ایران ماهواره ظفر را به فضا خواهد فرستاد

ایران ماهواره ظفر را به فضا خواهد فرستاد 1

طبق گفته رئیس سازمان فضایی کشورمان، ایران جدیدترین کشوری است که یک ماهواره نظارتی به فضا خواهد فرستاد. این ماهواره ظفر (به معنای پیروزی) نام دارد و سه سال قبل ساخت آن شروع شده است.

ایران ماهواره ظفر را به فضا خواهد فرستاد

این ماهواره به همراه موشک سیمرغ به 530 کیلومتر بالاتر از سطح زمین فرستاده می‌شود و هدف آن جمع‌آوری تصاویری برای کمک به بررسی بلای طبیعی و مسائل مربوط به کشاورزی است.

مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران می‌گوید این ماهواره به نحوی طراحی شده است که بتواند بیشتر از 18 ماه ماموریت خود را انجام دهد، گرچه این سازمان امیدوار است پیش از ماه مارس 2021 پنج ماهواره دیگر بسازد.

براری جزئیات تاریخ پرتاب این ماهواره را مشخص نکرده است و تنها گفته است این کار «طی روزهای آینده» انجام خواهد شد.

بعضی از کشورهای غربی در گذشته نگرانی‌های خود را بابت فعالیت‌های ماهواره‌ای ایران اعلام کرده بودند. به عنوان مثال، پرتاب ماهواره پیام تهران در ژانویه 2019 که هدف از آن بررسی تغییرات محیطی بود، با هشدار واشینگتن همراه شد که این اقدام را «تحریک‌آمیز» نامید.

گرچه آقای براری می‌گوید ایران حامی «استفاده صلح‌آمیز از فضا» است و در ادامه صحبت‌هایش اشاره می‌کند «تمامی فعالیت‌های ما در حوزه فضای خارج از جو زمین (فضای بیرونی) شفاف است.»

منبع: engadget.com

آواتار محمد امین نعمتی

توسط محمد امین نعمتی

بین 30 و 40 سالگی زندگی می‌کنم. هیچ چیزی بیشتر از آگاهی از دانش بیشتر مخصوصا دنیای فناوری من رو به ذوق نمی‌آورد. علاقه زیادی به نوشتن دارم و در کنار آن موزیک خوب، کتاب خوب، فیلم خوب و همنشین خوب لازمه زندگی است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *