنی یک شخص بالغ. علاوه بر این، باکتری های سالم و متنوعی که در بدن شما وجود دارند، خلق و خوی شما را در هنگام استرس کنترل می کنند. این باکتری ها، انتقال دهنده های عصبی شما را تنظیم می کنند، تا به شما انرژی دهند. آنها بدن شما را آرام می کنند، تا برای خواب آماده شود.

با این حال، میزان بسیار زیاد یا بسیار کم از باکتری می تواند بر ذهن شما تأثیر بگذارد و حتی شما را از خوابیدن در تمام شب باز دارد. اما چطور بفهمیم که یک روده متعادل داریم. یا چگونه از تأثیر آن بر روان خود مطلع شویم؟ در اینجا به برخی از علائم برای بررسی سلامت روده اشاره خواهیم کرد. به اضافه بینش شخصی خود من در این مورد، که کمک کرد روده خود را درمان کنم.

1- التهاب

هرگاه عدم تعادل میکروبی در میکروبیوتای روده وجود داشته باشد، سیستم ایمنی بدن شما تغییر می کند. این منجر به پاسخ ایمنی می شود، که خود باعث بیماری می شود. این روند در نهایت منجر به التهاب روده می شود. وقتی این اتفاق بیفتد، ممکن است احساس تحریک روده، یبوست یا اسهال کنید. این علائم کاملاً واضح به نظر می رسد. اما آنچه واضح نیست، این است که التهاب باعث ایجاد مشکلات دیگری در بدن می شود. مانند تحریکات پوستی یا درد مفاصل، که ممکن است نفهمید به روده شما مربوط بوده است.

مطالعات جدید حاکی از ارتباط بین مشکلات روده و آرتروز مفاصل هستند. با این حال، دانشمندان فکر می کنند که شاید التهاب مزمن، باعث از بین رفتن مفاصل شود و نه موارد دیگر. جالب تر این که، آنها دریافتند التهاب مزمن در مفاصل، ممکن است توسط باکتری های موجود در روده بهبود یابد.

تحقیقات دانشگاه اموری در آتلانتا این ایده را مطرح کرده است که التهاب خفیف در بدن ممکن است با محدود کردن دوپامین، انگیزه را کاهش دهد. دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است، که رفتارهای انگیزیشی را کنترل می کند. بنابراین، کنترل وضعیت سلامت روده ممکن است مناطق دیگر بدن و مغز را تحت تأثیر دهد.

2- تغییر در خلق و خو

بسیاری از ما روزهای بد یا روزهایی که خیلی حساس می شویم را تجربه کرده ایم. اما آیا تاکنون به رابطه بین خلق و خو و سلامت روده خود فکر کرده اید؟ در سال های اخیر، رابطه بین سلامت روده و افسردگی، اضطراب، استرس و کمبود انگیزه، توسط متخصصین مورد بررسی قرار گرفته است. که نتایج قابل توجهی را به همراه داشته است.

دانشمندان کشف کرده اند که برخی از میکروب های روده ای، با ایجاد تغییر در گیرنده های عصبی در مغز، باعث اضطراب و  افسردگی می شود. افرادی که از افسردگی شیدایی، اسکیزوفرنی و روان‌پریشی رنج می برند، همگی دارای علائم التهاب روده هستند. اما لازم نیست شما یک اختلال روانی شدید داشته باشید، تا بفهمید روده نامتعادل دارید. برای بهبود وضعیت خلقی خود با یک پزشک مشورت کنید تا به شما رژیم مناسب برای روده بدهد. ورزش و کنترل اضطراب هم می تواند به شما کمک کند.

3- افزایش بی دلیل وزن

اگر می بینید که با وجود ورزش کردن، خوردن غذای مناسب و کنترل استرس، سایز دور کمر شما بزرگتر شده و لباس هایتان خیلی تنگ شده، شکه نشوید. دانشمندان به تازگی ارتباط مستقیمی بین سلامت روده و چاقی یافته اند. به گفته محققان این زمینه: دستکاری میکروبیای روده می تواند باعث کاهش وزن یا جلوگیری از چاقی در انسان شود. می توان با مصرف باکتری زنده (پروبیوتیک)، به سلامت روده کمک کرد و از چاقی جلوگیری کرد.

چگونه روده خود را درمان کنیم؟

پروبیوتیک ها به بحث روز در زمینه سلامتی تبدیل شده اند. حتماً نام ماست یا پنیر پروبیوتیک را در فروشگاه ها و تبلیغات تلویزیونی دیده اید. این موجودات زنده، در دوزهای مناسب، از سلامت انسان محافظت می کنند. این بدان معنی نیست که مدام از این نوع ماست ها استفاده کنید. میکروبیوم سالم روده می تواند بیش از 500 نوع باکتری مختلف داشته باشد. اما چگونه باید بفهمید که به کدام باکتری ها نیاز دارید؟

آزمایشات میکروبیوم روده، این روزها به راحتی قابل دسترسی است. ریچارد لین، مدیر عامل و بنیانگذار شرکت سلامتی میکروبیوم، اخیراً توضیح داده که مردم می توانند با آزمایش میکروبیوتای، سلامت روده خود را دوباره به دست آورند.

جدیدترین روش برای بهبود سلامت روده: پیوند میکروبیوتا

این عمل به تازگی برای کسانی که از کمبود شدید میکروبیوتا رنج می برند، انجام می شود. در این روش، از روده فرد اهدا کننده نمونه برداری می شود و به دریافت کننده منتقل می شود، تا میکروارگانیسم های مختلف وارد روده وی شود. 

اگرچه مطالعات تحقیقاتی در مورد میکروبیوم انسانی امیدوارکننده است، اما هنوز توجه زیادی به این مسئله در جامعه نمی شود. با نگاهی دقیق تر به میکروبیوم روده، می توانید با افزایش اعتماد به نفس، به انسان سالم تری از نظر جسمی و ذهنی تبدیل شوید.

آواتار ماهان

توسط ماهان

علاقمند به دنیای فناوری و خلاقیت هستم و فارغ التحصیل ارشد آی تی ، متمرکز بر انتشار مطالبی هستم که دارای ترکیبی از خلاقیت ، هنر و فناوری هستند .

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *